c S
U središtu

Vrsta akta o upućivanju (ustupanju) podneska nadležnom javnopravnom tijelu u upravnom postupku

26.05.2025 Zakon o općem upravnom postupku ne poznaje pojam ustupa (ustupanja) podneska, već koristi izraz upućivanje podneska. O tome se ne odlučuje rješenjem, ni „običnim“ dopisom, već se to čini zaključkom.

Postupanje nenadležnoga javnopravnog tijela po podnesku uređeno je člankom 18. Zakona o općem upravnom postupku (dalje: ZUP). Prema stavku 1. toga članka, kad javnopravno tijelo nije nadležno za primitak podneska koji je podnositelj osobno predao odnosno koji je primljen na zapisnik, službena osoba upozorit će na to podnositelja i uputiti ga na nadležno tijelo. Ako podnositelj i dalje zahtijeva da se njegov podnesak primi, službena osoba dužna je primiti takav podnesak i bez odgode uputiti ga nadležnom tijelu te o tome obavijestiti stranku. U stavku 2. navedenoga članka propisano je da će, kad službena osoba primi podnesak stranke iz kojeg se ne može utvrditi koje je tijelo nadležno za rad po podnesku, bez odgode, a najkasnije u roku osam dana od dana primitka podneska, donijeti rješenje kojim će odbaciti podnesak zbog nenadležnosti i rješenje dostaviti stranci.                     

Premda to nije izričito propisano, podnesak je bez odgode potrebno uputiti poznatome nadležnom tijelu i kada je podnesak zaprimljen putem pošte ili elektroničkim putem.                                           

Upućivanje (ustup) podneska pripada u odluke o postupovnim pitanjima. ZUP ne propisuje da se o upućivanju podneska nadležnom tijelu odlučuje rješenjem, što upućuje na potrebu donošenja zaključka (članak 77. stavak 1. ZUP-a). Ni protiv jedne vrste zaključka iz ZUP-a ne može se izjaviti posebna žalba, već se zaključak može pobijati žalbom protiv rješenja kojim se rješava o upravnoj stvari (članak 77. stavak 5. ZUP-a).                          

Ako je javnopravno tijelo kojem je podnesak podnesen dostavilo podnesak nadležnom tijelu u obliku dopisa, u biti je riječ o zaključku, bez obzira na formu akta. U svjetlu postupovnih pitanja o kojima se odlučuje zaključkom, tijelo koje dostavlja podnesak drugom tijelu ne odlučuje samo o prosljeđivanju pismena, već i o vlastitoj nenadležnosti za postupanje po podnesku. Pritom se obavješćivanje stranke obavlja dostavom primjerka zaključka (odnosno dopisa) stranci.                                                                                        

Osim zaštite iz članka 77. stavka 5. ZUP-a, stranci na raspolaganju stoji i ovlast predlaganja rješavanja mogućeg sukoba nadležnosti (članci 19. i 20. ZUP-a), kada je došlo do takvog sukoba, a ni jedno od uključenih tijela nije zatražilo rješavanje sukoba nadležnosti.     

dr. sc. Alen Rajko