c S
Dnevne novosti

Sabor: potpora izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja

23.04.2010 07:24 ZAGREB, 21. travnja 2010.Hina Svi su saborski klubovi podržali Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u prošloj godini, a IDS-ov zastupnik Damir Kajin založio se za objavu registra branitelja što je izazvalo brojne reakcije vladajuće većine.
Kajin smatra kako se o izvješću može raspravljati tek ako se zna stvarni broj hrvatskih branitelja. Ustvrdio je da se oko 150 tisuća osoba "prošvercalo" na popis branitelja, dodavši da je stvaran broj od 360 tisuća kojega je, kako je rekao, 1996. u Saboru urbi et orbi iznio tadašnji predsjednik države Franjo Tuđman. "Kada govorimo o ovom izvješću sve polazi upravo od tog broja branitelja i koja je brojka realna, 360 tisuća ili 500 tisuća", kazao je IDS-ovac Kajin, dodavši da su oni koji su se prošvercali, "htio to netko priznati ili ne, teret sustavu".

"Protiv su oni koji nešto taje, a kad bi se znao točan broj branitelja, možda bi i mjere Vlade koje je pred nekoliko dana predožila, bile blaže. Možda se ne bi diralo u tzv. povlaštene braniteljske mirovine", rekao je. Smatra da se objavom registra ne bi ugrozila nacionalna sigurnost, te da su "hrvatske vlasti" prilikom objave dijela registra panično reagirale. Repliciralo mu je više HDZ-ovih zastupnika, naglašavajući da se radilo o reakciji utemeljenoj na zakonu, a Tomislav Markovinović i Josip Đakić kazali su da se ne smije kršiti Ustav i zakone koji jasno propisuju "što se može, a što ne". "Ako smo država koja se drži ustavnih i zakonskih normi nije normalno da se Registar objavi", rekao je Đakić.

IDS-ovu zastupniku Kajinu odgovorio je i ministar branitelja Tomislav Ivić, rekavši kako je Vlada reagirala principijelno, na temelju propisa koji priječe objavu registra. Kao jedan od razloga neobjavljivanja naveo je i slučaj Veljka Marića, hrvatskog državljana koji je 18. travnja uhićen u Srbiji pod sumnjom da je u listopadu 1991. počinio ratni zločin protiv civila u selu Rastovcu, u hrvatskoj općini Grubišnom Polju. Marić je, kazao je ministar Ivić, u više navrata vozio kamion za Bugarsku preko Srbije, ali je uhićen tek sada. "U službenoj bilješci Ministarstva vanjskih poslova koju sam dobio kaže se da je sporna objava dijela registra pridonijela uhićenju", rekao je ministar. Kajin se založio i za odvajanje borbenog od neborbenog sektora u registru branitelja, a jednako smatra i SDP-ov zastupnik Ante Kotromanović, koji upozorava da je sadašnja situacija takva da su, kako je rekao, borbeni i neborbeni branitelj "u isto vrijeme u istoj kategoriji". "Zato je bitan taj registar, da se napravi kategorizirano na način da odvojimo branitelje koji su bili na prvoj crti bojišnice, ratovali i ginuli od onih koji su na drugi način zaslužni za stvaranje Hrvatske", rekao je.

I on se osvrnuo na mogućnost da zbog gospodarske situacije u Hrvatskoj dođe "do rezanja braniteljskih mirovina", dodavši kako, ako do toga dođe, treba razmisliti o modelu i načinu i kriterijima. "Možda ne bi trebalo ići na linearno smanjivanje mirovina svima, nego gledati staž, ulogu unutar HV-a, vrijeme provedeno u vojsci itd.", rekao je Kotromanović.