c S
Dnevne novosti

Sekolec jedini slovenski kandidat za arbitra

19.08.2011 07:12 LJUBLJANA, 18. kolovoza 2011.Hina, Jedini kandidat za slovenskog arbitra u petočlanom arbitražnom sudu za rješenje graničnog prijepora s Hrvatskom je ugledni slovenski pravni stručnjak Jernej Sekolec, potvrdio je u četvrtak ministar pravosuđa Aleš Zalar.
Na konferenciji za novinare u Ljubljani Zalar je potvrdio neslužbene informacije iz medija da se na natječaj za slovenskog člana arbitraže, koji je raspisalo ministarstvo pravosuđa, prijavio jedino dr. Jernej Sekolec.

Diplomirani pravnik i sveučilišni profesor iz Maribora, nekadašnji direktor odjela za međunarodno gospodarsko pravo UN-a i tajnik komisije za međunarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), sada na mjestu potpredsjednika londonskog suda za međunarodnu arbitražu, a od sredine ove godine i član stalnog arbitražnog suda sa sjedištem u Haagu, važi za jednog od najiskusnijih slovenskih pravnika s međunarodnom reputacijom iako je u Sloveniji osim u stručnim krugovima malo poznat, navode slovenski mediji.

Zalar je rekao da je Sekolecova prijava potpuna i da će poduprijeti njegovu kandidaturu i izbor, najprije na sjednici vlade, nakon čega će ona biti poslana predsjedniku republike Danilu Tuerku koji će je nakon toga uputiti u parlament."Radi se o kandidatu s izuzetnim referencama i smatram da to što je istaknutiji kao stručnjak za gospodarsku arbitražu, a ne pomorsko pravo, ne bi smjelo utjecati na njegov izbor", rekao je Zalar.

Parlament o slovenskom članu arbitraže treba odlučiti apsolutnom, natpolovičnom većinom od 46 glasova, a o tome bi mogao odlučivati već u rujnu, ali bi se postupak mogao i odužiti, priznao je Zalar. Komentirajući navode vodeće oporbene stranke bivšeg premijera Janeza Janše da bi s izborom za slovenskog člana arbitraže trebalo pričekati odluku novog sastava parlamenta budući da se špekulira o izvanrednim izborima, Zalar je rekao da bi time Sloveniji bila napravljena šteta.

Dodao je da je slovenska vlada s postupkom biranja slovenskog arbitra požurila upravo imajući u vidu mogućnost izvanrednih izbora, odnosno raspuštanja parlamenta, što bi Sloveniju dovelo u situaciju da svog arbitra u arbitražnom sudu ne izabere u roku koji je predviđen arbitražnim sporazumom.

Janšina oporbena Slovenska demokratska stranka (SDS), kao i cijela oporba desnog centra, protivila se do referenduma prošle godine stupanju na snagu arbitražnog sporazuma za rješenje graničnog spora s Hrvatskom. Otezanje s imenovanjem slovenskog člana arbitraže bilo bi neproduktivno, jer će do arbitraže svakako doći i ako Slovenija u roku ne bi imenovala svog člana arbitražnog vijeća.

U tom bi slučaju umjesto nje to učinila Europska komisija, pojasnio je Zalar.Prema arbitražnom sporazumu o rješavanju graničnog prijepora Hrvatska i Slovenija u petočlano arbitražno vijeće imenuju po jednog svog arbitra, a ostala tri predlaže Europska komisija.

Svi postupci iz arbitražnog sporazuma otpočinju nakon što Europska unija i Hrvatska potpišu pristupni sporazum o članstvu Hrvatske u integraciji, što se očekuje do kraja ove godine.