Poredano po:

Broj dokumenata: 39 Traženi izraz: "- stopa zakonskih zateznih kamata- zatezne kamate"

1
Zakonska zatezna kamata · Izbor dana

Datum: 19.7.2010

Ukoliko je tražbina izražena u kunskom iznosu tada je sud dužan utvrditi na koji dan je izvršena konverzija glavne tražbine koja je ugovorena u stranoj valuti iz valutnog iznosa tražbine u kunsku protuvrijednost, budući ovrhovoditelju na glavnicu u kunama pripada zakonska zatezna kamata sukladno odredbi čl. 277. st. 1. Zakona o obveznim odnosima, od idućeg dana konverzije, a na glavnicu izraženu od dana konverzije u stranoj valuti ovrhovoditelju pripada zatezna kamata po stopi koju banka u mjestu ispunjenja plaća na štedne uloge po viđenju u valuti koja je bila ugovorena.

2
Određivanje stope zateznih kamata · Izbor dana

Datum: 7.6.2019

S obzirom na to da odredba članka 29. stavka 2. Zakon o obveznim odnosima koja se primjenjuje od 1. siječnja 2008. propisuje drugačiju stopu zateznih kamata (ovisno o tome radi li se o odnosu iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovca i osobe javnog prava ili o ostalim odnosima), iz izreke sudske odluke mora se jasno vidjeti o kojoj kamatnoj stopi se radi, što znači da formulacija: „zakonske zatezne kamate“ nije u skladu sa zakonom.

3
Vlada predlaže manje ugovorne i zatezne kamate · Dnevne novosti

Datum: 2.5.2014

ZAGREB, 30. travnja 2014. Hina, Vlada je sa sjednice u srijedu uputila u Sabor prijedlog zakona o kamatama, kojim bi se propisala maksimalna dopuštena stopa ugovornih kamata u ugovorima između poduzetnika od 12,35 posto, a kod građana 11,35 posto.

4
Sabor danas o snižavanju zateznih kamata · Dnevne novosti

Datum: 30.6.2015

ZAGREB, 29. lipnja 2015. (Hina), Hrvatski sabor će nastaviti zasjedanje raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o obveznim odnosima , kojima Vlada namjerava sniziti zatezne kamate građanima i gospodarstvu.

5
Odbor za financije za ograničavanje zateznih kamata · Dnevne novosti

Datum: 17.6.2015

ZAGREB, 16. lipnja 2015. (Hina), Saborski odbor za financije podržao je u utorak prijedlog izmjena Zakona o obveznim odnosima kojima Vlada namjerava sniziti zatezne kamate, a nitko od članova Odbora nije stao uz amandman Hrvatske udruge banaka (HUB), koja predlaže brisanje dodatnog ograničenja za ugovorne kamate na stambene i potrošačke kredite.

6
Novi Zakon o kamatama · U središtu

Datum: 20.5.2014

Novi Zakon o kamatama , koji bi trebao stupiti na snagu 1. srpnja ove godine, propisuje visinu kamatnih stopa, ugovornih kamata i zateznih kamata. Njegovim stupanjem na snagu prestat će vrijediti važeći Zakon o kamatama , kao i dio odredaba Zakona o obveznim odnosima .

7
Povreda prava na pravično suđenje – lihvarske kamate · U središtu

Datum: 23.10.2012

Kad nije donesen poseban zakon koji bi određivao najvišu stopu ugovornih kamata, u svakom pojedinom slučaju valja ocijeniti je li ugovaranje nesrazmjerno visokih kamata (lihvarske kamate) u odnosu na tržišne uvjete u vrijeme sklapanja ugovora o kreditu razlog za utvrđenje ništavim dijela ugovorne kamatne stope iznad utvrđene prosječne visine ugovorne kamatne stope na konkretnom tržištu.

8
Udruga Franak: Potrošaču pravomoćno dosuđeno 50.000 kuna preplaćenih kamata · Dnevne novosti

Datum: 28.8.2019

ZAGREB, 27. kolovoza 2019. (Hina) - Udruga Franak u utorak je izvijestila da je Županijski sud u Rijeci preinačio prvostupanjsku presudu i potrošaču pravomoćno dosudio 50.000 kuna preplaćenih kamata uz pripadajuće zatezne kamate za konvertirani kredit.

9
Prekoračenje tužbenog zahtjeva - preciziranje kamatne stope · Izbor dana

Datum: 19.5.2021

Nije prekoračen tužbeni zahtjev u situaciji kada je tužitelj potraživao isplatu zakonskih zateznih kamata, a sud prvog stupnja je, sukladno odredbi članka 29. Zakona o obveznim odnosima, u izreci precizirao kolika je točno stopa zateznih kamata.

10
Izmjene Zakona o obveznim odnosima · U središtu

Datum: 24.7.2015

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima mijenja se visina stope zateznih kamata na način da se ona određuje na temelju prosječne kamatne stope na stanja kredita odobrenih na razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima.

11
Miljenić: Skloni smo prihvatiti amandman HDZ-a i laburista · Dnevne novosti

Datum: 1.7.2015

ZAGREB, 30. lipnja 2015. (Hina), Ministar pravosuđa Orsat Miljenić izjavio je u utorak da je Vlada "u ovom trenutku sklona prihvatiti" istovjetne amandmane kojima su klubovi HDZ-a i Hrvatskih laburista zatražili da se iz prijedloga izmjena Zakona o obveznim odnosima izbriše mogućnost povećanja maksimalne zakonske kamate za ugovore u kojima nije utvrđena visina kamatne stope sa sadašnjih 12 na 12,21 posto.

12
Različito poimanje prava (s prikazom sudske i upravnosudske prakse) · U središtu

Datum: 24.10.2022

Upravni sudovi u određenim pravnim pitanjima zauzimaju drugačije stajalište od onoga kojeg su zauzeli redovni sudovi. Jedno od tih je i obveza plaćanja zateznih kamata na dosuđene troškove postupka (spora).

13
Zakon o obveznim odnosima u kontekstu uvođenja eura · U središtu

Datum: 11.1.2023

Od 1. siječnja 2023. godine euro je službena valuta Republike Hrvatske. Samim time, bilo je potrebno promijeniti niz zakona u kontekstu uvođenja nove valute. Dio suvereniteta je delegiran Europskoj središnjoj banci, posebno u kontekstu određivanja kamatnih stopa. To se posebno odnosi na definiranje zakonske zatezne kamate kao takve, koja je jedna od ključnih odrednica Zakona o obveznim odnosima (dalje: ZOO). Stoga je u tom kontekstu bilo potrebno ući u izmjene ZOO-a kako bi se redefinirale zakonske zatezne kamate, ali i valutna klauzula.

14
Runtić u Saboru: Problem blokiranih je postao sistemski problem · Dnevne novosti

Datum: 14.5.2018

ZAGREB, 11. svibnja 2018. (Hina), Saborski zastupnik Mosta Hrvoje Runtić ustvrdio je u petak u Hrvatskom saboru kako je problem blokiranih eskalirao do takvih razmjera da ga možemo zvati sistemskim problemom, braneći u raspravi prijedlog zakonskih izmjena kojima bi se blokiranima olakšala otplata dugovanja.

15
Udruga Franak od HNB-a traži da izvijesti o rezervacijama banaka za potrošačke tužbe · Dnevne novosti

Datum: 2.2.2022

ZAGREB, 1. veljače 2022. (Hina) - Udruga Franak zahtijeva od Hrvatske narodne banke (HNB) da obavijesti javnost o rezervacijama koje su banke dužne pripremiti za potrošačke tužbe u "slučaju franak", a u predstavci poslanoj guverneru HNB-a Borisu Vujčiću traži da im odgovori na nekoliko pitanja oko t...

16
Vlada prihvatila kreditni program "Mikrokreditiranje - prvi korak u poduzetništvo" · Dnevne novosti

Datum: 2.8.2013

ZAGREB, 1. kolovoza 2013. (Hina), Vlada je u četvrtak prihvatila kreditni program "Mikrokreditiranje - prvi korak u poduzetništvo“, koji će malim poduzetnicima omogućiti dobivanje kredita u iznosu od 10.000 kuna do najviše 70.000 kuna, na rok otplate na pet godina i uz fiksnu kamatnu stopu od 0,99 posto godišnje.

17
Kraj naplaćivanja opomena za dugove? · U središtu

Datum: 2.7.2012

Vlada Republike Hrvatske, na sjednici održanoj 27. lipnja 2012., raspravljala je i o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača , u kojem je važna novina da se više neće smjeti naplaćivati opomene za dugove.

18
Sabor: poduprte izmjene Zakona o državnim potporama · Dnevne novosti

Datum: 14.4.2011

ZAGREB, 13. travnja 2011.Hina, Saborski klubovi u kratkoj su raspravi poduprli izmjene Zakona o državnim potporama kojima će se omogućiti povoljniji uvjeti povrata potpora na koje bi se ubuduće, u slučaju utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti, obračunavala tri puta niža kamatna stopa.

19
Nezavisni ljevičari: Vlada ne želi progon ratnih profitera · Dnevne novosti

Datum: 27.5.2015

ZAGREB, 26. svibnja 2015. (Hina), Nezavisni ljevičari prozvali su u utorak Vladu da se ne želi obračunati s ratnim profiterima i tajkunima koji su nezakonito stekli imovinu, jer je odbila njihov prijedlog zakona po kojemu bi Porezna uprava imala obvezu utvrđivati očiti nesrazmjer između prihoda i im...

20
Reakcija na članak „Učinci revizijskih odluka Vrhovnog suda iz veljače i rujna 2019. na konverziju kredita u CHF (slučaj "franak")“ · U središtu

Datum: 21.11.2019

Saborski zastupnik Goran Aleksić reagirao je na članak „Učinci revizijskih odluka Vrhovnog suda iz veljače i rujna 2019. na konverziju kredita u CHF (slučaj "franak")“, objavljen na našim stranicama. U nastavku donosimo njegov tekst u cijelosti.

21
Pravilnik o obliku i sadržaju izjave o zapljeni po pristanku dužnika · U središtu

Datum: 3.11.2014

Dana 11. listopada 2014. na snagu je stupio Pravilnik o obliku i sadržaju Izjave o zapljeni po pristanku dužnika kojim je propisan oblik i sadržaj ove izjave koju u skladu sa člankom 202. Ovršnog zakona izdaje dužnik da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, odnosno drugo s...

22
Nezavisni ljevičari predstavili prijedlog zakona o ispitivanju porijekla imovine · Dnevne novosti

Datum: 1.4.2015

ZAGREB, 31. ožujka 2015.(Hina) Saborski Klub nezavisnih ljevičara predstavio je u utorak prijedlog zakona o ispitivanju porijekla imovine i posebnom oporezivanju nezakonito stečene imovine kojim bi se utvrđeni nesrazmjer imovine i plaće oporezivao stopom od 45 posto.

23
Sabor: većina klubova poduprla novi reprogram poreznoga duga poduzetnika · Dnevne novosti

Datum: 11.7.2013

ZAGREB, 10. srpnja 2013.Hina, Većina saborskih klubova poduprla je poslijepodne prijedlog Zakona o naplati poreznoga duga uzrokovanoga gospodarskom krizom, kojim se za poduzetnike s problemima u likvidnosti predlaže reprogram duga nastalog do 31. siječnja, dok HDZ i laburisti ocjenjuju da zakon neće...

24
Ništetnost ugovora o kreditu s valutnom klauzulom u CHF · U središtu

Datum: 5.11.2020

Autor u članku kroz sudsku praksu i zakonodavstvo analizira pitanje ništetnosti ugovora o kreditu s valutnom klauzulom u CHF u cijelosti.

25
Provedba ovrhe na nekretninama u kontekstu presude Europskog suda pravde · U središtu

Datum: 10.12.2013

Europski sud pravde ima posljednju riječ pri tumačenju prava EU i ujedno je zadužen za razvoj europskoga prava. Stoga u nastavku donosimo više o jednoj njegovoj presudi koja je potakla španjolske javne bilježnike da u određenim slučajevima odustanu od provedbe ovršnog postupka na nekretninama.

26
Dužnost upravnih sudova da u pojedinim predmetima odluče i o stvarima koje spadaju u nadležnost redovnih sudova · U središtu

Datum: 1.2.2024

Spornim se nametnulo pitanje je li radniku/državnom službeniku u okolnostima konkretnog slučaju trebalo rješenjem odrediti korištenje godišnjeg odmora ili isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Sporna je i nadležnost upravnog suda za odlučivanje o isplati naknade za neiskorišteni godišn...

27
Pravni položaj korisnika Ugovora o kreditu s valutnom klauzulom u CHF koji su svoje kredite otplatili prije konverzije · U središtu

Datum: 17.3.2021

U članku se razmatra trenutni pravni položaj korisnika nekonvertiranih ugovora o kreditu s valutnom klauzulom u CHF, obzirom na recentnu odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske od 3.2.2021. o odbijanju i odbacivanju tužbi banaka protiv presude i rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske broj: Rev 2...

28
Što nakon prekida zastoja ovrhe na novčanim tražbinama – prijeti li Vam ovrha i kako otvoriti zaštićeni račun? · U središtu

Datum: 15.10.2020

Vlada RH je ljetos donijela odluku o produženju roka trajanja posebnih okolnosti, do zaključno 18. listopada ove godine, i to rok trajanja posebnih okolnosti propisanih Zakonom o provedbi ovrhe nad novčanim sredstvima , odnosno dopunama tog Zakona te  Zakonom o interventnim mjerama u ovršnim i steč...

29
CHF kredit - slučajan odabir ili ciljani plasman banaka? · U središtu

Datum: 12.3.2021

Je li opravdano pozivanje na diskriminaciju konvertiranih kredita u odnosu na nekonvertirane premisom trećih, negativne odluke Suda EU ili zapravo stanje nekonvertiranih kredita onemogućava održavanje konverzije na snazi? Prava svih korisnika kredita s nepoštenim i ništetnim ugovornim odredbama opće...

30
Travanj na Sudu Europske unije · U središtu

Datum: 2.4.2025

Sud Europske unije (dalje u tekstu: Sud EU-a) će ovaj mjesec donijeti nekoliko važnih odluka koje se odnose na pitanja kako europskog međunarodnog privatnog prava tako i pitanja zaštite potrošača.

31
Aktualnosti u pitanju zastarijevanja restitucijskih zahtjeva u slučaju Franak · U središtu

Datum: 6.9.2021

Pravomoćnim okončanjem kolektivnog spora u slučaju Franak u pogledu ništetnosti valutne klauzule i jednostrano promjenjive kamatne stope te istovremenim parnicama u kojima potrošači individualnim tužbenim zahtjevima nastoje ostvariti restituciju novčanih iznosa koji proizlaze iz ništetnosti gore navedenih nepoštenih i ništetnih odredaba, aktualizirana su brojna pravna pitanja koja su iziskivala dodatno očitovanje i preciziranje sudske prakse u njihovom tumačenju. Jedno od tih pitanja jest i pitanje zastare prava na restituciju, odnosno početak njegovog tijeka, kao i njegovo trajanje.

32
Minimalni novčani iznosi za uzdržavanje te tablica o prosječnim mjesečnim potrebama maloljetnog djeteta · U središtu

Datum: 15.4.2019

Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete ( članak 288. stavak 1. Obiteljskog zakona, „Narodne novine“ broj: 103/15. – dalje u tekstu Zakon). Ukoliko roditelj ne uzdržava maloljetno dijete, dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju ( članka 288. stavak. 2. Zakona ).

33
Prava korisnika kredita s valutnom klauzulom u CHF unatoč valjanosti konverzije, s osvrtom na prvi ogledni postupak u Republici Hrvatskoj, broj Gos-1/2019 · U središtu

Datum: 21.5.2020

Presudom Trgovačkog suda Zagrebu P-1401/2012 od 4.7.2013., pravomoćno potvrđenim presudama Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske poslovni broj Pž-7129/13 od 13.6.2014. u dijelu jednostrano promjenjive kamatne stope, a potom i presudom Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske Pž-6632/17 od 14.6.2018. u dijelu valutne klauzule CHF, okončan je spor za zaštitu kolektivnih interesa i prava potrošača s kreditima u kojima je ugovorena valuta uz koju je vezana glavnica švicarski franak.

34
Sklapanje upravnog ugovora radi obročnog plaćanja dospjelog poreznog duga · U središtu

Datum: 2.11.2021

Upravni ugovor je dvostrani pravni akt kojega država, odnosno drugo javnopravnotijelo sklapa s trećim osobama radi ostvarivanja određenog cilja šireg društvenog interesa te pod uvjetima utvrđenim posebnim propisima. To je ugovor sklopljen uime jednoga ili više javnih subjekata, a prema režimu javno...

35
Sud EU-a: Rok zastare za tužbu radi povrata na temelju nepoštene odredbe · U središtu

Datum: 7.8.2020

Nacionalnim propisom može se predvidjeti rok zastare za tužbu radi povrata na temelju nepoštene odredbe iz ugovora sklopljenog između trgovca i potrošača. Taj rok ne smije biti nepovoljniji od roka koji je nacionalnim pravom predviđen za slična pravna sredstva i u praksi ne smije onemogućavati ili p...

36
Otvorena pitanja u slučaju Franak · U središtu

Datum: 21.2.2022

Na sudovima Republike Hrvatske trenutno je oko 35 000 sporova koje su pokrenuli potrošači, uglavnom proizašlih iz kolektivnog spora u slučaju Franak, dok dio te brojke otpada i na potraživanja iz euro i kunskih kredita koje su potrošači podizali u periodu do 2013, a koji također sadrže istovjetne nepoštene i ništetne odredbe o jednostrano promjenjivoj kamatnoj stopi. Kontinuirano raste i broj predmeta vezanih uz leasing ugovore koje su sklapale leasing kuće unatrag 15-20 godina, s također nepravilno i netransparentno obračunavanim kamatnim stopama.

37
Naplata bruto plaće u ovršnom postupku ako je presudom dosuđena neto plaća · U središtu

Datum: 26.3.2012

Nedavno je u jednom ustavnosudskom predmetu raspravljano o pitanju pravne mogućnosti ovrhe u slučaju kada je razlika plaće određena u neto iznosu, a radnik želi isplatu i bruto iznosa. Ustavni sud je utvrdio da u navedenoj situaciji ne postoji mogućnost utuženja razlike između isplaćene neto plaće i...

38
Povlačenje tužbe i izostanak pristanka tuženika u odnosu na povlačenje tužbe s osvrtom na različitu sudsku praksu · U središtu

Datum: 29.6.2018

Osim osnovama instituta povlačenja tužbe, u članku je posebna pozornost posvećena izostanku pristanka tuženika na povlačenje tužbe, uz ukazivanje na različitu sudsku praksu u toj procesno-pravnoj situaciji te na prijedloge o mogućem načinu usklađenja takve sudske prakse.

39
Povreda prava vlasništva kod oduzimanja vozila bez pravne osnove · U središtu

Datum: 12.12.2016

Pitanje oduzimanja pokretnina (najčešće vozila) u upravnim i kaznenim postupcima, te pitanje prava na naknadu za takvo oduzimanje (ako pravna osnova kasnije otpadne), u sudskoj praksi je jasno. No, posebno je pitanje kako postupiti u slučajevima tranzicijsko-ratne prirode u kojima je do oduzimanja d...

Uključi filtre Isključi filtre
Vrsta