c S
Dnevne novosti

Jandroković: jedinstvena BiH temelj održive stabilnosti

30.08.2010 07:33 ZAGREB, 29. kolovoza 2010. Hrvatska čvrsto zagovara jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu, jer je to temelj održive stabilnosti i europske budućnosti zemlje, izjavio je u razgovoru za bosanskohercegovačke "Nezavisne novine" hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković.
"Hrvatski je stav poznat, mi se zalažemo za teritorijalnu cjelovitost, suverenitet i ravnopravnost triju konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini. Držim da su ti elementi temelji održive stabilnosti i europske budućnosti zemlje", rekao je Jandroković.

Hrvatska, kako je istaknuo, stoga podupire "sve političke opcije koje zagovaraju jedinstvenu BiH... kao i ona rješenja koja omogućavaju istinsko funkcioniranje bosanskohercegovačkih institucija".Glede položaja Hrvata, rekao je da nije u potpunosti zadovoljan jer oni često nailaze na prepreke u ostvarivanju svojih prava, na entitetskoj i na državnoj razini, posebice se osvrnuvši na stanje u Republici Srpskoj.

"O položaju Hrvata u Republici Srpskoj najbolje govore brojke - danas tamo živi od 12 do 13 tisuća Hrvata, što je poražavajuća brojka usporedimo li ju s prijeratnom od oko 200 tisuća. Od 1999. godine Vlada Republike Hrvatske podupire programe povratka, kao i programe pomoći na planu obnove objekata stambene i kulturne namjene. Nažalost, niz incidenata i dalje upućuje na još uvijek nezadovoljavajuće stanje u RS kada je u pitanju položaj hrvatskih povratnika", rekao je ministar. Izrazio je nadu da će "sukladno obećanju danom predsjedniku Ivi Josipoviću, premijer RS-a Milorad Dodik dati pozitivni obol održivom povratku Hrvata.

"Kazao je da Hrvatska značajnim sredstvima financira obnovu i izgradnju u ratu oštećenih i uništenih obiteljskih kuća, za što je u 2010. godini izdvojeno 30 milijuna kuna, dok će se ove godine, unatoč gospodarskoj krizi za obrazovne, kulturne, zdravstvene i znanstvene projekte Hrvata u BiH izdvojili ukupno 18 milijuna kuna pomoći.

Govoreći o europskoj perspektivi BiH, hrvatski šef diplomacije ocijenio je da je BiH vrlo blizu ulaska u bezvizni režim, ističući da je odobravanje bezviznog režima vrlo važan korak za daljnji tijek pregovora, uključujući i dodjelu statusa zemlje kandidatkinje za EU. No, ocijenio je Jandroković, pred BiH su još mnogi izazovi, a jedan od najvažnijih je "jačanje državnih institucija."Također je poručio da je snažna potpora i pomoć Bosni i Hercegovini na putu prema EU jedan od hrvatskih prioriteta. Dodao je da Hrvatska s BiH održava i redovite tehničke konzultacije o integraciji u NATO. Na pitanje kako ocijenjuje sigurnosnu situaciju u BiH, odgovorio je da je "zbog povremenih unutarnjih političkih napetosti stvorena predodžba o lošijoj sigurnosnoj situaciji u BiH nego što to ona zapravo jest", ali se na pitanje o vehabijama ogradio izjavom da bi "analize prepustio nadležnim institucijama EU-a".

Što se tiče problema duge Ljubljanske banke, koji pogađa hrvatske i bosanskohercegovačke štediše, kazao je da su stajališta dviju država o pitanju isplate duga štedišama identična. "Temeljem toga postoji i suglasnost o tome da se provode međusobne konzultacije za potrebe nastupa pred međunarodnim institucijama pred kojima se raspravlja o ovoj problematici", kazao je Jandroković.