c S
U središtu

Naknada plaće za vrijeme ugovorne zabrane utakmice

03.11.2009 Naknada plaće u slučaju ugovorne zabrane utakmice ne smatra se naknadom plaće koju radnik stječe iz radnog odnosa, već se radi o naknadi kojom se, uzimajući u obzir poslovne interese poslodavca, kompenzira ograničavanje mogućnosti zapošljavanja radnika kao i njegovo napredovanje
Ugovorna zabrana utakmice

Člankom 93. Zakona o radu propisan je postupak ugovorne zabrane utakmice između poslodavca i radnika. Prema toj odredbi, poslodavac i radnik mogu ugovoriti da se određeno vrijeme, i nakon prestanka ugovora o radu, radnik ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnoj utakmici s poslodavcem te da ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se natječe s poslodavcem.

Naknada plaće

Odredbe o naknadi plaće u slučaju ugovorne zabrane utakmice utvrđene su člankom 94. Zakona o radu. Tako se utvrđuje da ugovorna zabrana utakmice obvezuje radnika samo ako je ugovorom poslodavac preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanje iste, isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće.

Visina naknade plaće usklađuje se s kretanjem prosječne plaće u Republici Hrvatskoj, pri čemu se podrazumijeva plaća u bruto iznosu. Poslodavac je obvezan u ugovorenom razdoblju radniku isplaćivati naknadu u svakom slučaju, osim u slučaju radnikovog zapošljavanja kod drugog poslodavca koji nije s njim u tržišnoj utakmici.

U navedenoj situaciji ne dolazi do primjene članka 85. Zakona o radu, odnosno ne radi se o naknadi plaće koju radnik stječe iz radnog odnosa, već se zapravo radi o naknadi kojom se, uzimajući u obzir poslovne interese poslodavca, kompenzira ograničavanje mogućnosti zapošljavanja radnika kao i njegovo napredovanje.

Također, na naknadu plaće na koju se ugovorom obvezao i koju radniku isplaćuje poslodavac, u slučaju ugovorne zabrane tržišne utakmice plaća se porez, prirez i doprinosi.