c S
Dnevne novosti

Vlada podržala prijedlog zdravstvene strategije 2012. - 2020.

07.09.2012 10:16 ZAGREB, 6. rujna 2012.Hina, Vlada je na sjednici podržala prijedlog Nacionalne strategije razvoja zdravstva od 2012. do 2020. u čijoj izradi su, po riječima ministra zdravlja Rajka Ostojića, sudjelovali zdravstveni profesionalci, ekonomisti i pravnici, kao i udruge pacijenata, sindikati i akademska zajednica. Strategija je definirala prednosti i slabosti hrvatskog zdravstva.

Prednost su u prvom redu ljudi, jer hrvatska medicina ima najbolje medicinske sestre, liječnike, stomatologe i farmaceute u ovom dijelu Europe, a u nekim smo segmentima, poput transplantacije i doniranja organa, lideri u svijetu, ustvrdio je Ostojić. Ključan problem hrvatskog zdravstvenog sustava je njegova rascjepkanost, fragmentiranost i dezintegriranost, sustav ne funkcionira ne samo horizontalno nego i vertikalno, upozorio je Ostojić.

Osim toga, usvajanje Nacionalne strategije uvjet je bez kojeg se ne može pristupiti EU fondovima, dodao je ministar. Premijer Zoran Milanović istaknuo je kako je kvaliteta zdravstvenog sustava u prvom redu pitanje novca jer nema nijedne siromašne države koja ima vrhunsko zdravstvo. Naš sustav je neracionalan i rasipnički, a naš zadatak je da s ograničenim iznosom sredstava ljudima pružimo što bolju uslugu, rekao je Milanović.

Moramo se zapitati možemo li financirati toliko zdravstvenih ustanova koje pružaju prosječnu ili ispodprosječnu zdravstvenu uslugu, na maloj udaljenosti jedna od druge, u državi u kojoj je sve na dohvat ruke, u kojoj se autom u prosjeku putuje dva sata i u kojoj bi trebalo imati nekoliko centara izvrsnosti koje si možemo priuštiti, poručio je Milanović ocjenivši kako je "70, 60 bolnica ovog ili onog tipa" za državu veličine Texasa.

Ministar obrazovanja, znanosti i sporta Željko Jovanović naglasio je kako zdravstveni odgoj, koji ove godine kreće od prvog razreda osnovne škole, može kroz prevenciju pomoći u realizaciji Nacionalne strategije razvoja zdravstva. Podaci o stanju zdravlja djece su poražavajući, a to dugoročno znači puno veće troškove za zdravstvo kada se razviju bolesti, upozorio je Jovanović ponovivši da su hrvatska djeca tjelesno neaktivna, te da svako peto dijete ne pere zube, ali istovremeno puši i pije alkohol.

Zdravstveni odgoj predstavlja način poboljšanja njihova zdravlja te pokazuje kako da prevencijom uštedimo ogromne troškove koji se javljaju zbog liječenja debljine, šećerne bolesti ili bolesti krvožilnog sustava, rekao je Jovanović.