Obavijest o odluci da će se, neovisno o tome što će Vlada u međuvremenu ponuditi, ponovo krenuti s mjerama upozorenja sucima je poslana u utorak 9. siječnja 2024., piše u subotu Jutarnji list. U njoj se napominje da medijima nije dan točan datum početka štrajka iz taktičkih razloga, po savjetu PR službe.
Vlada je, s druge strane, već počela raditi na hitnim izmjenama zakona ne bi li se suce izbacilo iz izbornih povjerenstava izbornih jedinica i tako anuliralo njihovu prijetnju da neće sudjelovati u radu povjerenstava, zbog čega se ne bi mogli provesti izbori. "Jasno je da nitko od nas ne može zatvoriti vrata prema ministru i premijeru, ali isto tako ne možemo prihvatiti njihov odnos prema sudbenoj vlasti.
U srijedu 17. 01. 2024. na sjednici će se raspravljati o obimu mjera, načinu provođenja i svim tehničkim detaljima oko istih", navodi se u mailu kojim je Udruga hrvatskih sudaca (UHS) obavijestila svoje članove o planiranim akcijama kojima se Vladu nastoji primorati da ispuni obećanje, dano još u svibnju prošle godine, da će do kraja 2023. godine riješiti sudačke plaće.
Suci imaju tri zahtjeva od kojih ne odustaju, a to su indeksacija plaća, uvođenje platnih razreda i rješavanje materijalnih prava. Suci su još krajem prošle godine jasno rekli da neće pristati na plan vladajućih da najprije riješe plaće državnih i javnih službenika, a da se njih ostavi za drugi kvartal 2024., te su zaprijetili novim štrajkom.
Svjestan da se problem sa sucima ne može riješiti na razini resornog Ministarstva pravosuđa i uprave, premijer Andrej Plenković osobno se uključio u razgovore sa sucima pa je početkom mjeseca primio predsjednika UHS-a, suca Vrhovnog suda Damira Kontreca i još nekoliko članova sudačke udruge. Prema neslužbenim informacijama, taj je razgovor održan u vrlo hladnoj atmosferi i trajao je kratko.
U Vladi kažu da prvo moraju razgovarati sa službenicima i pobrinuti se za njihova prava.- Mi smo već ranije donijeli odluku da se s mjerama počinje 15. siječnja, a ako traju pregovori da ćemo to odgoditi. Pregovori traju i mi smo mjere odgodili do 22. siječnja- izjavio je Kontrec i dodao kako, ako pregovori budu uspješni, mjera, odnosno štrajka neće niti biti, piše novinarka Jutarnjeg lista Ivanka Toma.
Udruga sudaca: Početak mjera ovisit će o prijedlozima izvršne vlasti
Udruga hrvatskih sudaca UHS) izvijestila je u subotu, u povodu napisa u medijima, kako je netočno da će 22. siječnja, neovisno o pregovorima s izvršnom vlasti i pod svaku cijenu, započeti s mjerama zbog nezadovoljstva svojim materijalnim statusom, već će to ovisiti o prijedlozima vlade. "Iako u potpunosti razumijemo interes javnosti za datum eventualnog početka mjera, istina je kako se o tom datumu raspravljalo kao jednom od predloženih, u slučaju da se ne postigne dogovor s Vladom, a kako bi se pravovremeno pristupilo izradi terminskog plana i pripremi sustava i stranaka na vrijeme", navodi UHS u priopćenju.
Mjere su, kažu, trebale biti i 15. siječnja, pa su odgođene, jer su u međuvremenu počeli razgovori s izvršnom vlasti, a iznošenjem detalja rasprave na razini pojedinih ogranaka i s pojedinih sastanaka UHS-a ciljano se manipulira da bi se stvorio željeni dojam da suci ne žele razgovarati. "Prvi i najavljeni korak jest novi sastanak Upravnog odbora UHS-a u srijedu, 17. siječnja, na kojemu će se raspraviti eventualni prijedlozi izvršne vlasti, zaprimimo li ih u međuvremenu".
Ističu kako ministar više od osam mjeseci odgađa izvršiti obećano iako je sve usuglašeno na radnoj skupini. "U jednom je trenutku izjavio i kako nema mandat za indeksaciju, iz čega je jasno kako se taj razgovor može voditi isključivo s predsjednikom Vlade". Stoga odluka o stupanju u mjere i njihov početak ovisi isključivo o odgovoru Vlade na zahtjeve UHS-a, koji uključuju izvršenje obećanja datih u svibnju 2023..
Suci traže indeksaciju plaća, odnosno usklađivanje osnovice s visinom prosječne mjesečne bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama za prethodnu godinu koju objavljuje Državni zavod za statistiku. Traže razradu koeficijenata, točnije sustav platnih razreda te dodatke na plaću kakvi pripadaju i državnim službenicima (prijevoz, regres, božićnica, itd.).Napominju i kako će i dalje inzistirati na poboljšanju statusa pravosudnih službenika, koji su i kroz najavu posljednjih izmjena Zakona o plaćama "čvrsto zacementirani na dnu ljestvice, te im plaća raste manje od stope inflacije".
"Kad je riječ o sudjelovanju u provedbi predstojećih izbora, UHS neće sudjelovati u opstrukciji izbora, niti pozivati svoje članstvo za to. Sudjelovanje u izbornim procesima velika je čast za svakog suca", poručuju iz UHS-a. Oko izmjena Izbornog zakona kažu kako je očito da za neke stvari postoji dobra volja da se mijenjaju, dok za neke, poput statusa sudaca, ne.
"Sve je u rukama predsjednika Vlade RH, koji odlučuje o nastavu pregovora kao i datumu eventualnih mjera".
Predsjednik Vrhovnog suda protiv bojkota rada izbornih povjerenstava
Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, koji je po službenoj dužnosti i predsjednik Državnog izbornog povjerenstva, u petak je priopćio da je protiv bojkota rada izbornih povjerenstava, odnosno nesudjelovanju sudaca u tim tijelima.
U povodu najave Udruge hrvatskih sudaca (UHS) da će u okviru pregovaračkog postupka sa Vladom RH pokrenuti "mjere" od kojih se jedna odnosi na nesudjelovanje sudaca u radu izbornih povjerenstava, predsjednik Vrhovnog suda priopćio je da ne podržava takvu namjeru.
"Bez obzira što predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske također smatra da Vlada Republike Hrvatske mora ispuniti obećanje koje je prošle godine dano UHS-u o sustavnom uređenja plaća sudaca, da ipak, u godini koja se naziva 'superizborna', nije društveno prihvatljivo da suci svoje opravdane zahtjeve nastoje ostvariti na ovaj način", navodi u priopćenju. Dodaje da je zakoniti izborni proces temelj demokracije i "stoga svoj opravdani interes suci u ovoj godini ne trebaju ostvarivati na način koji može ugroziti uredno održavanje izbora", objavio je Vrhovni sud na svojoj internetskoj stranici.
Ministar Ivan Malenica ocijenio je u četvrtak, komentirajući mogući bijeli štrajk sudaca i bojkotiranje izbornih povjerenstava u superizbornoj godini, da osim na europskim izborima članovi izbornih povjerenstava mogu biti i ugledni pravnici te da postoje i suci koji nisu sudjelovali u štrajku.
Premijer Andrej Plenković potom je najavio izmjenu zakona ističući da „dugoročno moramo imati opciju da odredbe zakona koje se odnose na izbor zastupnika za Sabor i Europski parlament trebaju biti iste".