c S
Dnevne novosti

Predsjednica Vlade RH održala govor na zasjednju Opće skupštine UN-a

28.09.2010 07:28 NEW YORK (UN), 28. rujna 2010. Hrvatska premijerka Jadranka Kosor je održala govor na 65. godišnjem zasjedanju Opće skupštine UN-a u kojem je izrazila potporu Hrvatske za sustavno učvršćivanje strukture UN-a i reformu Vijeća sigurnosti, te pozdravila osnivanje tijela UN-a za jačanje položaja žena.
"Globalna strategija Ujedinjenih naroda, odnosno koncept globalne vladavine, zahtijeva temeljitu preobrazbu samog UN-a. Hrvatska podupire sustavno učvršćivanje strukture UN-a kroz 'Proces sveobuhvatne koherentnosti sustava', kao i sveobuhvatnu reformu Vijeća sigurnosti", rekla je Kosor u istupu za govornicom Opće skupštine.

Ona je istaknula kako je cilj tog procesa "povećanje transparentnosti, odgovornosti i djelotvornosti UN-a". Predsjednica hrvatske vlade je kao "važnu i dobrodošlu novost" unutar sustava UN-a pozdravila uspostavu "UN Women" - tijela namijenjenog potpori jednakosti spolova i jačanju položaja žena.

Govoreći o zalaganju Hrvatske za prihvaćeni koncept zaštite civila od genocida, etničkog čišćenja, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, Kosor je izrazila hrvatsku potporu djelovanju Međunarodnog kaznenog suda (ICC), te Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

"Hrvatska će nastaviti sa zaštitom i sustavnim promicanjem ljudskih prava", kazala je Kosor. U svom je govoru posebno istaknula snažno zauzimanje Hrvatske, kao članice NATO-a i buduće članice EU-a, za osiguranje mira i stabilnosti jugoistočne Europe, te zalaganje za "jasnu euroatlantsku perspektivu svih država susjedne regije". U tom je kontekstu pozvala susjedne zemlje da slijede duh suradnje, dijaloga i međusobnog uvažavanja, kakav su pokazale Hrvatska i Slovenija, dogovorivši međunarodnu arbitražu za rješavanje graničnog spora.

Također je pozdravila nedavnu odluku Opće skupštine UN-a da aklamacijom usvoji Rezoluciju o Kosovu, koju su zajednički predložile Srbija i EU, te izrazila posebnu potporu Hrvatske za euroatlantske perspektive Bosne i Hercegovine. Govoreći o globalnim prijetnjama s kojima se suočava suvremeni svijet, od terorizma i širenje oružja za masovno uništenje do humanitarnih kriza i klimatskih promjena, Kosor je kazala da one od svih nas zahtijevaju "usklađenu akciju, zajedničku odgovornost i novu solidarnost".

Ona se osvrnula i na ostvarivanje Milenijskih ciljeva razvoja (MDG), koji su bili tema posebnog summita UN-a prošloga tjedna, rekavši da provedba tih ciljeva za Hrvatsku ima poseban značaj, zbog njihove usklađenosti s procesom pristupanja EU-u. Istaknula je kako se Hrvatska od primateljice međunarodne pomoći pretvorila u davateljicu pomoći, koju usmjerava u susjednu regiju jugoistočne Europe u vidu znanja i stečenog iskustva.

Premijerka Kosor naglasila je i doprinos Hrvatske u slanju mirovnih postrojbi te policijskih i vojnih stručnjaka u 14 međunarodnih misija pod vodstvom UN-a, NATO-a i EU-a. "Hrvatska je također spremna podijeliti svoja iskustva s državama koje izlaze iz oružanog sukoba pružanjem stručnih savjetodavnih i drugih usluga u područjima reforme sigurnosnog i obrambenog sektora, te u integraciji razvojačenih osoba", rekla je Kosor.

Izražavajući želju Hrvatske da pruži dodatni doprinos radu UN-ove Komisije za izgradnju mira, ona je najavila hrvatsku kandidaturu za članstvo u tom tijelu za razdoblje 2012.-2013. godine. Premijerka Kosor u govoru je istaknula kako odvraćanje od uporabe nuklearnog oružja danas postaje imperativ, te iskazala potporu Hrvatske obnovljenoj želji međunarodne zajednice za svijetom bez nuklearnog oružja. Pozdravila je konkretne korake koje poduzimaju nuklearne države na smanjivanju svojih arsenala i na povećanju transparentnosti i sigurnosti nuklearnih zaliha.

"Hrvatske najoštrije osuđuje terorizam i u potpunosti je posvećena suzbijanju te prijetnje na nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini", rekla je premijerka Kosor, ističući da je Hrvatska tijekom članstva u Vijeću sigurnosti UN-a, 2008.-2009. godine, predsjedavala Protuterorističkim odborom, subsidijarnim tijelom Vijeća sigurnosti.