c S
Dnevne novosti

Josipović čestitao srbijanskom vrhu u povodu prihvaćanja UN-ove rezolucije o Kosovu - "Danas"

15.09.2010 07:21 BEOGRAD, 13. rujna 2010. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović čestitao je, u razgovoru za beogradski dnevnik "Danas", srbijanskom državnom vrhu "na hrabrosti i viziji" u povodu prihvaćanja rezolucije o Kosovu u Općoj skupštini UN-a, navevši kako su on osobno i hrvatska vlada uvijek na raspolaganju ako mogu pomoći napretku svog susjeda.
"Hrvatska je glasovala za rezoluciju Opće skupštine koju su zajednički sponzorirali Srbija i Europska unija (EU). U potpunosti sam svjestan da su i EU i Srbija učinile sve da se postigne kompromisan tekst rezolucije. Ona postavlja temelj za rješenje koje će biti na obostranu korist", kazao je hrvatski predsjednik.

Kompromis je, po njegovim riječima, ono što, s jedne strane, uvodi EU kao pomagača Srbiji u suočavanju s izazovom pronalaženja modela suživota Srbije i Kosova, a Srbiji s druge strane otvara jasniju perspektivu pristupanja EU. "Takav razvoj objektivno teška problema nas kao susjede doista ohrabruje", navodi Josipović te dodaje kako je "samo europska Srbija dobar partner europskoj Hrvatskoj i obrnuto".

Objašnjava da se europski model suživota nacija pokazao dosad najboljim modelom stvaranja i učvršćenja mira, stabilnosti, suradnje i gospodarskog napretka u povijesti kontinenta, te dodaje da nema, niti smije biti, ikakva bitna razloga da Srbija i njezini susjedi, uključivo Kosovo, budu isključeni iz blagodati toga modela. "Zato sam ne samo zadovoljan konsenzusom EU-a i Srbije nego i čestitam vašem vodstvu na hrabrosti i viziji", naglašava hrvatski predsjednik.

Rezolucija je, kako ocjenjuje Josipović, prilika da se svi uključeni napokon okrenu budućnosti. Podsjetivši kako Hrvatska pristupa EU već deset godina, a od toga samo izravni pregovori o članstvu traju pet godina, Josipović objašnjava kako je taj proces iznad svega proces usvajanja sustava vrijednosti, političke kulture koja EU čini mogućom. To je, kako ističe, politička kultura kompromisa za razliku od kulture zasnovane na načelu "sve ili ništa" koja je na našim područjima razvijenija.

Upitan bi li Hrvatska i on osobno bili spremni pružiti "neku vrstu dobrih usluga" u vezi s najavljenim dijalogom, hrvatski je predsjednik kazao kako su on osobno i hrvatska vlada uvijek na raspolaganju ako mogu pomoći napretku svog susjeda, no da je uvjeren kako to neće biti potrebno. Oni koji su bili kadri postići konsenzus o rezoluciji Opće skupštine UN-a bit će, kako kaže, kadri voditi i dijalog o suradnji u istom duhu obostrane pobjede.

Govoreći o hrvatsko-srbijanskim odnosima, Josipović je istaknuo kako vjeruje da dvije zemlje sada razvijaju međusobne odnose u kojima će se brzo riješiti preostalih opterećenja iz prošlosti.

Dodao je kako očekuje da će Hrvatska i Srbija, uvijek imajući na umu viziju zajedničke budućnosti u EU, uskoro zatvoriti pitanja nestalih, povratka izbjeglih i imovine i povratka umjetničke baštine, kompromisno riješiti granično pitanje na Dunavu te nastaviti politiku dobrosusjedske otvorenosti.