c S
Dnevne novosti

Bebić: optužbe na Šeksov račun pritisak na RH

19.01.2011 07:04 ZAGREB, 18. siječnja 2011.Hina, Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić ponovio je danas da aktualne optužbe o navodnoj odgovornosti potpredsjednika Sabora Vladimira Šeksa za ratne zločine u Slavoniji tumači kao pritisak na Hrvatsku od onih koji su sudjelovali ili podupirali agresiju na Hrvatsku.

"Vrši se pritisak na Hrvatsku iz raznoraznih pobuda i u tome sudjeluju oni koji su izvršili ili sudjelovali ili podupirali agresiju na Hrvatsku", izjavio je Bebić novinarima nakon sjednice saborskog Predsjedništva, na kojemu je za idući tjedan zakazan početak 22. sjednice Sabora koja će trajati šest tjedana. "To je moje političko mišljenje, pojedinosti kojega ne moram obrazlagati. Nisam ovdje na sudu", odgovorio je na novinarski upit na čemu temelji tezu da iza optužbi na Šeksov račun stoje oni koji su sudjelovali u agresiji.

Upitan kako takve stvari može pripisivati Amnesty Internationalu, organizaciji za zaštitu ljudskih prava koja godinama djeluje na svjetskoj razini, a koja je aktualizirala optužbe za Šeksa, odgovorio je kako ne omalovažava ničiji rad, ali da ima kritički odnos prema svakome. "Da li bilo koja organizacija piše sveta pisma, jesu li oni nedodirljivi i na sve što napišu svi bismo mi trebali klimnuti glavom? Imam kritički odnos prema svakome i neka se svatko ponaša u okviru svojih mogućnosti i spoznaja", rekao je Bebić.

Novinarima je rekao kako im "dobronamjerno preporuča" da analiziraju izvješća, "a ne da se slijepo prihvaća sve što netko napiše, ne znam čak iz kojih pobuda". Primijetio je, kaže, da se priča o navodnoj odgovornosti Šeksa, kao šefa kriznog štaba za Istočnu Slavoniju, za ratne zločine u Osijeku, pojavila u isto vrijeme kada i slične inicijative na Kosovu i Crnoj Gori, "pa to tumačim kao nečiju inicijativu koja nije sasvim slučajna".

Bebić ne vjeruje u iznesenu tezu IDS-ovca Damira Kajina kako ima dojam da navedne optužbe Šeksu podmeće netko iz njegove blizine, podsjetivši da je i on u isto vrijeme bio šef kriznog štaba za Južnu Dalmaciju. "Znam koje su mi bile ovlasti i mogu razumjeti da Šeks u to vrijeme nije mogao donositi neke odluke koje se sada nastoje ponovno preispitivati", poručio je.

Upitan strahuje li od preispitivanja svoje odgovornosti, odgovorio je: "Neka se ispituje sve. Hrvatska je suverena država, hrvatski vojnici nisu ratovali na tuđim teritorijima nego su branili svoje i hrvatska pravna država će procesuirati i odlučivati, a ne netko drugi, pogotovo ne oni koji sudjelovali u agresiji na Hrvatsku."

Bebić ne misli da će navedene optužbe štetiti Hrvatskoj na njezinom putu u EU, te izvijestio da generalski čin nije dobio kao šef kriznog štaba, već zbog vremena koje je proveo kao ministar obrane i privremeni zapovjednik Zbora narodne garde.

Novinare je zanimalo i je li bivši premijer Ivo Sanader, na sastancima u Vladi kada se razmatrala isporuka jeftinije struje šibenskom TLM-u, davao neke naloge da se tako postupi. Bebić je odgovorio da na tim sastancima 2007. nitko nije davao nikakve naloge, već da se raspravljalo o nužnosti da TLM nastavi proizvodnju, da se sačuvaju radna mjesta, kao i interes hrvatskog suvlasništva u mostarskom Aluminiju. "To su bile načelne rasprave i tamo sam se zalagao da bude tako, ne ulazeći u strukturu cijene. To treba kumulativno gledati, jer ako stvari gledamo pojedinačno, onda će stvatko za nešto biti kriv", naglasio je.

Bebić nije upoznat sa zahtjevom Transparency Internationala Hrvatske za ocjenu ustavnosti postupka donošenja Zakona o pravu na pristup informacijama, jer smatraju da je trebao biti donesen natpolovičnom većinom, odnosno sa 77 glasova, a donesen je s četiri manje. "Prvi put to čujem. Vidjet ću i poduzeti ono što je u okviru mojih zakonskih i poslovničkih ovlasti", rekao je.