c S
Dnevne novosti

GONG: prijedlog Zakona je pomak, ali može i bolje

10.02.2011 07:22 ZAGREB, 9. veljače 2011.(Hina)GONG je ocijenio da je Vlada RH prijedlogom Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe načinila pomak prema dostizanju međunarodnih standarda i boljem reguliranju tog područja, ali je pritom upozorio da će neka važna područja i dalje biti nedovoljno kvalitetno propisana.
U GONG-u smatraju da bi radi učinkovitoga i neovisnog nadzora trebalo proširiti odgovornost Državnog izbornog povjerenstva (DIP), koje po sadašnjem prijedlogu može izricati samo administrativne sankcije. U GONG-u, pak, smatraju da bi DIP-u trebalo omogućiti izricanje jačih sankcija tijekom predizborne kampanje.

Smatraju da je Zakonom potrebno uvesti i obvezu svim medijima i agencijama koje se bave posredništvom u prodaji medijskog prostora da objave cjenike oglašavanja tijekom izborne kampanje, svote koje su primili od političkih stranaka i kandidata za oglašavanje, minutaže oglasa svake pojedine stranke, kandidata i liste te popuste koje su im odobrili.

Upozoravaju da novim Zakonom o HRT-u nacionalna javna radiotelevizija ne mora objaviti cjenik oglašavanja tijekom izborne promidžbe, čime se, smatraju, sprječava transparentnost, otvara prostor za manipulacije i smanjuje vjerodostojnost informacija u službenim izvještajima stranaka i kandidata o troškovima izbornih kampanja.

Uz to, smatraju u GONG-u, sprječava se i neovisni nadzor nad troškovima kampanja te utvrđivanje stvarne ravnopravnosti kandidata i stranaka pred medijima, a time i smisao samog zakona.

Među pozitivnim stranama predloženog zakona u GONG-u ističu detaljnije reguliranje financiranja izborne kampanje, uvođenje više mogućih sankcija za kršenje zakona, uvođenje ograničenja na potrošnju, iako su, kažu, iznosi za izbore za gradonačelnika Zagreba od pola milijuna kuna i za izbore za Europski parlament od 1,5 milijuna kuna nerealno niski, te smanjene iznose dopuštenih donacija.

Na kraju u GONG-u upozoravaju da pri izradi prijedloga zakona nije poštovan Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata, koji je donijela vlada "propagirajući ga kao temelj za transparentno donošenje zakona i kvalitetno sudjelovanje javnosti u zakonodavnoj proceduri".

"Kada se zakoni o transparentnosti donose netransparentno, a kodeks ostaje još jedan u nizu dokumenata koji je prihvaćen samo zbog pokazivanja Europskoj komisiji, to svjedoči o nepostojanju stvarne političke volje za borbu protiv korupcije", zaključuju u GONG-u.