c S
Dnevne novosti

Sabor: potpora zakonu o državnoj potpori u poljoprivredi

16.07.2010 07:25 ZAGREB, 14. srpnja 2010. Saborski klubovi podržali su konačni tekst novog i sa zakonodavstvom EU usklađenog zakona o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, a većina njih pozvala je na hitnu pripremu poljoprivrednika novim okolnostima koje će stupiti po stupanju na snagu zakona, odnosno nakon ulaska Hrvatske u EU.
Pun pohvala za predloženi zakon, koji je nazvao vrhunskim, bio je Krešo Filipović (HDZ), koji je istaknuo da će hrvatskim poljoprivrednicima, temeljem ovoga zakona, i dalje biti omogućena visoka razina financijskih sredstava koja će im jamčiti i bolji položaj nego kod novih članica EU, a i kod nekih starih.

Važno je, dodao je, da domaći poljoprivrednici "na dobronamjeran način" shvate promjene u sustavu potpora koje ih očekuju ulaskom u EU, da se za njih spreme te ih spremno dočekaju i maksimalno iskoriste. Kao ključ tranzicije iz dosadašnjeg sustava državnih potpora u novi, europski Filipović je označio sustav ruralnog razvoja koji se, ustvrdio je, detaljno razrađuje ovim zakonom.

I Zdravko Kelić (HSS) napominje da je Hrvatska drugačiji sustav državnih potpora, koje više neće biti proizvodno vezane, prihvatila već odlukom da otpočne pregovore o ulasku u EU, naglasivši i da je zajednička europska politika, kojoj Hrvatska stremi, u funkciji zaštite poljoprivrednih proizvođača. Cilj je, istaknuo je Kelić, financijski podupirati dohodak poljoprivrednika, one koji proizvode, iako se predviđa i prijelazno razdoblje u kojemu će se zadržati proizvodno vezane potpore za devet, uglavnom stočarskih proizvoda.

Iako su podržali predloženi zakon, oporbeni klubovi vladajuće su prozivali da poljoprivrednu politiku i poljoprivrednike nisu pripremili za europski sustav potpora, ocijenivši zakon uvelike zakašnjelim. Goran Beus Richembergh (HNS/HSU) istaknuo je da vlada još nije definirala što bi poljoprivreda strateški trebala proizvoditi, kako za domaće potrebe, tako i za izvoz na europsko tržište, da se desetljećima "prodaje magla" da je glavni hrvatski proizvod pšenica, a "svake godine prolazimo cirkus i kalvariju oko otkupa pšenice što već postaje smiješno". "U takvim uvjetima nemoguće je očekivati da će hrvatska poljoprivreda prosperirati na tržištu EU", ocijenio je Richembergh, označivši kao odgovorne za loše vođenje poljoprivredne politike dvojicu ministara u zadnjih deset godina - HDZ-ovca Petra Čobankovića i HSS-ovca Božidara Pankretića.

"U deset godina poljoprivredu diktiraju samo dvije političke stranke i dva ministra, njihov koncept, i tu smo gdje jesmo", poručio je. Da zakon uvelike kasni smatra i Dragica Zgrebec (SDP) koja upozorava da će novim sustavom potpora najviše stradati stočarska proizvodnja - umanjuju se potpore za klaoničke premije, za mlijeko, u svinjogojstvu. Upitala je iz kojih će se sredstava isplatiti 205 milijuna kuna dogovorenih za isplatu poljoprivrednicima putem poslovnih banaka koje na naplatu dospijevaju krajem lipnja 2011. te hoće li to biti dopunska sredstva u poljoprivrednom proračunu. Napomenula je, naime, da je predloženim zakonom utvrđena nacionalna omotnica za 2011. za izravna i proizvodna plaćanja. Odgovorio joj je ministar poljoprivrede Petar Čobanković, rekavši da se u EU potpore isplaćuju retroaktivno, dakle potpore iz jedne godine isplaćuju se u idućoj godini.

To znači, dodao je, da će potpore koje se odnose na 2011. u najvećoj mjeri biti isplaćene u 2012. Izvijestio je i da će spomenutih 205 milijuna kuna biti isplaćeno i osigurano u proračunu 2011.