"Izgledi Hrvatske, kao najmlađe članice Europske unije, u pogledu gospodarskog rasta i lovljenja koraka s članicama koje su duže u EU, vrlo su pozitivni", poručio je premijer Plenković u intervjuu sa CNN-ovim voditeljem Richardom Questom. Kreditni rejting Hrvatske odnedavno je na razini A- i prema Standard&Poor'su i Fitchu.
Premijer je najavio je da će vlada nastaviti stvarati bolje uvjete za hrvatske građane i gospodarstvenike, "posebno za strane ulagače, uključujući i one iz Amerike s kojima ću se susresti ovdje u New Yorku". Plenković je najavio i da skretanja s politike desnog centra, koju provodi kao hrvatski premijer u proteklih osam godina, neće biti. Izbori u Europi i Americi U Europi je, međutim, došlo do promjene političke arhitekture, a Plenković smatra da su razlozi za to posljedice nezakonitih migracija koje su utjecale na sigurnost građana, ekonomske i socijalne posljedice covida i ruska agresija na Ukrajinu koja je prouzročila najveću energetsku krizu, rast cijena energenata te inflatorne pritiske. No europske institucije nalaze se sada na početku novog mandata, a svi povjerenici Europske komisije dolaze iz umjerenih stranaka, kazao je Plenković. Većina koja podupire novu Komisiju, dodao je, vrlo je uravnotežena i nema utjecaja bilo kakvih ekstremnih političkih stranaka.
Upitan o skorašnjim predsjedničkim izborima u SAD-u, predsjednik hrvatske vlade kazao je da treba poštovati izbor američkih građana. "Radili smo i s administracijom bivšeg predsjednika Trumpa i predsjednika Bidena, poštovat ćemo volju američkog naroda, želimo da sve prođe u redu i da je američka demokracija ojačana, a ne oslabljena nakon izbora u studenome, kao što je bila nakon prethodnih", istaknuo je. "S velikom pažnjom promatramo što se događa u Sjedinjenim Američkim Državama", kazao je i dodao da se primjećuje velika polarizacija, ali "to se događa i u nekim drugim demokratskim zemljama".