"Zapadni Balkan nije periferno pitanje. On je ključan za dugoročni mir Europe i snagu našeg transatlantskog saveza", poručio je Plenković na prijemu "Obnovljeni fokus na mir i prosperitet na Balkanu". Premijer sudjeluje na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a u Daytonu, gdje je prije 30 godina potpisan sporazum kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.
Unatoč činjenici što je prošlo 30 godina, sjećanje na brutalan rat, ljudske patnje i razaranje, a naročito u BiH, i dalje je živo, rekao je premijer. Kazao je da je Hrvatska, jedna od potpisnica Sporazuma, "ponosna na konstruktivnu i krucijalnu ulogu" koju je imala u okončanju tog rata.
"A stajala je uz BiH u njenim najmračnijim trenucima, pružajući sklonište za izbjeglice, održavajući humanitarne koridore otvorenima i konačno, izvođenjem odlučujućih vojnih operacija koje su pripremile put prema miru", rekao je Plenković. Dodao je da se ta solidarnost i danas nastavlja te da je Hrvatska i dalje jedan od najpouzdanijih partnera BiH, podržavajući njene euroatlantske težnje i zagovarajući reforme, dijalog i jednaka prava za sve njene konstitutivne narode.
Naglasio je da prava Hrvata nikada ne smiju ovisiti samo o "demografskim podacima" jer je Bosna i Hercegovina njihova domovina, koju su "branili, izgradili i doprinijeli njenoj budućnost". "Hrvatska pak ima moralnu dužnost i strateški interes da osigura da Hrvati u BiH uživaju jednaka prava, a ne specijalne privilegije", istaknuo je.
Dodao je da Hrvatska nastavlja zagovarati uključiv dijalog i kompromis unutar Bosne i Hercegovine kako bi ona mogla potpuno ostvariti svoj potencijal kao "stabilna, demokratska i prosperitetna država". "I kao i 1990-ih, ponudit ćemo tu istu podršku drugim zemljama u jugoistočnoj Europi na njihovom putu prema stabilnosti, prosperitetu i integraciji u transatlantsku zajednicu", poručio je.
Bosna i Hercegovina je uz Srbiju i Kosovo, jedina zemlja zapadnog Balkana koja nije članica NATO saveza.