c S
Dnevne novosti

Sabor raspravljao o izvješću o financiranju kampanje za lokalne izbore 2009.

09.07.2010 07:25 ZAGREB, 8. srpnja 2010. Svi su saborski klubovi podržali revizijsko izvješće o novcu potrošenom za izbornu promidžbu za prošlogodišnje lokalne izbore, ali i pozvali na sankcioniranje svih koji Državnoj reviziji ta izvješća nisu dostavili.
Većina kandidata nadležnim je izbornim povjerenstvima dostavila završna izvješća o financiranju svojih kampanja, no to ni nakon opomena nisu učinila 234 kandidata, među kojima je i devet izabranih načelnika općina, gradonačelnika i župana.

Među onima koji nisu poslali završna izvješća su i 124 kandidata koja su ostvarila pravo na naknadu troškova izborne promidžbe u prvom izbornom krugu, te 24 koja su to ostvarila u drugom izbornom krugu. Svi kandidati po zakonu su morali izvješća o troškovima kampanje dostaviti nadležnim izbornim povjerenstvima u roku od 14 dana nakon objave službenih rezultata izbora, no zakon nije predvidio sankciju za one koji to ne učine.

"Od ukupno 1997 kandidata, 1763 ili 88,3 posto je dostavilo, a 234 ili 11,7 posto kandidata nije dostavilo završno izvješće", kazala je glavna državna revozorica Šima Krasić. Od ukupnog broja (1763) dostavljenih završnih izvješća, u 315 odnosno 17,9 posto izvješća kandidati i zamjenici kandidata nisu iskazali izvore i visinu sredstava te troškove, uz izjavu da nisu ostvarili ni trošili sredstva za izbornu promidžbu.

Uvidom u 1763 dostavljena završna izvješća, za financiranje izborne promidžbe kandidati i zamjenici kandidata su ostvarili sredstva u ukupnom iznosu nešto većem od 54 milijuna kuna. Revizijom je utvrđeno da su izbori najviše koštali jedinice lokalne samouprave, koje su isplatile ukupno 153,6 milijuna kuna za naknade izbornim povjerenstvima i biračkim odborima te naknade troškova kampanje kandidatima koji su dobili više od 10 posto glasova.

Činjenica da su kandidati za promidžbu koja je trajala više od mjesec dana potrošili tri puta manje no što su koštala izborna povjerenstva koja su radila jedan dan čudi IDS-ova Damira Kajina. "Za mene to spada u kategoriju vjerovali ili ne da administracija košta tri puta više", kazao je dodavši da ga onda ne čudi procjena da bi referendum o ZOR-u koštao 150 miljuna kuna.

Zlatko Koračević (HNS/HSU) prozvao je DIP jer 50 posto izbornih povjerenstava nije objavilo završno izvješće. "DIP nas košta oko 7 milijuna kuna i postavlja se pitanje - gospodo što radite. Utvrđene su nepravilnost, kaj bu se dogodilo, kaj sad?", pita Koračević. HDZ-ov Goran Marić založio se da se zakonom onemogući isplata troškova kampanje onima koji nisu dostavili završna izvješća, a Državnu reviziju pozvao je da objavi njihova imena.

Krasić mu je odgovorila da za to nema zakonskog uporišta, a Marić je odvratio da ni u kojem od zakona ne piše da ona to ne smije napraviti. Marić također naglašava kako se ne smije dogoditi da naknade za članove izbornih povjerenstava budu različite pa su ih tako, kazao je, neka isplatila u iznosu većem od predviđenog, a neka ih uopće nisu isplatila. "Takva situacija je neprihvatljiva", kazao je.