Poredano po:

Broj dokumenata: 94 Traženi izraz: "korištenje godišnjeg odmora u dijelovima"

1
Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima · U središtu

Datum: 14.3.2013

Jedno od važnijih pitanja vezanih uz godišnji odmor jest i korištenje u dijelovima. U praksi se često raspravlja o utemeljenosti da radnik koristi godišnji odmor u više od dva dijela.

2
Novo uređenje prava na godišnji odmor · U središtu

Datum: 28.12.2009

Novi Zakon o radu (NN 149/09) na nešto drukčiji način uređuje institut godišnjeg odmora u odnosu na važeći Zakon o radu , koji se primjenjuje do 31.12.2009. Stoga čitatelje upoznajemo s novostima u reguliranju godišnjeg odmora.

3
Godišnji odmori · U središtu

Datum: 1.7.2021

nakon povratka s godišnjeg odmora. Stoga ćemo se u nastavku teksta osvrnuti na tematiku godišnjih odmora, koja je uređena relevantnim odredbama Zakona o radu. Pravo na godišnji odmor je jedno od temeljnih prava radnika, a što proizlazi i iz Ustava RH, odnosno svaki radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor i toga se prava ne može odreći. Korištenje godišnjeg odmora ne predstavlja samo pravo radnika nego i obvezu poslodavca. ... Pred nama je sezona godišnjih odmora kada radnici nakon cjelogodišnjeg napornog rada napokon imaju priliku malo predahnuti i isključiti se od radne

4
Neiskorišteni godišnji odmor – pravo na naknadu i ništetnost sporazuma o odricanju prava na godišnji odmor u svjetlu Zakona o radu i konvencije Međunarodne organizacije rada · U središtu

Datum: 7.9.2020

Autor u ovom članku daje kratak pregled izvora radnog prava koji uređuju pitanja korištenja godišnjeg odmora s posebnim osvrtom na obveznost isplate naknade za neiskorišteni godišnji odmor te ništetnost eventualnog sklapanja sporazuma radnika i poslodavca u kojem bi se radnik odrekao prava na korištenje godišnjeg odmora odnosno naknade za neiskorišteni godišnji odmor.

5
Stanka, dnevni, tjedni i godišnji odmor u radnim odnosima · U središtu

Datum: 5.9.2022

Pravo radnika na stanku, dnevni, tjedni i godišnji odmor regulirano je odredbama Zakona o radu , Kolektivnog ugovora, pravilnika o radu te ugovora o radu. Pravo na odmor i dopust predstavlja jedno od temeljnih prava radnika u radnom odnosu i jedan je od mnogih dosega borbe za prava i ravnopravan položaj radnika s poslodavcima.

6
Dužnost upravnih sudova da u pojedinim predmetima odluče i o stvarima koje spadaju u nadležnost redovnih sudova · U središtu

Datum: 1.2.2024

Spornim se nametnulo pitanje je li radniku/državnom službeniku u okolnostima konkretnog slučaju trebalo rješenjem odrediti korištenje godišnjeg odmora ili isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Sporna je i nadležnost upravnog suda za odlučivanje o isplati naknade za neiskorišteni godišnji odmor.

7
Vrijeme je za korištenje starih godišnjih odmora · U središtu

Datum: 30.5.2011

Dolaskom proljeća u radnopravnim odnosima posebno postaje aktualna tema korištenja tzv. starih godišnjih odmora odnosno odmora stečenih u prethodnoj kalendarskoj godini. Stoga ukratko podsjećamo na pravila u vezi korištenja tog odmora.

8
Način isplate regresa za korištenje godišnjeg odmora u gotovu novcu i neoporezivi iznos(i) · U središtu

Datum: 26.9.2017

U vezi načina isplate regresa za korištenje godišnjeg odmora, konkretno mogućnosti isplate regresa za korištenje godišnjeg odmora u gotovu novcu, u praksi su se nedavno pojavili određeni prijepori, zbog čega je Ministarstvo financija dalo svoje mišljenje. Pojašnjen je i utjecaj ovršnog postupka na mogućnost isplate regresa.

9
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor i određivanje trajanja godišnjeg odmora · U središtu

Datum: 30.3.2010

Poslodavac prema novom Zakonu o radu više nema obvezu izdavanja potvrde o neiskorištenom godišnjem odmoru u slučaju prestanka radnog odnosa. Sada je, u tom slučaju, poslodavac dužan radniku kojem nije omogućio korištenje godišnjeg odmora u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja tog odmora, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora. U vezi s tim, u primjeni su se već pojavile određene dvojbe, kao i u slučajevima određivanja godišnjeg odmora kada radnik u jednoj kalendarskoj godini bude zaposlen više puta.

10
Korištenje godišnjeg odmora u slučaju dva ili više radnih odnosa u istoj kalendarskoj godini · U središtu

Datum: 20.8.2012

Prošle je godine režim uređenja prava na godišnji odmor doživio značajne izmjene koje se odnose na razmjerni godišnji odmor. Pritom je konačno precizno definirano pravo na godišnji odmor radnika koji u jednoj kalendarskoj godini rade kod dva ili više poslodavaca.

11
Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću godinu · U središtu

Datum: 12.1.2012

O razlozima i drugim specifičnostima prijenosa godišnjeg odmora iz tekuće u sljedeću kalendarsku godinu, posebice kada je godišnji odmor prekinut ili nije korišten zbog bolesti ili rodiljnog, roditeljskog i posvojiteljskog dopusta, više u nastavku.

12
Regres za godišnji odmor u 2021. godini · U središtu

Datum: 26.7.2021

godišnjeg odmora upravo u ovom djelu godine. Pravo na godišnji odmor predstavlja jedno od temeljnih ustavnih prava na koje svaki radnik ima pravo i toga se prava ne može odreći, nadalje to je pravo radnika koje proizlazi iz radnog odnosa i ima mnogobrojne svrhe. Sama svrha korištenja godišnjeg odmora ogleda ... podmirili određeni povećani troškovi koji mogu nastati prilikom korištenja godišnjeg odmora, poslodavci mogu sukladno poreznim propisima prigodno isplatiti neoporezivu naknadu koja se u praksi naziva regres. Autor u članku detaljnije obrađuje kada se i kome može isplatiti regres za godišnji odmor, koja su

13
Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu · U središtu

Datum: 26.4.2010

Institut prenošenja godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu, stupanjem na snagu novog Zakona o radu doživio je određene izmjene. Posebno se to odnosi na povoljnije uređenje uvjeta prava na prenošenje godišnjeg odmora radnika i radnica koji stečeni godišnji odmor u prošloj godini nisu koristili ili su ga prekinuli koristiti zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust.

14
Godišnji odmor nakon neplaćenog dopusta · U središtu

Datum: 14.2.2018

U vezi s neplaćenim dopustom u praksi se često postavlja pitanje ima li radnik nakon proteka neplaćenog dopusta pravo na korištenje godišnjeg odmora i je li to godišnji odmor iz prethodne i/ili tekuće godine?

15
Izmjene Zakona o radu u pogledu razmjernog godišnjeg odmora · U središtu

Datum: 20.5.2011

Vlada Republike Hrvatske na sjednici od 5. svibnja 2011. godine utvrdila je Nacrt konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu koji je 13. svibnja 2011. uvršten na dnevni red tekuće sjednice Hrvatskog sabora, s prijedlogom za hitno donošenje. Njime se, među ostalim, predlaže izmjena članka 59. Zakona o radu, a u vezi s korištenjem razmjernog godišnjeg odmora.

16
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor i bez zahtjeva radnika · U središtu

Datum: 3.3.2015

Isplata naknade za godišnji odmor umjesto korištenja godišnjeg odmora propisuje se kao obveza i dužnost poslodavca prema svakom radniku koji nije iskoristio godišnji odmoru u slučaju prestanka ugovora o radu, i to bez obzira na razloge zbog kojih taj radnik svoj pripadajući godišnji odmor nije iskoristio.

17
Stručno osposobljavanje za rad i pravo na godišnji odmor · U središtu

Datum: 17.6.2014

Zadnjih nekoliko godina u Republici Hrvatskoj nastoji se uvesti što više mjera za poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja. Jedna od njih je i stručno osposobljavanje za rad, prema uvjetima propisanima Zakonom o poticanju zapošljavanja .

18
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor i temelji prestanka ugovora o radu · U središtu

Datum: 23.4.2012

Od početka primjene Zakona o radu (NN 149/09 i 61/11) postavljala su se, a postavljaju se i danas, mnoga pitanja vezana uz naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Posebno se to odnosi na pitanje ima li na tu naknadu pravo radnik kojem se otkazuje zbog skrivljenog ponašanja, odnosno je li poslodavac tu naknadu dužan isplatiti radniku, ako ugovor o radu otkazuje radnik. O tim pitanjima izjašnjavalo se i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.

19
Tko ima pravo na isplatu regresa za godišnji odmor u 2022. godini? · U središtu

Datum: 13.6.2022

U svrhu podmirivanja povećanih troškova radnika, a koji mogu nastati prilikom korištenja godišnjih odmora, poslodavci mogu sukladno poreznim propisima prigodno isplatiti neoporezivu naknadu koja se u praksi naziva “regres za godišnji odmor”. Tko ima pravo na isplatu regresa? Koliko se može maksimalno neoporezivo isplatiti te koju dokumentaciju poslodavac pritom mora donijeti? Autor u članku detaljnije obrađuje pravni okvir, uvjete i ograničenja kod isplate regresa za godišnji odmor.

20
Pravo javnih i državnih službenika na regres za godišnji odmor za 2017. · U središtu

Datum: 12.7.2017

Prošlotjedna sjednica Vlade Republike, održana u četvrtak, 6. srpnja 2017., započeta je najavom da će se ove godine isplatiti regres za korištenje godišnjeg odmora svim službenicima i namještenicima u javnim i državnim službama u iznosu od 1.250,00 kuna. Isplata će početi 14. srpnja.

21
Pravo na godišnji odmor kod sporazumnog prestanka ugovora o radu · U središtu

Datum: 9.11.2016

Novi Zakon o radu izazvao je dosta nedoumica i dvojbi u praksi, a vezano uz uređenje godišnjih odmora i to osobito kod pitanja ima li radnik pravo na puni ili razmjerni dio godišnjeg odmora, kada stječe pravo na godišnji odmor, na koliko dana godišnjeg odmora radnik ima pravo ako se zaposli u jednoj kalendarskoj godini, a radni odnos mu prestane u sljedećoj, u koliko dijelova radnik može/smije koristiti svoj godišnji odmor i kakav je sve dogovor oko toga dopušten s poslodavcem i sl.

22
Ugovor na određeno dulje od tri godine zbog godišnjeg odmora · U središtu

Datum: 1.9.2015

Poslodavac s istim radnikom smije sklopiti više uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme u trajanju od tri godine ako za to postoji objektivan razlog koji se u tom ugovoru mora navesti. U tom smislu određenu dvojbu predstavlja moguće produljenje više ugovora na određeno na vrijeme dulje od tri godine radi ostvarenja određenih prava radnika iz radnog odnosa (godišnji odmor i sl.) ili drugih objektivnih razloga.

23
Raspored godišnjeg odmora radnika koji rade u nepunom radnom vremenu kod dva poslodavca · U središtu

Datum: 16.1.2017

Ako radnik radi u nepunom radnom vremenu kod dva ili kod više poslodavaca, u slučaju da oni ne postignu sporazum o istodobnom korištenju njegovog godišnjeg odmora, poslodavci su mu dužni omogućiti korištenje godišnjeg odmora prema njegovom zahtjevu. Pri tome se postavlja pitanje u kojem će se trenutku smatrati da poslodavci nisu postigli zajednički sporazum o korištenju godišnjeg odmora radnika te što kada radnik ima različito trajanje godišnjeg odmora kod svakog od poslodavaca.

24
Obveza donošenja rasporeda (kalendara) godišnjih odmora od strane poslodavca za 2022. godinu · U središtu

Datum: 6.6.2022

Kada su u pitanju obveze poslodavaca, a u svezi s ostvarivanjem prava radnika na godišnji odmor, možemo reći kako je upravo ta problematika radnih odnosa jedna od najaktualnijih i za sobom često vuče razne nedoumice i dileme. Nerijetko, radi neznanja poslodavca, pojedini radnici ostanu zakinuti u pogledu ostvarivanja svojih prava. S druge strane, poslodavci, radi neispunjenja zakonskih obveza, riskiraju prekršajne sankcije i visoke novčane kazne. Autor u članku daje pregled obveze donošenja kalendara godišnjih odmora od strane poslodavca za 2022. godinu.

25
Obveza isplate naknade za neiskorišteni godišnji odmor - sa zahtjevom i bez zahtjeva radnika · U središtu

Datum: 2.10.2018

Suprotno normativnim odrednicama, poslodavci učestalo zaključuju da nisu dužni uvijek isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor upirući u činjenicu da za takvu naknadu radnik treba, prije svega, podnijeti zahtjev za korištenje godišnjeg odmora, pa ako mu to ne bi bilo odobreno od strane poslodavca odnosno moguće (zbog prestanka radnog odnosa), da bi tek tada imao pravo na zahtjev za naknadu za neiskorišteni godišnji odmor te isplatu takve naknade.

26
Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu radnika koji su koristili rodiljna i roditeljska prava · U središtu

Datum: 20.11.2014

Novi Zakon o radu (NN br. 93/14) donio je brojne novine u radne odnose, međutim malo je onih za koje bismo mogli reći da su korijenite. Neke od promjena zadesile su i institut godišnjeg odmora i to u dijelu koji se odnosi na prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu za radnike koji su koristili rodiljna i roditeljska prava.

27
Sud EU-a: Dnevni odmor dodaje se tjednom odmoru, čak i kad mu izravno prethodi · U središtu

Datum: 14.3.2023

Tomu je tako i kad nacionalno zakonodavstvo radnicima odobrava tjedni odmor u trajanju koje je dulje od onog koje se zahtijeva pravom Unije.

28
Useljiva kuća za odmor kao zapreka za zaštićeni najam · U središtu

Datum: 14.3.2017

Prema članku 31. Zakona o najmu stanova vlasnik stana i osoba iz članka 30. toga Zakona koja ispunjava uvjete najmoprimca, sklapaju, sukladno odredbama toga Zakona, ugovor o najmu stana na neodređeno vrijeme, s time da najmoprimac za to vrijeme ima pravo ugovoriti zaštićenu najamninu. U jednoj novijoj sudskoj odluci razmatrano je pitanje predstavlja li suvlasništvo vrijedne useljive kuće za odmor pravnu zapreku za zaštićeni najam.

29
Zaštita od otkaza za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta · U središtu

Datum: 24.7.2017

Kada roditelj ima pravo na roditeljski dopust do osme godine djetetova života u trajanju od 30 mjeseci, prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama može ga koristiti s prekidima (u dijelovima). S tim u vezi postavlja se pitanje je li roditelj na roditeljskom dopustu zaštićen od otkaza, u smislu članka 34. Zakona o radu , samo u razdobljima u kojima i koristi roditeljski dopust ili i u razdobljima između korištenja toga prava, u kojima radi?

30
Nekorištenje prava na odmor (stanku) pravo ili novčano potraživanje radnika s prikazom sudske prakse · U središtu

Datum: 9.11.2023

Zakonom o radu ("Narodne novine" br. 93/14., 127/17., 98/19., 151/22. i 64/23.)(dalje u tekstu: Zakon o radu) uređeni su odmori i dopusti radnika. Pravo na odmor i dopust obuhvaća pravo na (dnevnu) stanku/pauzu, dnevni odmor, tjedni odmor, godišnji odmor te plaćeni i neplaćeni dopust.

31
Definiranje fiksnog i varijabilnog dijela plaće i oblici nagrađivanja uspješnosti zaposlenika · U središtu

Datum: 27.9.2021

Definicija “plaće” na prvi se pogled može učiniti prilično jednostavnom i moguće ju je maksimalno simplificirati kao “novčano primanje koje isplaćuje poslodavac zaposleniku za njegov obavljeni rad i to u nekom pravilnom vremenskom razmaku (u RH je to najčešće mjesečno)”. Nadalje, pojednostavljujući samu strukturu plaće, možemo spomenuti bruto i neto iznose, odnosno ukupan trošak rada pojedinog zaposlenika te dio koji predstavlja zaposlenikovu ... predstavlja predmet analize u ovom članku. Isto tako, autor u članku pojašnjava načine i zakonsko uporište u definiranju fiksnog i varijabilnog djela plaće te

32
Posebna prava radnika upućenog na rad u inozemstvo · U središtu

Datum: 21.5.2012

Radnici poslani na rad u inozemstvo imaju neka posebna prava koja su propisana Zakonom o radu , a odnose se na obvezni sadržaj ugovora o radu, zaštitu radničkih prava, naknadu troškova preseljenja u zemlju i osiguravanje odgovarajućeg zaposlenja u zemlji te korištenje godišnjeg odmora.

33
Odluka o visini regresa za 2023. godinu u državnoj i javnoj službi i isplata privremenog dodatka na plaću u državnim i javnim službama · U središtu

Datum: 28.6.2023

Na 226. sjednici Vlade Republike Hrvatske održane 15. lipnja 2023. godine donesene su dvije Odluke koje se odnose na državnu i javnu službu, Odluka o visini regresa za korištenje godišnjeg odmora državnih službenika i namještenika i službenika i namještenika u javnim službama za 2023. godinu („Narodne novine“, broj 65/2023.) koja je na snazi od 16. lipnja 2023. godine i Odluka o isplati privremenog dodatka na plaću državnim službenicima i namještenicima te službenicima i namještenicima u javnim službama („Narodne novine“, broj 65/2023.) koja stupa na snagu 1. srpnja 2023. godine.

34
Privremeno ograničenje materijalnih prava za službenike i namještenike u javnim službama · U središtu

Datum: 7.1.2013

Dana 12. prosinca 2012. godine potpisan je Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama te Dodatak I. tom Ugovoru kojima su neka prava koja su njima ugovorena, ograničena na određeno vrijeme.

35
Tijek otkaznog roka i prestanak radnog odnosa u subotu ili nedjelju · U središtu

Datum: 7.12.2015

Zakonom o radu , i to njegovim člankom 121., regulirano je kako teče otkazni rok i koje su to okolnosti koje zaustavljaju njegov tijek. Dakle, otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu, znači već tog dana, a ne tek od sljedećeg dana.

36
Većina zaposlenika želi fleksibilnije radno vrijeme tijekom SP-a u Katru · Dnevne novosti

Datum: 23.11.2022

ZAGREB, 22. studenoga 2022. (Hina) - Većina zaposlenih u Hrvatskoj, 80-tak posto, smatra da bi im poslodavci u idućih mjesec dana tijekom Svjetskog nogometnog prvenstva u Katru trebali omogućiti fleksibilnije radno vrijeme, a dio njih utakmice će pratiti na radnom mjestu, rezultati su istraživanja portala Posao.hr.

37
Novi Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama - koje promjene donosi? · U središtu

Datum: 20.7.2022

Autorica u članku obrađuje odredbe Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama („Narodne novine“ br. 56/22.) u odnosu na raniji Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama („Narodne novine“ br. 128/17., 47/18., 123/19., 66/20.) ističući najvažnije promjene koje su uslijedile s novim uređenjem.

38
Ima li radnik pravo na bolovanje u otkaznom roku u kojem nema obvezu rada? · U središtu

Datum: 11.4.2011

Jedno od pitanja na kojem se već godinama „lome koplja“ u praksi, na relaciji radnik –poslodavac - HZZO, je ima li radnik pravo na bolovanje, prema propisima o zdravstvenom osiguranju, ako je u otkaznom roku oslobođen obveze rada? Stajališta su različita.

39
Najvažnije promjene u zakonodavstvu: što nas čeka u 2023.? · U središtu

Datum: 28.12.2022

Prvi dan 2023. godine donosi nam brojne novosti u zakonodavstvu. U suradnji s odvjetnicima Danijelom Pribanićem i Dorom Ljevar donosimo vam pregled izmjena najbitnijih propisa, ali i ostale relevantne novosti u pravosuđu i pravnom sustavu u cjelini.

40
Fiskalizacija tržnica: prave posljedice vidjet će se u drugoj polovici kolovoza · Dnevne novosti

Datum: 31.7.2013

ZAGREB, 31. srpnja 2013. (Hina), Prave posljedice učinka fiskalizacije na poslovanje tržnica i prodavača vidjet će se tek u drugoj polovici kolovoza kad se većina prodavača vrati s godišnjeg odmora, kazali su Hini predstavnici prodavača.

41
Paket poreznih izmjena poslan u drugo saborsko čitanje · Dnevne novosti

Datum: 6.12.2024

ZAGREB, 5. prosinca 2024. (Hina) - Paket izmjena poreznih zakona koje bi na snagu trebale stupiti početkom iduće godine, vlada u četvrtak s redovne sjednice poslala u drugo saborsko čitanje.

42
Uređenje sezonskog rada u 2022. godini · U središtu

Datum: 11.7.2022

Sezonski radnici, naročito oni u području turizma i poljoprivrede, jedna su od najugroženijih i najosjetljivijih skupina na tržištu rada. Za Republiku Hrvatsku, zemlju u kojoj turizam stvara veliki broj zaposlenih, pitanje radne snage u tom sektoru, ali i kvalitete tržišta rada, u konačnici se neminovno reflektira na kvalitetu cjelokupne usluge koja se nudi domaćim i stranim gostima. Autor u članku daje pregled zapošljavanja “domaćih” sezonskih radnika s kratkim osvrtom na pravni okvir i uređenje rada “stalnih sezonaca”.

43
Naknada plaće za vrijeme bolovanja službenicima i namještenicima u javnim službama · U središtu

Datum: 16.3.2020

Tema ovog članka odnosi se na naknadu plaće za vrijeme bolovanja službenika i namještenika u javnim službama propisanih odredbama Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama („Narodne novine“, broj 128/17., 47/18. i 123/19. - u daljnjem tekstu: Kolektivni ugovor), tumačenjima odredbi i praćenjem primjene toga Kolektivnog ugovora od strane Zajedničke komisije za tumačenje odredaba i praćenje primjene Kolektivnog ugovora (u daljnjem tekstu: Zajednička komisija) koja osigurava pravilno i jednako postupanje u vezi sa otvorenim pitanjima ostvarivanja ugovorenih prava službenika

44
Dostava u upravnom postupku - ustavnopravni aspekti · U središtu

Datum: 23.8.2017

Ustavni sud Republike Hrvatske je svojim rješenjem broj: U-I-1898/2014 od 4. travnja 2017. proveo postupak ocjene suglasnosti s Ustavom članka 85. stavaka 3., 5. i 6. Zakona o općem upravnom postupku, koji uređuju osobnu dostavu, te utvrdio da ta zakonska rješenja nisu nesuglasna s Ustavom. U nastavku se daju glavni naglasci iz tog rješenja kao i moguća daljnja poboljšanja zakonodavnog okvira po tom pitanju.

45
Postupak prijave ozljede na radu u Republici Hrvatskoj · U središtu

Datum: 11.11.2020

Autor daje prikaz postupka prijave ozljede na radu koji se provodi prema odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju („Narodne novine“, br. 80/13., 137/13. i 98/19.) i Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti („Narodne novine“, br. 75/14., 154/14., 79/15., 139/15., 105/16., 40/17., 66/17., 109/17., 132/17., 119/18., 41/19., 22/20. i 39/20.).

46
Državni ured za reviziju HNB-u dao bezuvjetno mišljenje o usklađenosti poslovanja · Dnevne novosti

Datum: 18.10.2021

ZAGREB, 15. listopada 2021. (Hina) - Državni ured za reviziju Hrvatskom saboru u petak je dostavio 78 izvješća o obavljenim revizijama, među kojima i za HNB, koji je dobio bezuvjetno mišljenje o usklađenosti poslovanja, dok su primjerice ministarstvima zdravstva i poljoprivrede u tom segmentu iskazana uvjetna mišljenja.

47
Prijedlog novina u vezi kolektivnog viška radnika i izmjena instituta prekidanja tijeka otkaznog roka · U središtu

Datum: 28.1.2014

Od zadnje novele Zakona o radu iz lipnja 2013., prošlo je tek nešto više od 6 mjeseci, a već je u saborskoj proceduri potpuno novi Zakon o radu, zbog, prema Vladi RH, potrebe za novim horizontalnim usklađivanjem s drugim hrvatskim propisima i stvaranja što bolje normativne podloge za omogućavanje fleksibilnosti na tržištu rada. Također, postojeći zakon planira se razdvojiti na tri nova zakona – Zakon o radu, Zakon o sudjelovanju radnika u odlučivanju u europskom društvu (SE) i u europskoj zadruzi (SCE) i Zakon o europskim radničkim vijećima.

48
Zakonsko uređenje rada upućenih radnika u Republiku Hrvatsku · U središtu

Datum: 5.1.2021

Republika Hrvatska je donijela novi zakonodavni okvir za reguliranja rada upućenih radnika u RH u okviru prekograničnog pružanja usluga radi usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s europskom pravnom stečevinom, odnosno Direktivom 2018/957/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 28. lipnja 2018. o izmjeni Direktive 96/71/EZ o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga.

49
Popis stanovništva u Republici Hrvatskoj 2021. godine · U središtu

Datum: 13.9.2021

Nakon proteka 10 godina od zadnjeg Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011., ove godine u rujnu počinje Popis stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj, sa stanjem na dan 31. kolovoza 2021. godine.

50
2020: Odluke Stožera civilne zaštite RH u 2020. godini i relevantni propisi u uvjetima epidemije koronavirusa · U središtu

Datum: 1.4.2020

Ovdje možete pratiti sve nove odluke Stožera civilne zaštite RH i sve relevantne propise u uvjetima epidemije koronavirusa, uz stanje broja oboljelih. Pregled odluka i propisa se redovito ažurira. Pripremio : Željko Kudrić, dipl.iur.

Uključi filtre Isključi filtre
Vrsta