c S
Dnevne novosti

Sabor: nakon ulaska u EU i u Hrvatskoj će se glasovati za Europski parlament

15.07.2010 07:32 ZAGREB, 14. srpnja 2010. Svi saborski klubovi poduprli su prijedlog zakona kojim se hrvatskim državljanima omogućuje izbor zastupnika za Europski parlament (EP) kad Hrvatska pristupi Europskoj uniji (EU).
Ministar uprave Davorin Mlakar rekao je da će se prvi izbori za zastupnike u EP-u raspisati kad Hrvatska pristupi EU. Dodao je da će, u skladu s pristupnim ugovorom s EU-om i nakon njegova potpisivanja, Hrvatski sabor imenovati između zastupnika promatrače u EP, razmjerno udjelu u sastavu Sabora. Status promatrača promijenit će im se pak u status punopravnih zastupnika s pravom glasa u trenutku kad se taj ugovor ratificira, do raspisivanja prvih izbora za EP u Hrvatskoj. Dužnost zastupnika u EP-u nespojiva je sa saborskim mandatom koji će im stoga biti stavljen u mirovanje, a u Saboru će ih mijenjati njihovi zamjenici.

Pravo izbora za EP na temelju općega i jednakoga biračkog prava imaju svi hrvatski državljani s biračkim pravom, a mogu ih birati i državljani druge države članice EU-a s prebivalištem ili privremenim boravkom u Hrvatskoj, ako nadležnom tijelu podnesu zahtjev za upis u popis birača najkasnije 30 dana prije dana izbora. Pravo predlaganja lista za te izbore imaju političke stranke i liste birača. Birači svoje kandidacijske liste predlažu na temelju pravovaljano prikupljenih potpisa, a za pravovaljanost prijedloga liste potrebno je prikupiti najmanje pet tisuća potpisa birača.

U Europski parlament zastupnici se biraju po razmjernoj zastupljenosti i preferencijalnim glasovanjem. Preferencijalno glasovanje je novina, a znači da birači osim zaokruživanja liste mogu zaokružiti jednoga kandidata na listi kojemu daju prednost pred ostalim kandidatima, objasnio je Mlakar. "Na taj način birači mogu promijeniti redoslijed kandidata koje su predložile političke stranke. Takav glas mogu dati samo jednom kandidatu i, ako dobije deset posto takvih glasova, položaj na listi mu se sukladno tomu mijenja, odnosno napreduje na listi", dodao je.

Vesna Pusić (HNS/HSU) zauzela se za izmjenu odredbe da se zastupnici koji će Hrvatsku zastupati u "prijelaznom razdoblju", do ratifikacije pristupnog ugovora, biraju prema stranačkoj zastupljenosti u Saboru i predložila da se biraju na temelju rezultata na izborima. "Gledajući ovaj saziv, po sadašnjim odredbama u EP-u bi bili samo zastupnici SDP-a i HDZ-a, a ako se uzme postotak na izborima, po jednog bi člana imali i HNS i HSS", rekla je Pusić i objasnila da se u EP-u političke odluke pripremaju usuglašivanjem političkih grupacija.

Smatram kako nam je u interesu da si omogućimo sudjelovanje u što većem broju tih grupacija jer će ti naši predstavnici na neki način ubuduće pozicionirati Hrvatsku i u europskim institucijama stvoriti sliku o nama", naglasila je. Frano Matušić (HDZ) istaknuo je da će promatrači, kojih će biti 12 ili 13, u radu parlamenta i odbora zastupati hrvatske interese. Time je Hrvatski sabor završio zasjedanje.