c S
Dnevne novosti

TIH: građani očekuju od dužnosnika da rade za opće dobro

01.10.2010 07:35 ZAGREB, 30. rujna 2010. Hrvatski građani očekuju od dužnosnika da tijekom mandata prijave svoju imovinu i imovinu bliskih srodnika, da ne primaju vrijedne darove i da budu u potpunosti posvećeni radu za javno dobro, a one koji bi to najdrastičnije kršili kaznili bi smjenom s dužnosti i doživotnom zabranom obnašanja javnih dužnosti uz novčanu ili zatvorsku kaznu.

To je pokazalo ispitivanje javnog mnijenja koje je od 20. do 23. rujna na reprezentativnu uzorku građana provela agencija Promocija Plus za Transparency International Hrvatska (TIH). U istraživanju je ispitano stajalište građana o pojedinim odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, a ista istraživanja provedena su 2003. i 2005.

Predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović kazao je na konferenciji za novinare da ohrabruje podatak po kojem je postotak građana koji su čuli za taj zakon narastao na 68,2 posto s 41,8 posto, koliko ih je znalo za zakon 2003. U prvom istraživanju više od 90 posto građana smatralo je da dužnosnici moraju dati podatke o svom imovnom stanju, a sada je taj broj porastao na 95,4 posto. Visok postotak suglasnosti u TIH-u tumače kao posljedicu brojnih skandala koji su pokazali da je u državnoj upravi imovina mnogih dužnosnika u nerazmjeru s prihodima.

Najnovije je istraživanje pokazalo da 90,2 posto građana smatra da vrijednost darova dužnosnicima ne bi smjela biti viša od 500 kuna, a 2003. to je smatralo 91 posto građana. Po najnovijem istraživanju 86,6 posto građana smatra da dužnosnici ne bi smjeli biti članovi nadzornih odbora poduzeća, a prije zakona se za to zalagalo 82,7 posto ispitanika. Broj građana koji smatraju da dužnosnik za mandata ne bi smio raditi s autorskim ugovorom za druge porastao je s 79,7 na 84 posto, a smanjio se broj onih koji smatraju da dužnosnici ne bi smjeli raditi u znanstvenim ustanovama.

Na upit što bi dužnosnici za mandata trebali učiniti sa svojim poduzećem, 23,4 posto građana reklo je da bi trebali vlasnička prava prenijeti na posebnu tvrtku, 22,8 posto smatra da vlasnici poduzeća ne bi smjeli biti državni dužnosnici, a 21,9 posto misli da bi trebali zamrznuti poslovanje poduzeća. Predsjednik TIH-a komentirao je i slučaj jučer uhićena, sada bivšeg visokog dužnosnika Mladena Barišića, ustvrdivši da je po onom što je objavljeno u medijima između njegove imovine i prihoda očit nerazmjer. Smatra da bi se to vrlo brzo registriralo da se dosljedno provodilo zakon o sprječavanju sukoba interesa i da bi se nešto učinilo da se to ne dogodi.