c S
Dnevne novosti

Sabor: većina klubova poduprla izmjene Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora

18.10.2012 07:18 ZAGREB, 17. listopada 2012.(Hina), Većina klubova zastupnika u Hrvatskome saboru poduprla je izmjene i dopune Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, a jedino je HDZ bio protiv poručivši kako nije podupro Zakon o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora pa neće ni njegove izmjene.

"Otprilike šest mjeseci je prošlo otkada smo u Saboru glasovali o Prijedlogu zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Klub HDZ-a nije nije podržao donošenje tog zakona, pa tako neće podržati niti njegove izmjene i dopune", poručio je Domagoj Milošević u ime Kluba HDZ-a. Zakon o javno-privatnom partnerstvu po njegovu je mišljenju zadovoljavajući okvir za ono što bi trebao raditi centar, ponajprije kad je riječ o investicijama u energetici.

"Mislimo da će ovakvo novo rješenje samo stvarati zbrku u šumi zakona koje ionako treba pojednostavnjivati", ustvrdio je Milošević i dodao kako je iz prijedloga postalo očito da Hrvatskoj nedostaje ministarstvo energetike. Bez obzira na to tko je na vlasti, trebamo se svi zapitati do kada ćemo s novim zakonskim rješenjima i formama pokušavati skretati pozornost sa stvarnih prepreka i problema, rekao je, napominjući da Hrvatskoj nedostaje ulaganja u energetsku strukturu.

Zlatko Komadina (Klub SDP-a) ocijenio je kako je svima jasno da se predloženim zakonskim izmjenama ojačava nezavisnost i uvodi institut tržišta, kako je to od nas tražila Europska unija (EU). "Možemo sad diskutirati o investicijama, no to nas neće daleko odvesti", dodao je je Komadina.

Natalija Martinčević (Klub HNS-a) poručila je kako vlada kroz aktivnosti Centra pokazuje jasnu namjeru da osigura uvjete, i konzultantske i logističke, kako bi svim korisnicima, a posebno jedinicama lokalne samouprave, olakšala da - ako se odluče za investiranje po nekom od predloženih modela - od Centra dobiju svu pomoć. Riječ je, rekla je, o važnim objektima uglavnom društvene namjene, dakle - obnovi vrtića, škola, bolnica, socijalnih i kulturnih ustanova. "Prvi put se u Hrvatskoj uvodi sustav da netko točno prati kome se daje novac i kako se s njim postupa i da se o tome kontinuirano izvještavaju svi nadležni", istaknula je zastupnica Martinčević.