c S
Dnevne novosti

Pet predsjedničkih kandidata nisu za promjenu predsjedničkih ovlasti

06.10.2009 08:04 ZAGREB, 5. listopad 2009.(Hina) Nitko od petero predsjedničkih kandidata, koji su se danas javno sučelili na Visokoj novinarskoj školi, ne bi mijenjao važeće ovlasti predsjednika države, svi su borbu države protiv korupcije označili kao prioritet, ali se nisu složili gdje je "glava" korupcije.
Svečano obilježavanje početka nove akademske godine na Visokoj novinarskoj školi danas su javnim sučeljavanjem uveličali Vesna Pusić, Andrija Hebrang, Ivo Josipović, Nadan Vidošević i Damir Kajin. Nitko od njih nije za promjenu predsjedničkih ovlasti, no Hebrang smatra da bi novi predsjednik više trebao koristiti svoju ovlast sazivanja tematske sjednice Vlade te tako, posebno kod ključnih državnih pitanja, izravno utjecati na rješavanje problema i pomagati u postizanju suglasja između desnice i ljevice.

Josipović i Kajin nužnim smatraju jačanje parlamenta, ne predsjednika države, Pusić veliku ulogu predsjednika vidi u stabilizaciji institucija, a Vidošević smatra da bi zadiranje u ovlasti predsjednika, sada u krizno vrijeme, moglo biti pogubno.

Upitani koju bi si novu predsjedničku ovlast dodijelili, Pusić je odgovorila da bi imenovala guvernera HNB-a, Josipović ne bi potpisivao loše i diskriminirajuće zakone, a Kajin bi jednu predsjedničku ovlast prebacio na saborske zastupnike - birali bi se neposredno. "Tada bi postali narodni tribuni, a ne stranački pijuni", kazao je Kajin. Svi korupciju smatraju velikom, ako ne i najvećom kočnicom razvoja - Josipović pritom ocjenjuje da je "glava korupcije u glavi vlasti", Kajin da je najveća korupcija u pravosuđu, Hebrang je "aferom svih afera" nazvao slučaj Index. Josipović i Hebrang sučelili su se oko toga tko je, HDZ ili SDP, prvi predložio da se promjenama Ustava ukine zastara kriminala u pretvorbi i privatizaciji. Josipović je kazao da je HDZ nedosljedan jer prije dvije godine nije prihvatio SDP-ov prijedlog ukidanja zastare, a nedavno je sam izašao s takvom inicijativom. Hebrang je naglasio da prije dvije godine još nije nastupila zastara za kaznena djela iz privatizacije, a da sada nastupa, na što mu je Josipović uzvratio da je HDZ političku volju za kažnjavanje privatizacijskog kriminala pokazao i time što je ukinuo Zakon o reviziji pretvorbe i privatizacije.

Kandidati se nisu složili niti oko toga je li se premijerka Jadranka Kosor dokazala na svojoj dužnosti - Hebrang je stava da je Kosor svoju sposobnost dokazala time što je u vrijeme krize "iznjedrila" antirecesijske zakone i uspjela deblokirati pregovore, za Kajina je "premijerka produkt kukavičluka bivšeg premijera Sanadera", a Josipović joj je zamjerio nedostatak političkog legitimiteta te volje za borbu s korupcijom. Na Josipovićevu i zamjerku Vesne Pusić da premijerka Kosor nema politički legitimitet jer za tu dužnost nije dobila povjerenje birača, Hebrang je naglasio da Kosor ima svaki legitimitet, "jer birači nisu birali Sanadera, nego HDZ".

Hebrang je odbacio i tvrdnje Kajina i Pusić da HDZ tresu unutarstranački sukobi te da je stoga, po Kajinu, samo pitanje vremena koliko će Kosor ostati na čelu stranke i Vlade. Hebrang je ostao usamljen u obrani Vlade vezano uz Zakon o medicinskoj oplodnji, kojega su Josipović, Pusić i Kajin nazvali "anticivilizacijskim". Vidošević je stao u obranu medijskih sloboda, ističući da medije ne treba izvlačiti iz slike društva. "Mediji će se mijenjati u mjeri koliko će se civilizacijski mijenjati društvo", poručio je..

Studente je zanimalo i smeta li Hebranga to što ga je aktualni predsjednik države ocijenio kao najmanje poželjnog nasljednika. Hebrang je odgovorio kako ne zna čime je uvjetovan animozitet između njega i Stjepana Mesića, ističući da se predsjednik ne bi trebao opredjeljivati ni za jednog kandidata, te napominjući da su kamere zabilježile "bliskost" Mesića i Vidoševića.