c S
Dnevne novosti

Slovenski mediji: Rehnov prijedlog zbog stranačke suzdržanosti ne ide na sjednicu vlade

29.04.2009 12:00 LJUBLJANA, 28. travnja 2009.Hina, Zbog izrazite suzdržanosti s kojom su zadnji prijedlog Ollija Rehna dočekale slovenske parlamentarne stranke na sastanku s premijerom Borutom Pahorom u utorak, slovenska vlada na svojoj redovnoj sjednici u četvrtak neće odlučivati o prihvaćanju te inicijative, tvrdi u srijedu mariborski dnevni list "Večer".
"Večer" pritom posebno ističe kritike oporbenih Slovenske pučke stranke (SLS) i Jelinčičeve Slovenske nacionalne stranke (SNS) da Rehnov zadnji prijedlog znači otklon od ranijeg rješenja, da ne uvažava deklaraciju slovenskog parlamenta o granici, koju je prihvatio pred konačnu ratifikaciju hrvatskog pristupnog protokola za ulazak u NATO, te da izrijekom ne navodi "načelo pravičnosti" u određivanju granice na moru.

Ipak, suzdržanost Slovenske demokratske stranke (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše bila je blaža, no Janša se složio s odgodom odlučivanja i uzimanjem dodatnog vremena za promišljanje zbog "dvosmislenih" izraza iz Rehnova prijedloga u dijelovima koji su "procurili" u javnost, tvrde slovenski mediji. Rehnov prijedlog ostavlja mogućnost različitog razumijevanja i interpretacija, pri čemu su politički prvaci u Ljubljani posebno koncentrirani na formulaciju iz koje bi se moglo shvatiti da će kopnenu i morsku granicu arbitražni tribunal tretirati odvojeno te na to da spomenuta formulacija izrijekom ne navodi "načelo pravičnosti" iako se može interpretirati da će ono ipak biti uvaženo, piše u srijedu ljubljansko "Delo".

Vodeći slovenski list podsjeća da je Pahor najavio nov sastanak sa strankama za sedam dana i da je osnovno pitanje koliko Rehnova varijanta dopušta "dodatne prijedloge" Zagreba i Ljubljane. Znakovito je da Pahor u utorak, nakon jednog od ključnih sastanaka pred slanje odgovora Rehnu, nije želio odgovarati na novinarska pitanja, primjećuju "Delo" i "Večer". Pahor je nakon sastanka koordinacije političkih stranaka dao izjavu u trajanju od sedam minuta, ne rekavši "ništa supstancijalno", pa je interesantnije ono što je prešutio, navodi mariborski dnevnik.

Takva Pahorova suzdržanost, navodi komentator "Večera" Matija Stepišnik, razumljiva je s obzirom na to da postaju upitnima velika očekivanja javnosti na obje strane granice, s obzirom na približavanje trenutka kad će se vidjeti koliko su politička očekivanja i mišljenje javnosti bila opravdana."Unatoč poplavi informacija, poluinformacija i laži oko Rehnova prijedloga, jasno je da obje vlade stoje zavezanih ruku. Oko vrata steže im se omča javnih očekivanja i zahtjeva što je i politika sukreirala. Sud javnoga mišljenja bit će sada nemilosrdan, posebno ako oni koji spretno jašu na populističkom valu odluku koju će morati donijeti službena politika budu interpretirali kao poraz i izdaju", piše komentator mariborskog lista. Ljubljanski dnevni list "Dnevnik" navodi da su slovenske političke stranke o onome što nudi Rehnova zadnja ponuda vrlo "rezervirane", ali da višemjesečni zaplet i odgoda hrvatskih pristupnih pregovora negativno odjekuju u Bruxellesu, gdje analitičari ocjenjuju da sadašnje stanje "šteti objema državama", navodi list u prilogu iz Bruxellesa.

Neki europski politički promatrači smatraju da nesuglasice Ljubljane i Zagreba štete politici Europske unije prema zapadnom Balkanu, no ima i onih koji "cinično" dodaju da su "neke članice EU-a, iako šute, zapravo zadovoljne" što je Slovenije zaustavila, odnosno usporila napredovanje Hrvatske prema članstvu, osobito sada pred izbore za Europski parlament jer tako "taj proces nisu morale blokirati same".

Politički analitičari iz te skupine navode kako Hrvatska zbog svega toga ima "malo mogućnosti" da pregovarački proces s EU-om završi ove godine, kako je to planirala sadašnja Europska komisija, navodi ljubljanski "Dnevnik".