c S
Dnevne novosti

Hrvatska i BiH ponudit će zajedničke projekte razminiranja

18.12.2010 07:06 SARAJEVO, 17. prosinca 2010. Hrvatska i Bosna i Hercegovina ponudit će zajedničke projekte razminiranja zainteresiranim donatorima a razmotrit će i mogućnost zajedničkog nastupa pirotehničkih timova iz dvije države u područjima u kojima je taj problem također prisutan i koji trebaju stručnu pomoć kako bi ga rješili, najavili su u Sarajevu upraviteljica zaklade „Hrvatska bez mina“ i saborska zastupnica Đurđa Adlešič i član Povjerenstva za razminiranje Parlamenta BiH Zlatko Horvat.

Tijekom razgovora u kojima su sudjelovali i ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje (HCR) Zdravko Modrušan i Centra za uklanjanje mina BiH (BHMAC) Dušan Gavran zaključeno je kako i Hrvatska i BiH imaju za cilj u idućih deset godina u cjelosti očistiti svoj teritorij od mina zaostalih iz rata a postignuta je i suglasnost kako je potrebno učinkovitije koristiti vrhunsku tehniku i stručnjake za razminiranje što ih imaju dvije države.

„Dogovorili smo se da do veljače izradimo zajedničke projekte sudjelovanja u projektima razminiranja s kojima bismo onda išli pred potencijalne donatore poput Svjetske banke, europskih fondova ali i privatnih tvrtki“, kazala je Adlešič novinarima.Istaknula je kako je procjena da se zajedničkim nastupom može prikupiti znatno više potrebnih sredstava.

Adlešič je podsjetila kako je Hrvatska sama financirala dosadašnji proces razminiranja u iznosu od 60 posto troškova te kako spada u države koje su najviše uložile u takve projekte no s obzirom na izmijenjenu financijsku situaciju sada se mora više oslanjati na vanjske izvore ali i na zainteresirane ulagače.Kazala je kako je upravo to jedan od ciljeva izmjena zakona o poljoprivrednom zemljištu kojima bi se potencijalne ulagače u Hrvatsku stimuliralo da ulože sredstva u razminiranje zemljišta koje je izvan uporabe proteklih dvadeset godina a da ga nakon toga nastave koristiti.Kako je podsjetio ravnatelj HCR-a Modrušan, u Hrvatskoj je trenutačno oko jedan posto minski sumnjivog teritorija odnosno oko 800 četvornih kilometara.„Rječ je o terenu na kojemu prema našim procjenama ima oko 90 tisuća protupješačkih i protutenkovskih mina“, kazao je Modrušan.

U HCR-u drže kako bi za čišćenje cjelokupnog sumnjivog teritorija trebalo oko 600 milijuna eura.U BiH je taj problem još složeniji jer ta zemlja ima tisuću i 460 četvornih kilometara sumnjivog teritorija što je 2,85 njene ukupne površine.Procjenjuje se kako na tom prostoru ima oko dvije stotine tisuća mina i ekpslozivnih naprava koje treba uništiti.

Direktor Međunarodnog fonda za razminiranje čije je sjedište u Ljubljani (ITF) Dorijan Maršič kazao je kako se pirotehničari iz Hrvatske i BiH smatraju najboljima u svijetu te ih stoga i treba angažirati gdje god je to moguće.ITF je u proteklih dvanaest godina s 325 milijuna američkih dolara pomogao programe humanitarnog razminiranja u jugoistočnoj Europi no sada se postupno koncentrira na Kavkaz, središnju Aziju te na Bliski istok.Maršić je međutim potvrdio kako će i u 2011. godini ITF financirati programe razminiranja u Hrvatskoj i BiH pa će Hrvatska za te namjene dobiti dva milijuna dolara a BiH jedanaest.