c S
U središtu

Nova Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika – prekršajni postupak

24.11.2023 S obzirom na to da je donesena nova Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika, nalazimo shodnim u bitnome iznijeti promjene koje navedena Tarifa donosi u odnosu na prekršajne postupke.

Uvodno napominjemo da sukladno članku 18. stavku 1. Zakona o odvjetništvu („Narodne novine“ br. 9/94., 117/08., 50/09., 75/09., 18/11., 126/21.) odvjetnici imaju pravo na nagradu za svoj rad te isto tako i na naknadu troškova u vezi s obavljenim radom sukladno tarifi koju utvrđuje i donosi Hrvatska odvjetnička komora, no uz suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa, a koji će kod davanja suglasnosti voditi računa o zaštiti socijalnih i gospodarskih interesa te jednakosti u položaju primatelja i davatelja usluga (u kontekstu ovoga članka – okrivljenika i njegovog branitelja).

Na temelju prethodne odredbe Upravni odbor Hrvatske odvjetničke komore donio je novu Tarifu o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika (objavljena u „Narodnim novinama“ br. 138/23. – dalje: Tarifa/23.), a koja stupa na snagu 25. studenoga 2023.

U tom smislu možemo podsjetiti da je trenutno važeća Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika (dalje: Tarifa/12.) donesena još 2012. godine, nakon čega je više puta mijenjana, zadnji puta Izmjenom („Narodne novine“ br. 126/22.), koja je stupila na snagu 5. studenoga 2022., kojom je mijenjan Tbr. 50. tako da vrijednost boda trenutno iznosi 15,00 kuna umjesto ranijih 10,00 kuna.

Kako je u području interesa ovoga članka prekršajni postupak, ističemo kako je možda i najvažnija promjena koja se odnosi na prekršajni postupak sadržana u Tbr. 4. toč. 1. al. 7. Tarife/23., a koja određuje da za obranu optuženika u prekršajnom postupku odvjetniku pripada nagrada od 100 bodova za prvi sat svakog dana ročišta ili rasprave, dok prema Tarifi/12. ta nagrada trenutno iznosi 50 bodova, dakle u pitanju je dvostruko povećanje ove nagrade za rad odvjetnika.

Međutim, kako se još neke radnje odvjetnika vezuju uz Tbr. 4. toč. 1. Tarife/12., odnosno Tarife/23., proizlazi da su i za te radnje nagrade povećane s 50 na 100 bodova, pa u nastavku izlažemo takve radnje uz navođenje odgovarajućih Tbr. iz Tarife/23.:

- sastavljanje optužnog prijedloga na temelju kojeg se pokreće prekršajni postupak (Tbr. 1. toč. 1.)

- sastavljanje podnesaka s navođenjem činjenica i obrazloženih dokaznih prijedloga (Tbr. 1. toč. 2.)

- sastavljanje pisane obrane okrivljenika u prekršajnom postupku (Tbr. 1. toč. 2., uz napomenu da je ova odvjetnička radnja inače pozicionirana u Tbr. 3. toč. 1. Tarife/12.)

- za žalbu protiv presude odvjetniku pripada nagrada iz Tbr. 4. toč. 1., uvećana za 50% (Tbr. 5. toč. 1.)

- za prigovor protiv prekršajnog naloga (Tbr. 5. toč. 3.).

Možemo na ovome mjestu dodati i to da je i nadalje određeno da u slučaju ako rasprava traje dulje od jednog sata, za svaki sljedeći započeti sat odvjetniku pripada nagrada od 50 bodova, što, dakle, znači da u ovoj situaciji nije došlo do povećanja nagrade.

Prethodno smo već spominjali sastavljanje određenih podnesaka (tzv. obrazloženi podnesci), pa u tom smislu valja istaknuti kako je, za razliku od ranije kada je bilo određeno 25 bodova, prema Tarifi/23. određeno da za sastavljanje ostalih podnesaka (tzv. neobrazloženi podnesci) odvjetniku pripada nagrada od 50 bodova (Tbr. 1. toč. 5.).

Bitna novina je da je, za razliku od Tarife/12. koja je ovu radnju predviđala samo za parnični postupak, u Tbr. 4. toč. 2. al. 1. Tarife/23 određeno da za obranu optuženika na ročištu za objavu presude odvjetniku pripada nagrada od 50 bodova.

Vezano uz Tbr. 4., dodajemo da su u Tbr. 7. toč. 1. Tarife/23., na koji Tbr. se i referiraju pojedine alineje iz Tbr. 4. toč. 1., vrijednosti izražene ranije u kunama sada izražene u eurima.

U odnosu na primjenu tarife bitna je novost da je u Tbr. 52. toč. 3. Tarife/23. određeno da kada sud ili drugo tijelo odlučuje o nagradi troškova zastupanja na teret protivne strane ili na teret proračunskih sredstava primjenjuje tarifu i vrijednost boda koja je na snazi u vrijeme donošenja odluke o trošku postupka. Dakle, za razliku od Tarife/12., korištenjem formulacije „ili na teret proračunskih sredstava“ sada Tarifa/23. jasnije određuje koja će se tarifa odnosno vrijednost boda primijeniti u predmetnoj situaciji, a čime je zapravo dosadašnja sudska praksa dobila potvrdu o pravilnosti tumačenja ovog Tbr.

Konačno, sukladno uvođenju eura kao službene valute u RH, u Tbr. 54. Tarife/23. određeno je da vrijednost boda iznosi 2.00 eura, pri čemu podsjećamo da je otprilike prije godinu dana (sve do 5. studenoga 2022.) vrijednost boda iznosila 10,00 kuna.

Prema tome, uzimajući u obzir povećanje iznosa bodova za pojedine odvjetničke radnje te povećanje vrijednosti boda, nameće se logičan zaključak kako su se u zadnje vrijeme u velikoj mjeri povećale naknade za rad odvjetnika u prekršajnim postupcima, a što nadalje implicira retoričko pitanje - otvara li se ovime mogućnost da u pojedinim prekršajnim predmetima izrečena novčana kazna bude daleko manja od iznosa troškova nastalih angažiranjem odvjetnika?

Željko Kudrić, dipl. iur.