c S
Dnevne novosti

Vijeće za borbu protiv korupcije jednoglasno podržalo izvješće Ministarstva financija

15.04.2010 07:37 ZAGREB, 13. travnja 2010.Hina Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije jednoglasno je prihvatilo izvješće Ministarstva financija o provedbi antikorupcijskih mjera iz područja odgovornosti tog ministarstva.
Ministarstvo financija je u prošloj godini ukupno provelo 12.325 financijskih nadzora pri čemu je utvrđeno 2,4 milijarde kuna proračunskih prihoda koje porezni obveznici nisu prijavili, izvijestio je potpredsjednik Vlade i resorni ministar Ivan Šuker.

"U procesu nadzora naplaćeno je 672 milijuna kuna, a ostalo je ili žalba ili u fazi naplate. Podneseno je 6967 prekršajnih prijava i 317 kaznenih prijava, a ukupno je utvrđena protupravna stečena imovinska korist u iznosu 356.6 milijuna kuna", naveo je i izrazio iznimno zadovoljstvo suradnjom ministarstva i svih institucija s USKOK-om, DORH-om i MUP-om.

Naglasio je nužnost izmjena zakona o sudskom registru kako bi se, kako je rekao, spriječilo da fizički i pravni subjekti koji imaju neplaćene obveze prema državi ili drugim tvrtkama osnivanjem novih tvrtki izbjegnu plaćanje. Šuker pritom ističe kako je nužno uvesti postojanje obavezne potvrde o plaćenim dugovima. "Moramo naći način da nekog tko ima neplaćene obveze spriječimo da to radi", rekao je i istaknuo uvođenje OIB-a kao "najjači instrument za borbu protiv korupcije".

"S kolegom Šimonovićem radimo na tome da se nađe rješenje koje će biti u skladu s direktivama EU i zadovoljiti te potrebe", dodao je. Na sjednici su prezentirana izvješća Porezne uprave, Carinske uprave, Financijske policije, te Ureda za sprječavanje pranja novca, a Šuker je naglasio "specifičnost posla" tog ureda koji, kako je rekao, nikog ne lovi već "djeluje prema informacijama koje dobije i utvrđuje nezakonitosti u trošenju proračunskih sredstava".

Članica vijeća Ingrid Antičević-Marinović naglasila je nužnost izvješćivanja javnosti o istragama tog ureda kako se ne bi dogodilo da netko "o kome nitko ništa ne zna" sada želi kupiti dionice Podravke. A riječ je, kaže SDP-ova zastupnica, o osobi kojoj je tvrtka blokirana već 60 dana i kojoj zbog neplaćanja najma prijeti iseljenje. "To je pravi primjer za pitanje tko nam kupuje naše blago, naše obiteljsko srebro", kazala je. Odgovorio joj je državni tajnik Ivica Maros naglasivši da zbog interesa istrage Ureda ne može u javnosti iznositi podatke o istragama koje provodi. "Ali, uvjeravam vas, nije bilo ni jednog medijski eksponiranog slučaja, a da Ured nije odigrao svoju ulogu", rekao je. SDP-ova zastupnica podsjetila je i na optužbe Nezavisnog sindikata carine o navodnim nezakonitostima u carini. "Ako je točan i tisućiti dio toga svi smo u velikom problemu što se tiče carinske uprave i njenog čelnog čovjeka koji je smijenjen s HDZ-ove riznice, a evo ostao je dobar na čelnoj poziciji Carinske uprave", rekla je Antičević Marinović, a državna tajnica Sanja Crnković odgovorila je kako se ništa ne skriva i da je sva relevantna dokumentacija dostupna.

"Pozivamo i inzistiramo da se stvari raščiste. Pa nisu svi u EU tako blesavi da bi zatvorili pregovaračko poglavlje o tako lošoj instituciji", kazala je. Predsjednik Vijeća Željko Jovanović rekao je kako bi možda bilo bolje da se čelni ljudi porezne i carinske uprave biraju javnim natječajem. Crnković je izvijestila da je Carinska uprava u prošloj i ovoj godini izrekla osam kazni udaljavanja djelatnika iz službe zbog pravomočnih presuda za primanje mita. Obrađeno je 2.387.223 jedinstvenih carinskih deklaracija, a u nadzoru je, primjerice, oduzeto 9 milijuna komada različitih cigareta, dok je vrijednost kriovotvorene zaplijenjene robe 13,9 milijuna eura, navela je.

Državni tajnik Ivica Mladineo naveo je da je Porezna uprava u prošloj godini izvršila nadzor 7.689 poreznih obveznika i pritom je obračunato 15 posto više novih neprijavljenih poreznih obveza no 2008.