Lokacijska dozvola za zahvat mini-hidrocentrale kod izvora Une izdana je bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu te je zatražen upravni nadzor Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, navodi se u utorak u odgovoru Inspektorata Hini.
Proteklih dana održano je više prosvjeda lokalnog stanovništva, ljubitelja prirode i ekoloških udruga iz raznih gradova nakon što je uočeno da na tom zaštićenom hidrološkom spomeniku i području ekološke mreže Natura 2000 od 5. srpnja investitor Pipra d.o.o gradi malu hidroelektranu i devastira tamošnju prirodu.
Prosvjednici smatraju da je investitor počeo radove bez važećih dozvola i ignorirajući status tog područja pod ekološkom mrežom Natura 2000. U Inspektoratu odgovaraju kako je nadzorom inspekcije zaštite prirode utvrđeno da su lokacijska dozvola te izmjena i dopuna lokacijske dozvole izdane bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode, što je u suprotnosti s odredbama Zakona o prostornom uređenju i gradnji temeljem kojega je donesena lokacijska dozvola. Napominju da Ocjena prihvatljivosti zahvata treba sadržavati Uvjete zaštite prirode.
S obzirom na navedeno, za izdanu lokacijsku dozvolu i njenu izmjenu i dopunu, zatražen je upravni nadzor Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, te je inspekcijski postupak u tijeku. Inspekcija zaštite okoliša utvrdila je da prije ishođenja Izmjene i dopune lokacijske dozvole, investitor nije od nadležnog ministarstva zatražio mišljenje o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, te je inspekcijsko postupanje u tijeku.
Očevid predmetne lokacije obavile su građevinska, vodopravna, inspekcija zaštite okoliša, inspekcija zaštite prirode, inspekcija zaštite na radu i inspekcija rada. Građevinska inspekcija utvrdila je da je ishođena pravomoćna građevinska dozvola važeća kao i da je prijava početka građenja izvršena u zakonom propisanom roku.
U tijeku su inspekcijski nadzori vodopravne inspekcije, inspekcije zaštite na radu i inspekcije rada, kaže se u odgovoru državnog inspektorata. Vrelo Une ubraja se među pet najdubljih izmjerenih riječnih izvora u svijetu. Tijekom speleoronilačke ekspedicije Društva DDISKF 2016., ronioci su se spustili na dubinu od 248 metara i postavili izvor Une kao najdublji u Hrvatskoj. Na manje od deset metara toka od izvora, Una ulazi u Bosnu i Hercegovinu gdje je zaštićena drugom najvišom kategorijom "nacionalni park" i u tijeku je postupak upisa na Svjetski popis zaštićene prirode UNESCO-a.