c S
Dnevne novosti

Novi model naplaćivanja javnog najma za mnoge može predstavljati znatno poskupljenje

08.08.2023 07:25 25.7.2023. na stranicama Grada Zagreba objavljen je nacrt prijedloga o novom modelu naplaćivanja javnog najma. Na istoj stranici objavljen je i poziv za slanje komentara na javnu raspravu, koji je otvoren do 24.8.2023. Prema Nacrtu "penaliziraju se svi oni koji zarađuju više od polovice prosječne plaće u Zagrebu (više od 600 eura po članu), a kvadratura stana je izbačena iz računanja cijene najma."

Priuštivo stanovanje, 2. kolovoza 2023. - Nacrt prijedloga o novom modelu naplaćivanja javnog najma za mnoge može predstavljati velik porast cijena u odnosu na prethodnu cijenu. Pojedinim najmoprimcima cijena najma poskupjet će za, u najboljem slučaju 100%.

Prema navedenom izvoru, "dokida se ideja o priuštivom stanovanju za sve korisnike jer se u nekim slučajevima cijena javnog najma izjednačava s nerealno visokim cijenama nekontroliranog tržišnog najma, koje na dno egzistencije spuštaju i one s prosječnom plaćom grada. U nekim od takvih slučajeva, posebno uzevši u obzir stanove male kvadrature (koji su u Podbrežju u većini) i uzevši u obzir da je stanove trebalo namjestiti o vlastitom trošku te da korisnici sami plaćaju njihovo održavanje, tržišni najam može postati i povoljniji. Takve korisnike se zapravo prisiljava da isele iz stana za čije namještanje mnogi još uvijek otplaćuju kredit.

Što se više korisnik približava proječnoj plaći, nastupa jača penalizacija. Naime, svim najmoprimcima koji uspiju poboljšati svoj životni standard (bilo osobe u javnom najmu, bilo osobe u socijalnom najmu kada uspiju preći 30% prosječnih primanja po članu (niti 400 eura po članu kućanstva) počet će se kroz cijenu najma „oporezivati“ svi prihodi. Cijena stana će rasti svaki puta kada korisnik uspije poboljšati svoja primanja, nevisno o njegovoj stvarnoj vrijednosti stana i neovisno o usporedbi s drugim stanovima iste ili veće kvadrature.

Posebno se penaliziraju samci. To su ljudi koji ovise samo o svom prihodu. Sve što plaćaju, plaćaju iz jedne plaće. Ukoliko se razbole ili izgube posao, ne mogu se osloniti na prihod partnera.

U prijedlogu nema socijalne osjetljivosti za osobe s invaliditetom, samohrane roditelje i roditelje djece s poteškoćama u razvoju, a koji možda na papiru imaju viša primanja, ali su im životni troškovi puno veći.

Dokida se stvarno vrednovanje robe/usluge (u ovom slučaju roba/usluga je najam stana), pa ćete tako za isti stan, kada uspijete dohraniti dijete i ono se zaposli ili se odseli, plaćati uvećanu cijenu najma krenuvši od 100% uvećanja, pa naviše.

Promiče se rad / ostvarivanje prihoda na crno, tj. izbjegavanje plaćanja poreza i prireza. Jer svaki pokušaj povećanja prihoda koji je vidljiv kroz platnu listu bit će dodatno „oporezovan“ povišenjem cijene najma za istu kvadraturu stana."

Na poveznici se nalaze prijedlozi izračuna određivanja najamnine prema primanjima.