c S
U središtu

Pedagoške mjere u osnovnim i srednjim školama

24.08.2009 Mjesec dana prije početka školske godine, donesen je Pravilnik kojim se propisuje način provođenja pedagoške mjere odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka u osnovnim i srednjim školama.
Pedagoškom mjerom koju propisuje Pravilnik o pedagoškoj mjeri odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka pokušavaju se utvrditi razlozi neprihvatljivog ponašanja djece i adolescenata te poduzimanje mjera koje bi takvo ponašanje uklonile.

Sukladno statutu koji mora imati svaka škola, o opravdanosti izricanja pedagoške mjere nekom učeniku, odlučuje stručno povjerenstvo kojeg imenuje ravnatelj.

Prema članku 3. stavku 2. Pravilnika, članovi povjerenstva su; razrednik, učitelj, jedan član razrednog vijeća i stručni suradnik u školi.

U slučaju potrebe za izricanjem pedagoške mjere iz ovog Pravilnika, stručno povjerenstvo preispituje okolnosti koje su dovele do izricanja drugih pedagoških mjera, uzimajući u obzir učenikovo ponašanje kao što je:

- neopravdano izostajanje s nastave kao posljedica njegova narušenog emocionalnog, psihičkog i fizičkog zdravlja

- izazivanje tučnjave ili fizičkih napada na učenika, djelatnika škole ili druge osobe

- dolazak u školu pod utjecajem alkohola ili sredstava ovisnosti ili njihovo unošenje u školu

- unos oružja u prostore škole

- ugrožavanje svojim ponašanjem sebe ili ostalih sudionike izleta, ekskurzije i slične aktivnosti izvan škole, a u organizaciji škole

- otuđivanje ili namjerno oštećenje tuđe imovine ili imovine škole (članak 5.).

Nakon izricanja pedagoške mjere članovi povjerenstva promatraju ponašanje učenika te u roku od najviše 30 dana podnose izvješće o tome učiteljskom ili nastavničkom vijeću škole. Ako se utvrdi da izrečena pedagoška mjera nije dovela do poboljšanja ponašanja, predlaže se izricanje pedagoške mjere odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka. Navedena mjera izriče se za tekuću nastavnu godinu.

Ukoliko se nekom učeniku odredi mjera iz Pravilnika, stručno povjerenstvo koje ju je predložilo, izrađuje individualni program u kojem se navode razlozi za donošenje mjere, metode i oblici praćenja kao i očekivani ishodi te mjere. Program može biti određen za razdoblje od najviše tri mjeseca u kojemu se provode odgojne aktivnosti za konkretnog učenika.

Ako postoji potreba, tijekom provođenja pedagoške mjere odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka, učenika se može uputiti i u ustanovu koja se bavi problemom djece i adolescenata ili ga uputiti u neko savjetovalište koje se bavi takvim problemima.

Za vrijeme provođenja navedene mjere, članovi povjerenstva kao i članovi razrednog vijeća neprekidno prate ponašanje i napredovanje učenika kojemu je mjera izrečena. Nakon utvrđenog razdoblja promatranja predsjednik Povjerenstva podnosi pisano izvješće ravnatelju i razrednom vijeću.

U slučaju neslaganja sa izrečenom pedagoškom mjerom roditelj ili skrbnik maloljetnog djeteta može podnijeti žalbu ravnatelju škole.

Evidencija o provođenju odgojne mjere pohranjuje se u tajništvu škole, a vodi je razrednik koji ju je dužan u roku od 8 dana od izricanja upisati u matičnu knjigu.

Pravilnik o pedagoškoj mjeri odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka stupio je na snagu 12. kolovoza 2009.

Pripremila: Marina Turković