Otvaranje stečajnog postupka nad poslodavcem često znači neizvjesnost i financijsku nesigurnost za radnike, osobito kada im nisu isplaćene plaće ili naknade. No izmjenama Zakona o osiguranju radničkih tražbina (NN 18/2023.) uvedene su značajne novine koje dodatno jačaju zaštitu radnika u takvim situacijama. Izmjene preciznije definiraju tko je zaštićen, koje je razdoblje pokriveno isplatama te pod kojim uvjetima se tražbine mogu naplatiti iz sredstava Agencije za osiguranje radničkih tražbina. U nastavku donosimo pregled ključnih odredbi i postupka ostvarivanja prava na isplatu – korak po korak.
Ovom izmjenom mijenja se definicija radnika, kao i zaštićenog razdoblja za koje se provodi zaštita i osiguranje radničkih tražbina u slučaju otvaranja stečaja nad poslodavcem.
Radnik, kao zaštićena osoba u smislu ovoga Zakona, je fizička osoba koja je u vrijeme otvaranje stečajnog postupka bila zaposlena u stečajnom dužniku odnosno kojoj je radni odnos prestao unutar razdoblja od dvanaest mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka, a kojoj poslodavac nije isplatio plaću odnosno naknadu plaće zbog nemogućnosti prisilne naplate neisplaćene plaće odnosno naknade plaće.
Zaštićeno razdoblje je vrijeme koje predstavlja posljednjih pet mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem odnosno posljednjih pet mjeseci prije prestanka radnog odnosa ako je on prestao unutar 12 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka.
Otvaranjem stečajnog postupka nad poslodavcem radnik, na kojega se primjenjuju odredbe ovoga Zakona, ostvaruje pravo na isplatu tražbina na teret sredstava Agencije pod daljnjim uvjetima propisanim Zakonom. Agencija osigurava isplatu neisplaćene plaće odnosno naknade plaće za razdoblje od najviše pet mjeseci u visini minimalne plaće, neisplaćene naknade za bolovanje za isto razbolje, neisplaćene naknade za godišnji odmor do iznosa minimalne plaće, otpremnine najviše do iznosa polovice najvišeg iznosa Zakonom propisane otpremnine te pravomoćno dosuđene naknade štete zbog pretrpljene ozlijede na radu ili profesionalne bolesti u visini od jedne trećine pravomoćno dosuđene naknade.
Postupak za isplatu tražbine radnika na teret sredstava Agencije pokreće se, sukladno čl. 28. predmetnoga Zakona, na zahtjev radnika. Pravo na isplatu radničkih tražbina na teret sredstava Agencije ne mogu ostvariti članovi uprave trgovačkog društva, član upravnoga odbora, izvršni direktori i upravitelj zadruge. U slučaju kada se stečajni postupak provodi, zahtjev za isplatu sredstava na teret Agencije ostvaruje radnik čija tražbina sa osnova radnog odnosa je utvrđena u stečajnom postupku. Zahtjev za isplatu radnik mora podnijeti u roku od trideset dana od isteka osmoga dana od dana objave rješenja o utvrđenim i osporenim tražbinama na mrežnoj stranici e–Oglasna ploča sudova. Ako je radniku osporena tražbina te je upućen u parnicu radi otklanjanja osporavanja u kojoj mu je pravomoćnom sudskom odlukom utvrđena visina tražbine, zahtjev može podnijeti u roku od trideset dana od dana primitka pravomoćne sudske odluke. Ako se stečajni postupak ne provodi radnik može podnijeti Agenciji zahtjev za isplatnom radničkih tražbina u roku od trideset dana od isteka osmoga dana od dana objave rješenja o otvaranju i zaključenju stečajnog postupka na mrežnim stranicama e–Oglasna ploča sudova.
Zahtjev za ostvarivanjem prava radnika se podnosi na posebnom obrascu koji je propisan Pravilnikom o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca (NN 38/23.).
Agencija je dužna u roku od 15. dana od dana podnošenja urednog zahtjeva donijeti odluku o tražbini radnika. Ako je Agencija prihvatila zahtjev radnika za isplatom osiguranih sredstava, stečajni upravitelj je dužan u stečajnom postupku koji se provodi otvoriti posebni namjenski račun na koji će se isplatiti sredstva. Ako se stečajni postupak ne provodi, a poslodavac ima zaposlene radnike, stečajni upravitelj je dužan, na temelju sudske odluke, otvoriti posebni namjenski račun za uplatu osiguranih sredstava. Iznimno, Agencija može izvršiti izravnu isplatu priznatih tražbina radnika uz obračun pripadajućih poreza i doprinosa ako se tražbina isplaćuje radnicima stranog poslodavca nad kojim je pokrenut stečajni postupak, a kojima je mjesto rada ili mjesto uobičajenog rada bilo na području Republike Hrvatske.
Danom isplate sredstava na namjenski račun tražbine radnika po samom zakonu prelazi na Agenciju koja takvom uplatom stječe procesna prava stečajnog vjerovnika u odnosu na isplaćene tražbine. Agencija je o preuzimanju tražbina radnika dužna obavijestiti sud, uz podnošenje dokaza o ispunjenju radničkih tražbina. Nadležni sud će u stečajnom postupku temeljem obavijesti Agencije o izvršenim isplatama izvršiti ispravak tablice ispitanih tražbina te na osnovi toga ispraviti rješenje o utvrđenim i osporenim tražbinama.
Po uplati sredstava na namjenski račun stečajni upravitelj je dužan izvršiti isplatu tražbina radnicima uz uplatu pripadajućeg poreza i prireza te doprinosa za obvezna osiguranja. Obračun plaće dostavlja se nadležnoj ispostavi Porezne uprave na JOPPD obrascu koji je također potrebno dostaviti i Agenciji u svrhu dokazivanja izvršenih uplata.
S obzirom na to da Agencija izvršenim isplatama stupa na mjesto radnika u dijelu izvršene isplate radničkih tražbina ona ostvaruje i pravo na povrat isplaćenih sredstava prema diobnom popisu koji je odobrio sud. Ako se u stečajnom postupku ne provodi dioba Agencija će ostvariti pravo na povrat sredstava ili dijela sredstava ukoliko se prikupe sredstva dostatna barem za podmirivanje troškova otvorenog stečajnog postupka u dijelu namirivanja tri minimalne plaće radnika.
Daniel Deković, dipl. iur.