c S
U središtu

Objava i vođenje evidencije kolektivnih ugovora

14.06.2010 Na temelju Zakona o radu donesena su dva pravilnika vezana uz kolektivne ugovore kojima se propisuje način objave kolektivnih ugovora te postupak dostave i način vođenja evidencije kolektivnih ugovora.
Pravilnik o načinu objave kolektivnih ugovora propisuje obvezu poslodavca da na primjeren način radnicima dostavi na uvid sam ugovor kao i bilo koju njegovu promjenu. Ako se radi o kolektivnom ugovoru ili njegovoj izmjeni koja obvezuje dva ili više poslodavca i u kojem se područje primjene proteže na dvije ili više županija, odnosno ako je područje primjene na teritoriju Republike Hrvatske, propisuje se obveza objavljivanja u službenom listu RH kako bi sam ugovor i njegove izmjene bile dostupne svima kojih se tiču.

U slučaju da se radi o kolektivnom ugovoru ili izmjeni istog, koji obvezuje dva ili više poslodavca, ali u kojem se područje primjene proteže samo na području jedne županije, tada postoji obveza objavljivanja samo u službenom glasilu te županije. Jedino kolektivni ugovor, kao i njegove izmjene koje obvezuju samo jednog poslodavca i to neovisno o području primjene, poslodavac može objaviti na način propisan za objavu pravilnika o radu.

Također se propisuje da se sam kolektivni ugovor, kao i svaka njegova izmjena, moraju objaviti u roku od 30 dana od dana sklapanja. Objavljuje ih stranka kolektivnog ugovora koja je stranka na strani poslodavca (članak 4. i 5.).

Pravilnik o postupku dostave i načinu vođenja evidencije kolektivnih ugovora određuje da se svaki kolektivni ugovor kao i svaka njegova promjena, ovisno o području primjene, dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove rada ili uredu državne uprave.

Kada je kao područje primjene kolektivnog ugovora navedeno područje RH, odnosno područje dviju ili više županija, propisuje se obveza dostavljanja tog kolektivnog ugovora kao i svih njegovih izmjena ministarstvu nadležnom za poslove rada. Za sve ostale kolektivne ugovore kao i njihove promjene, propisano je da se dostavljaju uredu državne uprave u županiji u kojoj se primjenjuju odnosno uredu Grada Zagreba nadležnom za poslove rada ako se primjenjuju na području glavnoga grada.

Radi točnosti i sigurnosti u poslovanju, propisuje se način vođenja evidencije kolektivnih ugovora i svih njegovih promjena koje se mogu izvršiti upisom u „Knjigu evidencije kolektivnih ugovora“ (dalje: Knjiga) u papirnatom ili u elektroničkom obliku (članak 4.).

Za svaki kolektivni ugovor u Knjigu (tiskanu ili elektroničku) upisuju se sljedeći podaci:

a) evidencijski broj

b) naziv kolektivnog ugovora

c) ugovorne strane

d) datum sklapanja kolektivnog ugovora

e) vrijeme na koje je sklopljen: početak važenja i prestanak važenja

f) datum evidencije i potpis ovlaštene osobe te

g) promjene kolektivnog ugovora (redni broj, sadržaj promjene, naziv i datum akta, datum i potpis ovlaštene osobe).

Isto tako, uz određene iznimke, propisano je da se tekst upisan u Knjigu ne smije ispravljati niti brisati. Ispravljanje većih pogrešaka propisano je u članku 6. stavak 3. i 4.

Za vođenje evidencije u elektroničkom obliku propisuje se jednom godišnje obavezna pohrana podataka na odgovarajući medij radi zaštite od gubitka ili oštećenja. Knjiga koja se vodi u elektroničkom obliku sastoji se od registarskih uložaka u koje se upisuju isti podaci o ugovornim stranama, datumu i vremenu sklapanja ugovora te ostalim bitnim elementima iz članka 5. stavak 5. kao i kod vođenja Knjige u pisanom obliku.

Za svaki kolektivni ugovor upisan u Knjigu, neovisno je li u pisanom ili elektroničkom obliku, nadležno tijelo vodi zbirku isprava. Oba Pravilnika stupaju na snagu 17. lipnja 2010.

Pripremila: Marina Turković