c S
Dnevne novosti

Hrvatska u pismu VS UN-a odbacila "neutemeljenu" Tadićevu kritiku Mesića

26.01.2010 12:05 NEW YORK (UN), 26. siječnja 2010.Hina Hrvatska je u pismu predanom predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN-a izrazila žaljenje što je predsjednik Srbije iskoristio raspravu o misiji UNMIK-a na Kosovu, za "neutemeljeni" odgovor na neformalnu opasku hrvatskog predsjednika o mogućim posljedicama dezintegracije BiH.
Pismo Stalne misija RH pri UN-u u New Yorku, u ponedjeljak je predano veleposlaniku Zhang Yesuiu, stalnom predstavniku Kine koja predsjedava Vijećem sigurnosti UN-a u siječnju, da bi bilo podijeljeno među članicama Vijeća sigurnosti UN-a i svim članicama UN-a, kao dokument Vijeća sigurnosti.

U pismu potpisanom od zamjenika stalnog predstavnika RH pri UN-u Nevena Mikeca, ističe se kako po uputama hrvatskih vlasti, želi upozoriti da je srbijanski predsjednik Boris Tadić u raspravi Vijeća sigurnosti UN-a o UNMIK-u 22. siječnja "neutemeljeno odgovorio na riječi hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, o mogućim posljedicama raspada susjedne BiH, izrečene u neformalnom razgovoru tijekom Novogodišnjeg prijema za medije".

U pismu, koji je Hina pribavila iz diplomatskih izvora u Vijeću sigurnosti, također se ističe da je bila riječ o neformalnom obraćanju skupini novinara, te da je predsjednik Mesić govorio u uvjetnim terminima, spekulirajući o nečemu što bi se moglo dogoditi u slučaju drugoga događaja - "konkretnog otcijepljenja Republike Srpske od neovisne i međunarodno priznate Bosne i Hercegovine, i njezinog pripojenja Republici Srbiji". U pismu predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN-a ponavlja se formulacija iz ranijeg priopćenja Ureda predsjednika RH, kako Mesićeve riječi treba razumjeti kao "radikalno formulirano upozorenje da svijet ne treba zatvarati oči prema politici premijera RS Milorada Dodika, i mogućim posljedicama takve politike, kao što je predugo zatvarao oči prema politici Slobodana Miloševića, koja je vodila raspadu bivše Jugoslavije u krvavim ratovima".

Također se napominje kako je predsjednik Mesić istodobno želio jasno reći, da bi "raspad susjedne BiH bio apsolutno neprihvatljiv za Hrvatsku". U pismu se ističe da su u proteklom desetljeću stalni napori hrvatskoga predsjednika u znatnoj mjeri pridonijeli napretku u stabilizaciji i normalizaciji odnosa u regiji, ali da u posljednje vrijeme ti napori ne nailaze na odgovor "prirodnih partnera u tome procesu". Umjesto toga pokušava se, bez pravih temelja, optužiti hrvatskoga predsjednika da ugrožava sigurnost u jugoistočnoj Europi.

U zaključku se ističe da takve "neopravdane i neprihvatljive" rakcije neće odvratiti Hrvatsku od promicanja dobrosusjedskih odnosa sa svim susjedima u regiji. Tadić je prošloga petka na raspravi Vijeća sigurnosti UN-a o misiji UNMIK-a na Kosovu oštro osudio nedavnu neformalnu Mesićevu opasku kako bi poslao vojsku u slučaju da Republika Srpska organizira referendum o otcjepljenju od BiH, kao "opasnu i ratnohuškačku".