c S
Dnevne novosti

EU u Sarajevu potvrđuje europsku budućnost zapadnog Balkana

03.06.2010 07:02 BRUXELLES, 1. lipnja 2010. Glavni cilj ministarske konferencija u Sarajevu jest potvrditi europsku perspektivu zemalja zapadnog Balkana kad provedu tražene reforme, istaknuli su visoki dužnosnici Europske unije.
"Integracija zapadnog Balkana u europsku obitelj naroda ostaje jedan od zadnjih izazova u izgradnji demokratske i ujedinjene Europe. U Sarajevu će EU ponovno potvrditi da je mjesto Balkana u Europi te europsku perspektivu za regiju", kaže se u izjavi visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, koju je Europska komisija objavila uoči sarajevskog skupa.

U Sarajevu će se okupiti ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a i zemalja zapadnog Balkana, predstavnici Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Turske, zatim NATO-a, Vijeća Europe i OESS-a. I povjerenik za proširenje Štefan Fuele ističe da će se u Sarajevu potvrditi europska budućnost zemalja u regiji. "Konferencija pravodobno potvrđuje perspektivu članstva za zemlje zapadnog Balkana i nastavak procesa proširenja.

Pozdravljam obećanja zemalja zapadnog Balkana da će ubrzati reforme u ključnim područjima i dalje jačati učinkovitu regionalnu suradnju. Komisija će poduprijeti zapadni Balkan u tim izazovima. Proširenje se temelji na strogoj uvjetovanosti, ali je prije svega politički projekt", istaknuo je Fuele.

Španjolsko predsjedništvo također je istaknulo kako želi potvrditi da je proces integracije zemalja u regiji u EU "nepovratan", a zauzvrat se od tih zemalja očekuje da nastave reforme. "Riječ je o potpori reformama i slanju jasne političke poruke u ime Europe da je ponuda o integriranju nepovratna", istaknuo je izvor iz španjolskog predsjedništva. Na kraju skupa španjolsko predsjedništvo će objaviti "predsjedničku deklaraciju", a ne zajedničku deklaraciju svih sudionika kako se očekivalo. U nacrtu deklaracije ne spominje se ni jedna od zemalja pojedinačno.

Naglašava se da treba jačati regionalnu suradnju kako bi se riješila bilateralna pitanja između susjeda i postiglo pomirenje među njima. Konferencija je organizirana kako bi se obilježila 10. obljetnica "Zagrebačkog summita" održana 25. studenoga 2000. na kojem je EU pokrenuo proces stabilizacije i pridruživanja i obećao članstvo u EU-u zemljama u regiji koje ispune potrebne reforme. To je potvrđeno i na Solunskom summitu u lipnju 2003.