Poredano po:

Broj dokumenata: 32 Traženi izraz: "naknada za neiskorišteni godišnji odmor"

1
Obračun i isplata naknade za neiskorišteni godišnji odmor · U središtu

Datum: 24.8.2016

U članku se pojašnjava na koji način utvrditi broj pripadajućih dana godišnjeg odmora vezanih uz isplatu naknade za neiskorišteni godišnji odmor te način na koji se utvrđuje odnosno obračunava ta naknada.

2
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor i bez zahtjeva radnika · U središtu

Datum: 3.3.2015

Isplata naknade za godišnji odmor umjesto korištenja godišnjeg odmora propisuje se kao obveza i dužnost poslodavca prema svakom radniku koji nije iskoristio godišnji odmoru u slučaju prestanka ugovora o radu, i to bez obzira na razloge zbog kojih taj radnik svoj pripadajući godišnji odmor nije iskoristio.

3
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor i određivanje trajanja godišnjeg odmora · U središtu

Datum: 30.3.2010

Poslodavac prema novom Zakonu o radu više nema obvezu izdavanja potvrde o neiskorištenom godišnjem odmoru u slučaju prestanka radnog odnosa. Sada je, u tom slučaju, poslodavac dužan radniku kojem nije omogućio korištenje godišnjeg odmora u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja tog odmora, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora. U vezi s tim, u primjeni su se već pojavile određene dvojbe, kao i u slučajevima određivanja godišnjeg odmora kada radnik u jednoj kalendarskoj godini bude zaposlen više puta.

4
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor i temelji prestanka ugovora o radu · U središtu

Datum: 23.4.2012

Od početka primjene Zakona o radu (NN 149/09 i 61/11) postavljala su se, a postavljaju se i danas, mnoga pitanja vezana uz naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Posebno se to odnosi na pitanje ima li na tu naknadu pravo radnik kojem se otkazuje zbog skrivljenog ponašanja, odnosno je li poslodavac tu naknadu dužan isplatiti radniku, ako ugovor o radu otkazuje radnik. O tim pitanjima izjašnjavalo se i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.

5
Sud EU-a: Pravo radnika na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor · U središtu

Datum: 30.6.2020

Radnik ima pravo, za razdoblje između njegova nezakonitog otkaza i vraćanja na ranije radno mjesto, na plaćeni godišnji odmor ili, nakon prestanka radnog odnosa, na naknadu u zamjenu za takav neiskorišteni godišnji odmor. Kada je radnik tijekom tog razdoblja bio zaposlen na novom radnom mjestu, prava koja se odnose na razdoblje tijekom kojeg je bio na tom radnom mjestu može ostvarivati samo u odnosu na novog poslodavca.

6
Dva radna odnosa s istim poslodavcem i naknada za neiskorišteni godišnji odmor · Izbor dana

Datum: 27.1.2021

Radnik koji kod istog poslodavca ima sklopljena dva ugovora o radu s nepunim radnim vremenom, u slučaju isteka jednog od ugovora neće ostvariti pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, već će temeljem radnog odnosa kod istog poslodavca ostvariti pravo na godišnji odmor. U slučaju da prije isteka drugog ugovora radnik ne iskoristi svoj pripadajući godišnji odmor, ostvarit će naknadu za neiskorišteni godišnji odmor (puni ili razmjerni, ovisno o datumu prestanka ugovora o radu).

7
Pravilnik o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće, otpremnine i naknade za neiskorišteni godišnji odmor · Izbor dana

Datum: 30.6.2023

Ovim se Pravilnikom propisuje sadržaj obračuna isplaćene plaće odnosno naknade plaće i isplaćenih primitaka na temelju radnog odnosa, sadržaj obračuna plaće odnosno naknade plaće koje je poslodavac radniku bio dužan isplatiti, ako ih na dan dospjelosti nije isplatio ili ih nije isplatio u cijelosti, sadržaj obračuna isplaćene otpremnine odnosno naknade za neiskorišteni godišnji odmor te sadržaj obračuna otpremnine odnosno naknade za neiskorišteni godišnji odmor koje je poslodavac radniku bio dužan isplatiti ako ih na dan dospjelosti nije isplatio ili ih nije isplatio u cijelosti. Pravilnik stupa na

8
Obveza isplate naknade za neiskorišteni godišnji odmor - sa zahtjevom i bez zahtjeva radnika · U središtu

Datum: 2.10.2018

Suprotno normativnim odrednicama, poslodavci učestalo zaključuju da nisu dužni uvijek isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor upirući u činjenicu da za takvu naknadu radnik treba, prije svega, podnijeti zahtjev za korištenje godišnjeg odmora, pa ako mu to ne bi bilo odobreno od strane poslodavca odnosno moguće (zbog prestanka radnog odnosa), da bi tek tada imao pravo na zahtjev za naknadu za neiskorišteni godišnji odmor te isplatu takve naknade.

9
Neiskorišteni godišnji odmor – pravo na naknadu i ništetnost sporazuma o odricanju prava na godišnji odmor u svjetlu Zakona o radu i konvencije Međunarodne organizacije rada · U središtu

Datum: 7.9.2020

Autor u ovom članku daje kratak pregled izvora radnog prava koji uređuju pitanja korištenja godišnjeg odmora s posebnim osvrtom na obveznost isplate naknade za neiskorišteni godišnji odmor te ništetnost eventualnog sklapanja sporazuma radnika i poslodavca u kojem bi se radnik odrekao prava na korištenje godišnjeg odmora odnosno naknade za neiskorišteni godišnji odmor.

10
Pravo na godišnji odmor kod sporazumnog prestanka ugovora o radu · U središtu

Datum: 9.11.2016

Novi Zakon o radu izazvao je dosta nedoumica i dvojbi u praksi, a vezano uz uređenje godišnjih odmora i to osobito kod pitanja ima li radnik pravo na puni ili razmjerni dio godišnjeg odmora, kada stječe pravo na godišnji odmor, na koliko dana godišnjeg odmora radnik ima pravo ako se zaposli u jednoj kalendarskoj godini, a radni odnos mu prestane u sljedećoj, u koliko dijelova radnik može/smije koristiti svoj godišnji odmor i kakav je sve dogovor oko toga dopušten s poslodavcem i sl.

11
Pravo na plaćeni godišnji odmor: Prikaz dosadašnje i najnovije prakse Suda Europske unije · Izbor dana

Datum: 19.12.2022

Iz prakse luksemburškog suda jasno proizlazi da radnik ima uvijek pravo na novčanu naknadu za neiskorišteni godišnji odmor u slučaju prestanka radnog odnosa i da nacionalni propis koji ograničava to pravo i traži aktivnu ulogu radnika kako bi stvarno i pravovremeno ostvario to pravo nije u skladu s pravom Europske unije. U ovom se članku stavlja naglasak na potonje elemente, jer se upravo ti elementi drukčije tumače i primjenjuju u praksi hrvatskih sudova.

12
Dužnost upravnih sudova da u pojedinim predmetima odluče i o stvarima koje spadaju u nadležnost redovnih sudova · U središtu

Datum: 1.2.2024

Spornim se nametnulo pitanje je li radniku/državnom službeniku u okolnostima konkretnog slučaju trebalo rješenjem odrediti korištenje godišnjeg odmora ili isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Sporna je i nadležnost upravnog suda za odlučivanje o isplati naknade za neiskorišteni godišnji odmor.

13
Pozitivno mišljenje na Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama · Dnevne novosti

Datum: 2.6.2017

ZAGREB, 1. lipnja 2017. (Hina) - Vlada je u četvrtak dala pozitivno mišljenje na Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za prošlu godinu, u kojem je opća ocjena Povjerenice za informiranje Anamarije Musa da se postupno poboljšava stanje u pogledu transparentnosti i otvorenos...

14
Korištenje godišnjeg odmora u slučaju dva ili više radnih odnosa u istoj kalendarskoj godini · U središtu

Datum: 20.8.2012

Prošle je godine režim uređenja prava na godišnji odmor doživio značajne izmjene koje se odnose na razmjerni godišnji odmor. Pritom je konačno precizno definirano pravo na godišnji odmor radnika koji u jednoj kalendarskoj godini rade kod dva ili više poslodavaca.

15
Godišnji odmori · U središtu

Datum: 1.7.2021

Pred nama je sezona godišnjih odmora kada radnici nakon cjelogodišnjeg napornog rada napokon imaju priliku malo predahnuti i isključiti se od radne ... nakon povratka s godišnjeg odmora. Stoga ćemo se u nastavku teksta osvrnuti na tematiku godišnjih odmora, koja je uređena relevantnim odredbama Zakona o radu. Pravo na godišnji odmor je jedno od temeljnih prava radnika, a što proizlazi i iz Ustava RH, odnosno svaki radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor i toga se prava ne može odreći. Korištenje godišnjeg odmora ne predstavlja samo pravo radnika nego i obvezu poslodavca.

16
Sud Europske unije – pravo nasljednika na novčanu naknadu za plaćeni godišnji odmor preminulog radnika · U središtu

Datum: 15.11.2018

Nasljednici preminulog radnika mogu od njegova bivšeg poslodavca zatražiti novčanu naknadu za plaćeni godišnji odmor koji taj radnik nije iskoristio. Naime, pravo preminulog radnika na novčanu naknadu za neiskorišteni godišnji odmor može se prenijeti nasljeđivanjem na njegove nasljednike.

17
Sud Europske unije - pravo radnika na plaćeni godišnji odmor · U središtu

Datum: 7.11.2018

Radnik ne može automatski izgubiti svoja stečena prava na plaćeni godišnji odmor zato što nije podnio zahtjev za godišnji odmor. S druge strane, ako poslodavac dokaže da je radnik, namjerno i potpuno upoznat s posljedicama koje će iz toga proizići, odlučio ne iskoristiti svoj plaćeni godišnji odmor nakon što mu je omogućeno njegovo stvarno korištenje, pravu Unije ne protivi se gubitak tog prava kao ni, u slučaju prestanka radnog odnosa, povezana uskrata novčane naknade.

18
Više od 170 radnika Uljanik Brodogradilišta dobilo otkaze, timovi HZZ-a informiraju ih o pravima · Dnevne novosti

Datum: 21.5.2019

PULA, 20. svibnja 2019. (Hina) - Više od 170 radnika Uljanik Brodogradilišta dobilo je u ponedjeljak odluku o otkazu ugovora o radu, potvrdio je novinarima stečajni upravitelj Loris Rak, istaknuvši da su radnici  raspodijeljeni u manje grupe kako bi im timovi Zavoda za zapošljavanje operativnije p...

19
Novo uređenje prava na godišnji odmor · U središtu

Datum: 28.12.2009

Novi Zakon o radu (NN 149/09) na nešto drukčiji način uređuje institut godišnjeg odmora u odnosu na važeći Zakon o radu , koji se primjenjuje do 31.12.2009. Stoga čitatelje upoznajemo s novostima u reguliranju godišnjeg odmora.

20
Novi Pravilnik o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca · U središtu

Datum: 25.10.2017

Novi Zakon o osiguranju radničkih tražbina na ponešto drugačiji način od svog prethodnika regulira prava radnikau slučaju stečaja poslodavca. Na temelju toga Zakona donesen je i novi Pravilnik o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca koji je stupio n...

21
Sporazumni prestanak ugovora o radu · U središtu

Datum: 23.9.2020

Autor u ovom članku obrađuje problematiku koja se pojavljuje prilikom pristupanja sporazumnom raskidu radnog odnosa, tj. sklapanja sporazuma o prestanku ugovora o radu, temeljem odredbe članka 112. Zakona o radu (NN 93/14., 127/17., 98/19., dalje u tekstu: ZOR), kojom je propisano kako jedan od na...

22
Intervencije Vlade Republike Hrvatske u stečajnim postupcima Orljava d.o.o. i Dalmacijavino d.d. · U središtu

Datum: 19.1.2024

Čl. 146. st. 2. Stečajnog zakona sadrži odredbe o otuđenju prijavljenih tražbina stečajnih vjerovnika nakon otvaranja stečajnog postupka. U stečajevima nad stečajnim dužnicima Orljava d.o.o. u stečaju iz Požege i Dalmacijavino d.d. u stečaju iz Splita, Republika Hrvatska je sklapanjem ugovora o u...

23
Stanka, dnevni, tjedni i godišnji odmor u radnim odnosima · U središtu

Datum: 5.9.2022

Pravo radnika na stanku, dnevni, tjedni i godišnji odmor regulirano je odredbama Zakona o radu , Kolektivnog ugovora, pravilnika o radu te ugovora o radu. Pravo na odmor i dopust predstavlja jedno od temeljnih prava radnika u radnom odnosu i jedan je od mnogih dosega borbe za prava i ravnopravan položaj radnika s poslodavcima.

24
Pravo javnih i državnih službenika na regres za godišnji odmor za 2017. · U središtu

Datum: 12.7.2017

Prošlotjedna sjednica Vlade Republike, održana u četvrtak, 6. srpnja 2017., započeta je najavom da će se ove godine isplatiti regres za korištenje godišnjeg odmora svim službenicima i namještenicima u javnim i državnim službama u iznosu od 1.250,00 kuna. Isplata će početi 14. srpnja.

25
Nekorištenje prava na odmor (stanku) pravo ili novčano potraživanje radnika s prikazom sudske prakse · U središtu

Datum: 9.11.2023

Zakonom o radu ("Narodne novine" br. 93/14., 127/17., 98/19., 151/22. i 64/23.)(dalje u tekstu: Zakon o radu) uređeni su odmori i dopusti radnika. Pravo na odmor i dopust obuhvaća pravo na (dnevnu) stanku/pauzu, dnevni odmor, tjedni odmor, godišnji odmor te plaćeni i neplaćeni dopust.

26
Posebna prava radnika upućenog na rad u inozemstvo · U središtu

Datum: 21.5.2012

Radnici poslani na rad u inozemstvo imaju neka posebna prava koja su propisana Zakonom o radu , a odnose se na obvezni sadržaj ugovora o radu, zaštitu radničkih prava, naknadu troškova preseljenja u zemlju i osiguravanje odgovarajućeg zaposlenja u zemlji te korištenje godišnjeg odmora.

27
Država će radnicima Orljave isplatiti nepodmirene otpremnine · Dnevne novosti

Datum: 3.3.2023

ZAGREB, 2. ožujka 2023. (Hina) - Država će preuzeti utvrđene nepodmirene tražbine radnika požeške tekstilne tvrtke Orljava u stečaju, kao stečajnih vjerovnika prvog višeg isplatnog reda najviše do iznosa od 491,1 tisuću eura, odlučila je u četvrtak hrvatska Vlada.

28
Prestanak ugovora o radu na određeno vrijeme čije trajanje nije kalendarski određeno · U središtu

Datum: 27.9.2010

Trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme ne mora biti točno kalendarski određeno, ali mora biti odredivo. U članku su prikazani samo najčešći razlozi sklapanja ugovora o radu na određeno vrijeme, u kojima trajanje ugovora nije određeno kalendarski. Također, opisano je i što je sve potrebno učinit...

29
Sporazumni raskid ugovora o radu · U središtu

Datum: 13.3.2014

Ugovor o radu predstavlja dvostrani pravni posao koji, kao i bilo koji drugi ugovor obveznog prava, može biti raskinut ili otkazan. Sporazumni raskid ugovora o radu propisan je Zakonom o radu kao jedan od načina prestanka radnog odnosa te podrazumijeva suglasnost volja kako poslodavca tako i radni...

30
Dogovorena prva faza izmjena Zakona o radu · Dnevne novosti

Datum: 14.2.2013

ZAGREB, 13. veljače 2013.(Hina), Predstavnici sindikata i poslodavaca postigli su konsenzus oko dijela izmjena Zakona o radu (ZOR) tako da će biti uvrštene u prvi krug prilagođavanja ZOR-a potrebama tržišta rada, izvijestili su iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava iz kojeg najavljuju da će se u prvoj fazi uz ostalo mijenjati odredbe vezane uz reguliranje rada na određeno vrijeme, zamjenskog odmora, prekovremenih sati, probnog rada i kolektivnog otpuštanja viška radnika.

31
Oporezivanje dohotka ostvarenog iznajmljivanjem imovine · U središtu

Datum: 22.5.2012

Stjecanje dohotka ostvarenog iznajmljivanjem imovine podliježe oporezivanju. U pravnom sustavu Republike Hrvatske najam stanova i zakup poslovnog prostora, čiji se porezni aspekti razmatraju u ovom članku, uređeni su Zakonom o najmu stanova i Zakonom o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora . V...

32
Institut mirovanja radnog odnosa · U središtu

Datum: 31.3.2022

Radni odnos između poslodavca i radnika predstavlja pravni odnos i za razliku od drugih osobno pravnih odnosa, zahtjeva da se radnik uključi u organizaciju poslodavca i da osobno radi na onom radnom mjestu kojeg je odredio poslodavac prilikom sklapanja ugovora o radu. U praksi nerijetko dolazi do k...

Uključi filtre Isključi filtre
Vrsta