c S
Dnevne novosti

Mesić: Sazrelo je vrijeme za uklanjanje vjerskih obilježja

20.08.2009 08:32 ZAGREB, 19. kolovoza 2009.(Hina) Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić odbacio je tumačenja da je uklanjanje vjerskih obilježja iz državnih ustanova zatražio isključivo zbog uvreda koje su na njegov račun dolazile iz crkvenih redova, a objasnio je da je za takav potez sazrelo vrijeme.
"Sada je sazrelo vrijeme da učinimo nešto što moramo napraviti prije moga odlaska", rekao je Mesić u razgovoru za Novu tv, odbacivši tumačenja nekih komentatora da je to zatražio prekasno i isključivo zbog povrijeđene taštine. Objasnio je i da ne traži isključivo micanje križeva, nego obilježja bilo koje vjere. "Hoće li načelnik općine u kojoj je većina pravoslavaca staviti pravoslavni križ", upitao je Mesić. Predsjednik smatra da je njegova polemika s Crkvom otišla u krivom smjeru, a za splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića ustvrdio je da ga (Mesića) osobno mrzi. "Slušao sam jednog nadbiskupa. Takvu mržnju nisam dugo vidio na licu jednog čovjeka, a posebno ne na licu jednog visokog svećenika", rekao je Mesić. Upitan na koga misli, odgovorio je, "Marina Barišića. Čim se moje ime spomene, taj čovjek mijenja svoju fizionomiju, a zašto bi on bio bliži Bogu od mene, zašto bi bio veći patriot od mene, zašto bi, na kraju, bio veći Hrvat od mene". "Ja sam za ovu Hrvatsku bio na robiji, za ovu Hrvatsku sam vjerojatno dolazio u veće rizike nego svi svećenici. I sada da netko mjeri moje hrvatstvo, odakle mu pravo", dodao je.

Komentirajući brojne korupcijske afere o kojima ovih dana govore mediji, Mesić je kazao kako "vrč ide na vodu dok se ne razbije". "Upravo se to dogodilo. To je toliko nabujalo da je jednog dana moralo puknuti", kazao je. Zamoljen da objasni tko su korumpirani "majstori" u vlasti, o kojima neprestano govori, Mesić je kazao kako ne želi biti sudac, ali i ponovio da je u MORH-u, bez obzira na promjenu ministara, ostao isti kadar. "Zato sam inzistirao da oni vojnici koji se nalaze u MORH-u odu malo u vojsku, a da iz vojske dobijemo stručnjake koji znaju što je vojsci potrebno, a ne da netko čitavo vrijeme može utjecati na procese jer ima čin, zato što je proglašen vojnikom, iako u biti to nije", rekao je Mesić.

Predsjednik ne zna zašto je došlo do posljednjeg značajnog poskupljenja naftnih derivata, s obzirom da, osim onih koji su u tome sudjelovali, nitko još nije vidio ugovore kojima je INA prodana mađarskom MOL-u. "Bilo bi dobro da netko u parlamentu zatraži na uvid te ugovore, da se vidi tko je i što potpisao", naveo je Mesić. Odbacio je tvrdnje da je bivši predsjednik Uprave INA-e Tomislav Dragičević uživao njegovu zaštitu, ističući kako ni na koji način nije sudjelovao u njegovu imenovanju, niti u razriješenju.

Zamoljen da ocijeni rad vlade Jadranke Kosor, kazao je kako je prekratko vrijeme za ozbiljne analize, ali da bi joj dao zadovoljavajuću ocjenu, "bliže 3 nego 2".

Na pitanje postoji li mogućnost da prije kraja mandata pomiluje Mirka Norca i Hrvoja Petrača, odgovorio je kako pomilovanja predlaže Komisija za pomilovanja te da i ta dvojica, ako se uklope u kriterije Komisije, imaju jednake izglede za pomilovanje kao bilo koji drugi zatvorenik.

Mesić je ponovio i da do drugog kruga predsjedničkih izbora neće govoriti o svom favoritu, te kako se po isteku mandata ne namjerava aktivno baviti politikom, nego da će biti "doživotni bivši predsjednik". Odbacio je i tvrdnju da se na Pantovčaku za njega gradi novi ured. "Radi se o tome da ima nekoliko objekata u kojima bi ured mogao biti", objasnio je Mesić, koji tvrdi i da nije tražio da nakon isteka mandata i dalje koristi državnu rezidenciju. "Budite sigurni da od države neću tražiti ništa", poručio je Mesić.