c S
Dnevne novosti

Prijedlog Zakona o vinu u javnoj raspravi do 12. kolovoza

01.08.2018 07:35 ZAGREB, 31. srpnja 2018. (Hina), Iz Ministarstva poljoprivrede u utorak su izvijestili da je u javnoj raspravi do 12. kolovoza nacrt prijedloga zakona o vinu, kojem je cilj defnirati jasni pravni okvir za obavljanje djelatnosti proizvodnje grožđa i vina te prodaje vina u tržišno transparentnim uvjetima.
Ministarstvo poljoprivrede je, kako se navodi u priopćenju, nakon konzultacija s proizvođačima sektora vinarstva i vinogradarstva pripremilo nacrt zakona o vinu, a u cilju razmjene mišljenja i boljeg razumijevanja zahtjeva proizvođača te okvira kojeg se mora pridržavati Ministarstvo.

Zakon o vinu izrađuje se u svrhu konsolidacije propisa EU s nacionalnim propisima u sektoru vinarstva i vinogradarstva kako bi se uredila jedinstvena pravna osnova za donošenje provedbenih propisa o nadležnostima na nacionalnoj razini.

Istovremeno će se povezati područja koja su na nacionalnoj razini trenutno propisana Zakonom o vinu i Zakonom o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda. "Cilj izrade nacrta prijedloga zakona o vinu i svih mjera koje donosi je definirati jasan pravni okvir za gospodarsko obavljanje djelatnosti proizvodnje grožđa i vina te u konačnici prodaje vina sa svrhom ostvarivanja dohotka u tržišno transparentnim uvjetima uz uključivanje alata za borbu protiv sivog tržišta", ističu iz Ministarstva.

Također napominju kako je prijedlogom zakona o vinu omogućeno udruživanje vinara i vinogradara na nacionalnom i regionalnom nivou te im se daje nova aktivna uloga u promidžbenim aktivnostima vinara i poslovima oko sustava marketinškog označavanja hrvatskih vina. Na taj način, kako ističu iz Ministarstva, aktivnije nego do sada doprinositi kreiranju prepoznatljivosti Hrvatske kao vinske zemlje.

Prijedlogom zakona uspostavljaju se četiri nove regije (vinarske i marketinške) - Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Bregovita Hrvatska. Osim toga, jasno je definiran razlikovni okvir za proizvodnju grožđa za vlastite potrebe u vrlo ograničenom obuhvatu na površinama do 0,1 hektar od onih proizvođača grožđa, mošta i vina u proizvodnom, poduzetničkom i tržišno orijentiranom obuhvatu.

Nacrtom prijedloga zakona o vinu uređuje se i pravna osnova za obavljanje učinkovitije administrativne kontrole svih podataka koje su proizvođači grožđa i vina obvezni dostavljati. Ujedno će se pojačati i kontrola na terenu koju će provoditi terenski vinski nadzornici sa svrhom provjere usklađenosti dostavljenih podataka sa stvarnim stanjem čime se ojačava sustav sljedivosti proizvodnje grožđa i vina, objašnjavaju iz Ministarstva poljoprivrede.

Hrvatski centar za poljoprivrednu Hranu i selo, Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo zadržavaju ulogu nositelja senzoričkog ocjenjivanja vina, no u postupak se aktivno uključuju regionalne organizacije vinara koje predlažu ocjenjivače, a samo ocjenjivanje vina provodi komisija s većinski zastupljenim regionalnim ocjenjivačima.

Time se, kako se navodi, osigurava podizanje razine kvalitete ocjenjivanja i kao i kvalitete samih vina, jer postupka ocjenjivanja provode ocjenjivači koji najbolje poznaju svojstva vina određene regije.

"Novim zakonom o vinu donosimo jasni pravni okvir proizvodnje grožđa i vina, prodaje vina u tržišno transparentnim uvjetima, jačamo ulogu vinskih udruženja i marketing vina“, istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Osim tog zakona, kako je kazao, u suradnji s vinarima donosi se i novi Nacionalni program potpore vinarima za razdoblje 2019. – 2023. kojim se povećavaju iznosi financiranja  i uvodi nova mjera promidžbe vina s 80 posto povrata novca."Natječaje za novo petogodišnje razdoblje otvaramo već u listopadu ove godine“, istaknuo je Tolušić.