c S
Dnevne novosti

Vidas: arbitri će moći odlučivati samo primjenom prava

04.12.2009 08:05 ZAGREB, 3. prosinca 2009.(Hina) Stručnjak za međunarodno pravo dr. Davor Vidas izjavio je da će arbitri za donošenje odluke u hrvatsko-slovenskom prijeporu na temelju arbitražnog sporazuma moći primjenjivati isključivo pravo, jer su svi kriteriji za odluku arbitara navedeni u sklopu odredbe o "primjeni prava" pa zato ne mogu biti izvanpravne naravi.
Komentirajući dosadašnji ishod građanske inicijative "More je kopno" za pokretanje referenduma o arbitražnom sporazumu, Vidas je rekao da zakonski uvjeti za građansko pokretanje referenduma, s obzirom na potreban velik broj potpisa, nejasnoće u uvjetima, te kratko vrijeme u kojem potpise treba prikupiti, svjedoče o nesklonosti takvu obliku demokratskog odlučivanja.

S obzirom na arbitražni sporazum, Vidas smatra važnim da je u taj sporazum ipak ugrađeno jamstvo na temelju kojeg se u arbitražnom postupku neće moći primijeniti "nesklonost pravu". "To jasno proizlazi iz činjenice da se sva tri kriterija za odluku arbitara o 'spojnici' (junction) Slovenije i otvorenog mora navode u sklopu odredbe koja je naslovljena 'Primjenjivo pravo', čime je nedvojbeno zadan pravni okvir unutar kojeg se može kretati tumačenje arbitara o sadržaju navedenih kriterija", tvrdi Vidas. Po toj odredbi arbitražnog sporazuma, arbitri bi za odlučivanje o "spojnici" Slovenije i otvorenog mora, osim međunarodnog prava, primjenjivali još "pravičnost" i "načelo dobrosusjedskih odnosa".

Vidas tvrdi da naslov te odredbe, "Primjenjivo pravo", određuje da je u arbitražnom sporazumu riječ o trima isključivo pravnim kategorijama. "To znači da će se Slovenija, upusti li se u arbitražni postupak, morati podvrgnuti primjeni prava ne samo za odluku o granici s Hrvatskom nego i za odluku o njezinu tzv. izlazu ili dodiru s otvorenim morem, te o režimu za uporabu relevantnih morskih područja", rekao je. Smatra da, s obzirom na jasno pravilo međunarodnog prava o najviše 12 nautičkih milja teritorijalnog mora, arbitri neće moći dosuditi Sloveniji teritorijalni dodir s otvorenim morem, inače bi izravno kršili međunarodno pravo. "Stoga u tumačenju značenja termina 'junction to' za arbitre preostaju tek funkcionalna, a ne teritorijalna rješenja", smatra Vidas.

Po njegovim riječima jedina odredba u arbitražnom sporazumu koja bi Sloveniju, makar teoretski, mogla teritorijalno dovesti do otvorenog mora time ostaje ona kojom je predviđena mogućnost nagodbe, uz pomoć arbitraže, a pritom bi olakotno za arbitre bilo to što odluku ne bi uopće morali ni obrazložiti. Međutim, to bi značilo da bi se Hrvatska u arbitražnom postupku sama trebala odreći dijela svojega državnog područja, što od nje nitko ne može tražiti, niti itko u Hrvatskoj to smije odobriti, bez obzira na uvjete kakvi se možebitno postavljali, smatra Vidas.

Vidas je u više javnih istupa iznio kritičke primjedbe na arbitražni sporazum, obrazlažući da je pojedinim odredbama Hrvatska kao stranka u postupku dovedena u neravnopravan položaj te da je uloga Europske komisije u provedbi sporazuma prenaglašena te uređena bez oslonca u njezinu stvarnu djelokrugu i kompetenciji.