c S
Dnevne novosti

Saborska većina: SDSS i HSLS i dalje protiv zakona o medicinskoj oplodnji

28.09.2009 08:05 ZAGREB, 25. rujan 2009.Hina HDZ-ovi koalicijski partneri SDSS i HSLS te SDA najavili su danas da, kao što u srpnju nisu podržali Zakon o medicinskoj oplodnji, neće podržati ni njegove izmjene, protiveći se i dalje zabrani zamrzavanja zametaka te ograničenju oplodnje na samo tri jajne stanice po postupku.
Klubovi SDSS-a i HSLS/SDA podnijeli su i amandmane, kojima traže da se ukine ograničenje na najviše tri jajne stanice koje se smiju oploditi, te da se omogući zamrzavanje zametaka. "U zemlji s tako niskim stupnjem nataliteta i progresivnim rastom starije populacije, inzistiranje na ovakvom tipu zakona je izravni atak na brak i bračnu zajednicu.

U današnjem društvu takav se zakon smatra zastarjelim i retrogradnim", poručio je Milorad Pupovac (SDSS). Naglasio je da se nitko, pa ni zakonodavac, ne smije "stavljati u poziciju Boga" i zabraniti parovima pravo na roditeljstvo. "Vjerujem da nas naš tvorac nije stvorio kao nekreativna, nestvaralačka bića, već kao stvaralačka bića koja svojim znanjem proširuju ono što im je darovano i po tome se razlikuju od svih ostalih bića, pa ako hoćete i Božja bića. Ne slažem se s onim tko zagovara da mi to nismo i da tu našu kreativnost na određenom stupnju treba zaustaviti zbog vjere, dogme, predrasuda i strahova", istaknuo je Pupovac.

Za promjenu mišljenja stručnjaka iz područja humane reprodukcije, koji su još u lipnju zagovarali zamrzavanje zametaka, a ovih dana govore kako je za uspjeh oplodnje bolje zamrzavanje jajnih stanica, kaže kako struka ne bi smjela "popuštati određenom svjetonazorskom pristupu". Resornom ministru Darku Milinoviću poručio je da će "za koji dan vidjeti da struka prije svega drži do struke", pozivajući Vladu da zakonom ne dopusti samo "eksperimentalnu" (zamrzavanje jajnih stanica), već i "standardnu metodu" (zamrzavanje zametaka). Upravo ta Pupovčeva poruka razljutila je Milinovića.

"S indignacijom odbacujem vaše tvrdnje da se ovim zakonom dopuštaju eksperimentalne metode. Vlada ne eksperimentira jer je eksperimentiranje dopušteno samo na životinjama, a ne na ljudima", poručio je Pupovcu. "Grubo manipulirate zakonom i činjenicama", spočitnuo mu je, ističući da sve veći broj članica EU kao prvi izbor koristi zamrzavanje jajnih stanica, a ne zametaka. Na Pupovčeve navode o promjeni mišljenja struke, Milinović mu je zamjerio što je, kako je rekao, prije srpanjskog glasovanja o zakonu najavio da će ga podržati ako se medicinska oplodnja dopusti i izvanbračnim parovima, što je bilo i ugrađeno u zakon, da bi potom zajedno s oporbom napustio sabornicu.

Antun Korošec također je najavio da Klub HSLS/SDA neće podržati zakonske izmjene, uvjeren da će to što zakon i dalje ograničava broj jajnih stanica te zabranjuje zamrzavanje zametaka nedopustivo poskupiti i produljiti postupak medicinske oplodnje. Kao i Pupovac, medicinskoj je struci zamjerio promjenu mišljenja o zamrzavanju zametaka, podsjetivši da je struka još u lipnju navodila da će zbog te zabrane uspješnost medicinske oplodnje pasti s 28 pasti na tek 18 posto. "Promjena stava zato je krajnje neobična i nevjerodostojna", rekao je Korošec. HSS-ov i Klub nacionalnih manjina, također dio vladajuće koalicije, nisu sudjelovali u raspravi, dok je HDZ najavio potporu zakonskim izmjenama koje će, po riječima Andrije Hebranga, svim neplodnim parovima omogućiti najkvalitetniju medicinsku oplodnju te neće morati odlaziti u inozemstvo.

Vladin stav da se ne dopusti zamrzavanje zametaka branio je tako što je isticao da je zamrzavanje jajnih stanica postala toliko uspješna metoda da sve više istiskuje zamrzavanje zametaka, "koje više nije potrebno za uspješnost medicinske oplodnje". Hebrang je ponovio stav HDZ-a da je zametak, i duhovno i genetski, živo biće, naglasivši da zakon, time što propisuje zamrzavanje jajnih stanica, a ne zametaka, na zadovoljavajući način rješava sve etičke, moralne i medicinske dvojbe.