c S
U središtu

Izvršavanje istražnog zatvora u domu

04.06.2010 Jedna od novih kaznenih sankcija, uvedena Zakonom o kaznenom postupku, je izvršavanje istražnog zatvora u domu. Njome se teži humanizaciji izrečenih kaznenih sankcija u slučajevima počinjenja lakših kaznenih djela, kako bi se smanjio broj okrivljenika kojima je izrečena zatvorska kazna.
Time se, dakle, ponajviše utječe na smanjenje broja zatvorenika u, kod nas ionako, pretrpanim zatvorima, ali i omogućava izvršavanje kazne zatvora u vlastitom domu pojedincima koji zbog počinjenog kaznenog djela ne bi trebali služiti kaznu u istim uvjetima kao i počinitelji najtežih kaznenih djela.

Prema Zakonu o probaciji, probacija je uvjetovana i nadzirana sloboda počinitelja kaznenog djela tijekom koje službenici probacije provode postupke usmjerene na smanjenje rizika da počinitelj ponovi kazneno djelo (članak 1.). Novim Pravilnikom o evidenciji i izvršavanju istražnog zatvora u domu uređuje se izvršavanje istražnog zatvora u domu, nadzor nad izvršavanjem istražnog zatvora u domu i način vođenja evidencije o izvršavanju istražnog zatvora u domu (članak 1.).

Ured za probaciju, nadležan prema mjestu gdje se nalazi dom u kojem se izvršava istražni zatvor u domu, provodi nadzor nad izvršavanjem istražnog zatvora u domu i vodi osobnik okrivljenika. Uredi se nalaze u Zagrebu, Bjelovaru, Dubrovniku, Osijeku, Požegi, Puli, Rijeci, Sisku, Splitu, Varaždinu i Zadru.

U osobnik okrivljenika, probacijski službenik unosi podatke o prvoj posjeti okrivljeniku, kao i o svim redovnim provjerama, o odluci suda u slučaju da okrivljenik, iz opravdanih razloga, zatraži od suda udaljenje iz doma (članak 7.), kao i u slučajevima kada se okrivljenik, bez odobrenja suda, udaljio iz doma, ako ne izvršava dužnosti predviđene ovim Pravilnikom, ako je probacijskom službeniku znatno otežan ili onemogućen nadzor nad postupanjem okrivljenika u istražnom zatvoru u domu, kao i iz drugih propisanih razloga, o čemu će ujedno i obavijestiti sud, državnog odvjetnika i policijsku upravu (članak 10.).

Nakon što sud donese rješenje o izvršavanju istražnog zatvora u domu, odmah ga dostavlja uredu za probaciju koji o tome obavještava policijsku upravu nadležnu prema mjestu izvršavanja istražnog zatvora u domu.

Probacijski službenik će odmah, a najkasnije u roku od 24 sata nakon zaprimanja rješenja o određivanju istražnog zatvora u domu, posjetiti okrivljenika u domu i upozoriti ga na njegove dužnosti iz članka 3. ovog Pravilnika, te će o tome obavijestiti državnog odvjetnika i policijsku upravu (članak 5.).

Svaka sljedeća provjera mora uslijediti najmanje svakih 72 sata, a to može činiti u svako doba.

Probacijski službenik provjeru obavlja na način da na ulaznim vratima doma u kojem se izvršava istražni zatvor u domu ostvari izravni kontakt s okrivljenikom. Pri prvoj provjeri probacijski službenik provjerit će istovjetnost okrivljenika, a tijekom ponovljenih provjera samo ako to ocijeni potrebnim.

Pravilnik je stupio na snagu 3. lipnja 2010, a sankcija izvršavanja istražnog zatvora u domu dosad je izrečena u Splitu, Bjelovaru i Zadru.

Cilj uvođenja ove nove kaznene sankcije je, kao što je već navedeno, smanjenje broja zatvorenika u ograničenim i pretrpanim zatvorima te ušteda sredstava državnog proračuna budući da dan zatvora puno više košta u usporedbi s danom izvršavanja istražnog zatvora u domu.

Pripremila: Karla Štingl, dipl. iur.