c S
Dnevne novosti

Predsjednik optimist glede budućih odnosa Hrvatske i Srbije

20.07.2010 07:33 BEOGRAD, 19. srpnja 2010. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović ocijenio je u Beogradu kako su razgovori koje je vodio sa svojim domaćinom, srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, protekli u ozračju punog razumijevanja izrazivši svoj optimizam u pogledu daljnjeg razvoja bilateralnih odnosa dviju zemalja.
"Još jednom moram istaknuti kako su razgovori protekli u atmosferi punog razumijevanja, da smo načeli mnogo konkretnih stvari, da naše vlade dobro surađuju te da sam veliki optimist u pogledu razvoja budućih odnosa iako svi znamo da ima ozbiljnih problema koje treba riješiti", rekao je Josipović novinarima nakon razgovora u ponedjeljak s predstavnicima nevladinih organizacija za zaštitu ljudskih prava.

Govoreći na sastanku, održanom u beogradskom uredu Fonda za humanitarno pravo, o stradanju, procesu pomirenja i žrtvama, Josipović je istaknuo kako je njegovo stajalište o pomirenju u regiji nepromijenjeno i da će svojim političkim angažmanom nastaviti tomu pridonositi te da je u predsjedniku Tadiću našao partnera s kojim dijeli iste ciljeve kada je o tome riječ.

"Znam da vrijeme za žrtve i stradalnike sporo ide, ali i da pravda, mir i razumijevanje ne dolaze lako", rekao je hrvatski predsednik, dodavši kako su odnosi u regiji u posljednje vrijeme u usponu. Na pitanje novinara nakon sastanka hoće li srbijanski predsjednik Boris Tadić posjetiti Vukovar, Josipović je kazao kako u to ne sumnja jer mu je Tadić najavljivao i ranije taj dolazak, te dodao kako pretpostavlja da će se to dogoditi relativno uskoro.

Direktorica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić pozitivno je ocijenila ideju o Tadićevu posjetu Vukovaru te navela kako bi najprikladniji datum bio od 18. do 20. studenog, kada su 1991. godine završene borbe u tom gradu. Dodala je kako smatra da su sazreli politički uvjeti za taj posjet. Srbijanski predsjednik Boris Tadić kazao je u nedjelju, nakon sastanka s Josipovićem, kako se može očekivati i njegov posjet Vukovaru, te da ga za to nitko ne treba pozvati. "Nitko me ne mora pozvati ni na jedno mjesto stradanja, sam ću doći, ali naravno da ću tada biti zajedno sa svojim prijateljem Ivom Josipovićem. Odabrat ćemo pravi trenutak za to", kazao je Tadić.

Svoj prvi službeni posjet Srbiji predsjednik Hrvatske započeo je u nedjelju sastankom sa srbijanskim predsjednikom nakon čega su se dvojica predsjednika javnosti obratili na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji. U obraćanju novinarima Josipović je kao na jedno od najvažnijih pitanja istaknuo utvrđivanje sudbine nestalih osoba na strani oba naroda, istaknuvši da je to "iznad politike, to je ljudska i moralna obaveza svih nas". Josipović je najavio kako će Hrvatskoj uskoro biti predani dokumenti o nestalima vezani uz negdašnje logore u vojvođanskim mjestima Stajićevu i Begejcima, kao i za vukovarsku bolnicu. "To je iznimno važno za Hrvatsku i za ljude koji su stradali na tim mjestima", istaknuo je predsjednik Hrvatske.

Komentirajući svoj susret s vojvođanskim Hrvatima u povodu obilježavanja 20 godina djelovanja jedine političke stranke Hrvata u Srbiji, Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine (DSHV), Josipović je rekao kako je važno da su Hrvati našli svoje mjesto u političkom životu te da imaju predstavnika u parlamentu, ali da je to "u manjoj mjeri rezultat institucionalnog rješenja, a više dobre volje srbijanske Demokratske stranke i predsjednika Tadića".

Hrvatski predsjednik naglasio je da je na proslavi bio iznenađen brojem okupljenih te njihovom potporom svom vodstvu i srbijanskom predsjedniku. Josipović će se u ponedjeljak popodne sastati sa srbijanskim premijerom Mirkom Cvetkovićem, nakon čega će slijediti sastanak hrvatskog i srbijanskog predsjednika s obiteljima hrvatskih državljana koji su svojedobno iz Hrvatske izbjegli u Srbiju, a sada su u procesu povratka u nekadašnje domove.