c S
Dnevne novosti

Sabor: potpora radu Nacionalnog odbora za pregovore s EU

29.10.2009 08:17 ZAGREB, 28. listopada 2009. Hina Saborski klubovi podržali su izvješće o radu Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU u prvom polugodištu 2009., zadovoljni što je status Hrvatske, što se pregovora tiče, danas uvelike drugačiji - Slovenija je u međuvremenu deblokirala pregovore, a Irska prihvatila Lisabonski ugovor.
"Vrijeme nas je prešlo što se tiče našeg statusa iz ovog izvješća", kazala je predsjednica Odbora, HNS-ova zastupnica Vesna Pusić. Napomenula je, naime, da je 30. lipnja, zadnji dan na koji se odnosi izvješće, u pregovorima bilo isto stanje kao i 1. siječnja - Hrvatska je zatvorila sedam pregovaračkih poglavlja, 15 ih je bilo otvoreno, a 11 neotvoreno. U prvih šest mjeseci, dodala je Pusić, "nerealnim i neodrživim" se pokazao kraj ove godine kao datum završetka pregovora, te se kao novi rok počelo spominjati "neko razdoblje 2010.".

Mario Zubović (HDZ) izrazio je uvjerenje da će Hrvatska "tehničke pregovore" zaključiti do polovice iduće godine, što je, istaknuo je, omogućeno nakon slovenske deblokade. Naglasio je kako Odbor u idućem razdoblju treba definirati svoju ulogu i aktivnosti vezano uz završni proces pregovora, te se uključiti u snažniju kampanju prema javnosti, odnosno "preuzeti ulogu promicatelja pozitivnog glasa građana za članstvo u Uniji". Nadu u završetak pregovora 2010. izrazio je i Tonino Picula (SDP), napominjući da je mjesec listopad i do sada bio važan u odnosima Zagreba i Bruxellesa - 2001. potpisan je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a 2005. formalno su počeli pregovori.

Picula se nada i da će Hrvatska poraditi i na drugim preduvjetima za članstvo, posebno vezano uz suzbijanje korupcije, "jer Europsku komisiju više ne zadovoljavaju samo sitne ribe, nego 'mastermindovi' korupcije, te u nas vrlo raširene pojave". "Moramo dokazati Europskoj komisiji da korupcija nije stil vladanja, nego nešto što sustav može otkloniti. Pravosuđe tu mora napraviti iskorak", poručio je.

Damira Kajina (IDS) zanima kako to da su u vrijeme bivšeg premijera odnosi sa Slovenijom bili zaoštreni, da bi, po dolasku njegove nasljednice, "zavladao sklad". "Takav sklad me raduje, ali se bojim posljedica koje mogu značiti znatan gubitak teritorijalnih voda u korist Slovenije. Dao Bog da sam u krivu, ali mislim da će Slovenija doći do našeg, a mi nismo u stanju obraniti svoje", rekao je Kajin. Na te je Kajinove riječi reagirao HDZ-ovac Zubović, upitavši ga kako, kao predsjednički kandidat, misli dobiti izbore s tako pesimističkim stavovima. "Vama je sve crno", poručio je IDS-ovcu. "Meni je možda sve crno, ali to nije moja krivnja, nego onih koji su nas ostavili u živom blatu i sada putuju svijetom", uzvratio mu je Kajin, obećavši da će, postane li predsjednik države, građanima umjesto crnila i mraka pokušati vratiti svjetlo. "No, najprije se nekome mora smračiti da bi građanima svanulo. Nabava kamiona, to nije crnilo, nego crni mrak, crni mrak je Podravka, HEP, brodogradnja", poručio je Zuboviću.

U raspravu se, sa mjesta predsjedavajućeg, uključio i Vladimir Šeks, podsjetivši na poslovicu: "Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane". Nezadovoljan u kojem je smjeru krenula rasprava, Miljenko Dorić (HNS) je, došavši za govornicu, Šeksu poručio kako se nada da mu neće zamjeriti što će se u svom govoru držati teme i isključivo govoriti o radu Nacionalnog odbora.