Poredano po:

Broj dokumenata: 681 Traženi izraz: "ustavna prava i slobode"

1
Ustavna prava i slobode · Izbor dana

Datum: 8.3.2013

U okviru razmatranja zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka protiv suca zbog počinjenja kaznenog djela, DSV je ovlašten utvrditi postoje li elementi koji ukazuju na počinjenje kaznenog djela, ali ta odluka ne predstavlja odlučivanje o kaznenoj odgovornosti.

2
Gong o zatvaranju Markova trga: Ustavni sud podilazi Vladi · Dnevne novosti

Datum: 4.1.2024

ZAGREB, 3. siječnja 2024. (Hina) - Odluku Ustavnog suda kojom su se suci proglasili nenadležnim u odlučivanju o Vladinom trogodišnjem zatvaranju Markovog trga građanima, Gong je u srijedu ocijenio kao podilaženje Vladi i odobravanje njihovog prekoračenja ovlasti i ugrožavanja prava i sloboda građana.

3
Nezakoniti dokazi · Izbor dana

Datum: 3.11.2010

Ukoliko su posebni izvidi kaznenih djela privremenim ograničenjem ustavnih prava i sloboda iz čl. 180. Zakona o kaznenom postupku (snimanje telefonskih razgovora i tajno praćenje i tehničko snimanje osoba i predmeta) provedeni na temelju naloga istražnog suca, tada isti predstavljaju zakoniti dokaz.

4
MUP: neistine u medijima o novom ZKP-u · Dnevne novosti

Datum: 17.5.2011

ZAGREB, 16. svibnja 2011.(Hina), Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u priopćenju tvrdi da su pojedini mediji iznijeli brojne neistine koje nemaju uporište u novom Zakonu o kaznenom postupku (ZKP) tvrdeći da taj Zakon daje veće ovlasti policiji te da će policija moći svakoga prisluškivati.

5
Nizozemski Senat usvojio zakon o zabrani prekrivanja lica u javnim ustanovama · Dnevne novosti

Datum: 27.6.2018

AMSTERDAM, 26. lipnja 2018. (Hina/Reuters) - Gornji dom nizozemskog parlamenta u utorak je donio zakon o zabrani prekrivanja lica u javnim ustanovama, kao što su škole, vladini uredi i bolnice.

6
Ustavni sud: Ukidajući presudu za Fimi mediju Vrhovni sud Sanaderu nije trebao oduzeti slobodu · Dnevne novosti

Datum: 25.11.2015

ZAGREB, 24. studenoga (Hina), Ustavni sud zaključio je da argumenti Vrhovnog suda za produljenje istražnog zatvora Ivi Sanaderu u slučaju Fimi media nisu dostatni ni relevantni da bi opravdali bojazan od Sanaderova bijega "do stupnja da mu je u rujnu 2015. bilo potrebno ponovo oduzeti slobodu".

7
Slovenci s nekretninama u Hrvatskoj na ustavnom sudu zbog restrikcija na granici · Dnevne novosti

Datum: 31.3.2021

LJUBLJANA, 30. ožujka 2021. (Hina) - Slovenski državljani koji u Hrvatskoj imaju nekretnine pokrenuli su postupak provjere ustavnosti i zakonitosti vladine odluke zbog koje ne mogu iz Slovenije u Hrvatsku.

8
Komorski disciplinski postupci: treba li propisivati podrednu primjenu kaznenog ili upravnog postupka · Kolumne

Datum: 3.1.2025

Komorama reguliranih profesija sektorskim se zakonima obično dodjeljuju znatne javne ovlasti. Među njima je u pravilu i ovlast vođenja disciplinskog (stegovnog) postupka protiv članova komore. Taj je postupak najčešće reguliran kako zakonom kojim je uređena konkretna djelatnost ili komora, tako i n...

9
Milanović se sastao s Dobronićem pa pozvao Vladu da osigura funkcioniranje pravosuđa · Dnevne novosti

Datum: 14.7.2023

ZAGREB, 13. srpnja 2023. (Hina) - Predsjednik RH Zoran Milanović pozvao je vladu da žurno osigura uvjete za normalno funkcioniranje pravosudnog sustava nakon sastanka s predsjednikom Vrhovnog suda Radovanom Dobronićem koji mu je ukazao na moguće posljedice štrajka pravosudnih službenika, najdužeg ...

10
Ćirilica kao pismo sudskog postupka · U središtu

Datum: 19.7.2010

Jezik i pismo pojedinog sudskog postupka adekvatno su propisani u svakom procesnom zakonu te su stranke i ostali sudionici shodno tome podvrgnuti određenim ograničenjima kako glede podneska ( in formae scripturalis ) tako i u odnosu na radnje koje se odvijaju ( viva vox ) u toku glavne rasprave.

11
Odbor saslušao 62 kandidata, slijedi usuglašavanje o 10 ustavnih sudaca · Dnevne novosti

Datum: 28.10.2024

ZAGREB, 25. listopada 2024. (Hina) - Nakon što je saborski Odbor za Ustav u petak završio sa saslušanjem 62 kandidata za suce Ustavnog suda, predstavnici vladajućih i oporbe najavili su međusobno usuglašavanje oko deset imena pri čemu su kriteriji za izbor - iskustvo, integritet, ugled u javnosti te da nema kontroverzi.

12
Pučki pravobranitelj i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova osudili nasilje na splitskome prideu · Dnevne novosti

Datum: 14.6.2011

ZAGREB, 13. lipnja 2011.(Hina), Pučki pravobranitelj kao središnje tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije osudio je nasilje na splitskome prideu i govor mržnje te naglašava da ovdje nije riječ o pitanju svjetonazora i slobode govora ili uvjerenja, nego o osnovnom poštivanju zakona, priopćeno je iz ureda pučkog pravobranitelja.

13
Izvansudske aktivnosti sudaca · U središtu

Datum: 18.8.2022

Vezano uz aktualne rasprave o izvansudskim aktivnostima sudaca u svjetlu (ne)povjerenja javnosti u sudstvo, ponuđena su ustavnopravno bitna razgraničenja između pojedinih vrsta tih aktivnosti, uz s time povezane osnovne konture mogućeg unaprjeđenja regulacije na ovom području.

14
Zdravstveni odgoj ukinut; vlada će poštovati odluku; udruge zadovoljne · Dnevne novosti

Datum: 23.5.2013

ZAGREB, 22. svibnja 2013.(Hina), Ustavni sud ukinuo je Kurikulum zdravstvenog odgoja i pokrenuo postupak za ocjenu njegove ustavnosti, što su poduprle udruge Grozd i Reforma koje su i podnijele zahtjev za ocjenu ustavnosti, a premijer Zoran Milanović rekao je da će vlada poštovati odluku, ali i najavio kako će se i dalje zauzimati da hrvatska djeca imaju zdravstveni odgoj.

15
Praksa suda pravde EU-a glede priznanja sudskih odluka koje se tiču stečajnog postupka u državi članici · U središtu

Datum: 4.6.2014

Nakon što je glavni stečajni postupak otvoren u državi članici u kojoj se nalazi centar dužnikovih glavnih interesa, nadležne vlasti druge države članice, u kojoj niti nije otvoren sekundarni stečajni postupak, u načelu su obvezne priznati, osnažiti i izvršiti sve presude koje se tiču glavnog steča...

16
Obveza obrazovanja i osposobljavanja za rad: Prednosti za radnike i poslodavce · U središtu

Datum: 3.7.2023

Napretkom tehnologije sve se brže mijenja način na koji se obavljaju poslovi pa su poslodavci i radnici suočeni s potrebom da prate te promjene. Dodatnim obrazovanjem omogućeno je radnicima da se brže prilagode promjenama i iskoriste nove mogućnosti koje tehnologija pruža. Osposobljeni radnici ima...

17
Sloboda izražavanja i njezine granice kroz praksu Ustavnog suda · U središtu

Datum: 14.8.2019

Ustavni sud je u dvije odluke donesene 26. lipnja 2019. i jednoj od 23. svibnja 2019. usvojio načelna stajališta koja su primjenjiva kod svih predmeta u kojima se ocjenjuje eventualna povreda slobode izražavanja, utvrdivši pritom i granice te slobode i zaštitu drugih ustavnih prava i sloboda istoga ranga kao što je i ta sloboda.

18
Utjecaj izvanrednih pravnih lijekova u kaznenom postupku na odluku o ustavnoj tužbi · U središtu

Datum: 1.3.2023

Izvanredni pravni lijekovi pokreću poseban dio kaznenog postupka koji, u slučaju da je zahtjev za njihovim prihvaćanjem odobren, mogu u cijelosti promijeniti odluku o meritumu o kojem odlučuju kazneni sudovi, što izravno može imati upliva i na postupak po ustavnoj tužbi. Tako članak 513. stavak 1. ZKP-a propisuje da kad sud utvrdi da je zahtjev za zaštitu zakonitosti osnovan, donijet će presudu kojom će, prema naravi povrede zakona, ili preinačiti pravomoćnu odluku, ili ukinuti u cijelosti ili djelomično odluke prvostupanjskog suda i višeg suda ili samo odluku višeg suda i predmet vratiti na ponovnu odluku ili

19
Sloboda izražavanja u nekim specifičnim situacijama · U središtu

Datum: 27.2.2017

Ustavom zajamčena sloboda mišljenja i izražavanja misli, koja u sebi sadrži i slobodu primanja i širenja informacija, nema značenje apsolutne slobode, već je podložna ograničenjima propisanim Ustavom i zakonom. U radu se prikazuju dva slučaja koji se odnose na postupak otkaza zviždaču u trgovačkom društvu i na slučaj nedopuštenog ponašanja na nogometnoj utakmici.

20
Pravo slobode govora "zviždača" · U središtu

Datum: 28.3.2022

Autorica u članku analizira pravo slobode govora "zviždača" i ograničenje tog prava kroz relevantnu sudsku praksu i zakonodavstvo.

21
Šutnja uprave - nedonošenje akta u roku · U središtu

Datum: 31.3.2021

Jedno od temeljnih aspekata pravne države i vladavine prava je načelo ravnopravnosti, jednakosti svih sudionika u određenom postupku (npr. kaznenom, parničnom, ovršnom, konkretno upravnom). Sprečavanje zloupotrebe vlasti na štetu slabijeg sudionika u upravnopravnom postupku omogućuje institut upravnoga postupovnog prava, šutnja uprave (npr. kod građanskih postupaka istu svrhu ima zahtjev za suđenje u razumnom roku).

22
Sloboda izražavanja u praksi Ustavnog suda – novinarske slobode · U središtu

Datum: 12.5.2017

Sloboda izražavanja misli, a ne pukog raspolaganja činjenicama, temeljno je pravo i sloboda novinarskog poziva. Međutim, sloboda novinarskog izražavanja nije apsolutna, već podliježe određenim ograničenjima kao što je zaštita ugleda i prava drugih osoba. Ustavni sud je na temelju jurisprudencije Europskog suda za ljudska prava izgradio svoju praksu i kriterije u postupcima s tematikom povrede prava na slobodu izražavanja i zauzeo općeobvezna stajališta.

23
Povreda prava na slobodu izražavanja · U središtu

Datum: 17.1.2012

Ustavni sud nedavno je donio jednu zanimljivu odluku u kojoj je morao utvrditi jesu li razlozi koje su naveli nadležni sudovi, kako bi opravdali miješanje u slobodu izražavanja, relevantni i dovoljni, te je li poduzeta mjera razmjerna legitimnim ciljevima. Naime, sudskim je odlukama utvrđeno da je objava neistinitih informacija u spornom novinarskom članku dovela do povrede časti i ugleda predsjednika Trgovačkog suda u Splitu.

24
Pandemija i Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda · U središtu

Datum: 2.4.2020

Pandemija virusa Covid-19 teško je zahvatila brojne europske zemlje. Dio stanovništva izravno je pogođen ovom silovitom i brzoširećom bolešću. Drugi dio stanovništva podvrgnut je strogim ograničavajućim mjerama koje s poduzimaju s ciljem sprječavanja i usporavanja napredovanja zarazne bolesti.

25
Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava – pravo na slobodu izražavanja · U središtu

Datum: 21.6.2011

Članak 10. Konvencije ne jamči neograničenu slobodu izražavanja - tko god koristi tu slobodu ima „dužnosti i odgovornosti“, a njihov opseg ovisi o njegovoj ili njezinoj situaciji, (tehničkim) sredstvima koje on ili ona koristi i autentičnosti informacije obznanjene javnosti.

26
Ograničenje prava na slobodu osoba s duševnim smetnjama · U središtu

Datum: 7.11.2019

Ustavni sud RH: učinkovito pravno zastupanje osoba s duševnim smetnjama zahtijeva da nadležni domaći sudovi pojačano nadziru djelotvornost njihova pravnog zastupanja. Puko imenovanje punomoćnika podnositeljici, ako joj on u konkretnom slučaju nije pružio pravnu pomoć, ne ispunjava zahtjeve iz članka 22. Ustava te članka 5. stavaka 1. točke (e) i 4. Konvencije o potrebnoj pravnoj pomoći osobama koje su prisilno lišene slobode radi duševne smetnje.

27
Kuća ljudskih prava izdala kurikulum o slobodi izražavanja i medija · Dnevne novosti

Datum: 29.3.2022

ZAGREB, 28. ožujka 2022. (Hina) - Kuća ljudskih prava Zagreb je u suradnji s veleposlanstvom Velike Britanije i Sjeverne Irske i odvjetnicama Vesnom Alaburić i Vanjom Jurić izradila kurikulum za odvjetnike i druge pravne stručnjake o slobodi izražavanja i slobodi medija.

28
Pravo na slobodu izražavanja novinara u digitalnom okruženju · U središtu

Datum: 15.7.2019

Dana 4. prosinca 2018. godine Europski sud za ljudska prava (dalje: Sud, ESLJP) jednoglasno je utvrdio povredu članka 10. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (dalje: Konvencija) u predmetu Magyar Jeti Zrt protiv Mađarske. 1 Odluka je postala konačna u ožujku ove godine.

29
Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava – pravo na slobodu i sigurnost – zakonitost pritvora · U središtu

Datum: 12.8.2013

Kada nacionalni sud na kraju kaznenog postupka donosi odluku o lišenju slobode, nadzor koji se traži u članku 5. stavku 4. Konvencije sastavni je dio te odluke.

30
Europski sud: Hrvatski sudovi povrijedili Margetiću pravo na slobodu · Dnevne novosti

Datum: 2.7.2014

ZAGREB, 1. srpnja 2014.(Hina), Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je da su hrvatski sudovi povrijedili pravo Brune Margetića na slobodu kad su određivali i produljivali njegov pritvor, priopćio je u utorak ured hrvatske zastupnice pred sudom u Strasbourgu.

31
Leković: Sloboda izražavanja i pravo na privatnost izrazito su važni · Dnevne novosti

Datum: 16.4.2018

ZAGREB, 15. travnja 2018. (Hina), Sloboda izražavanja izuzetno je važna, ali je jednako važno i pravo na privatnost., a u slučajevima kršenja prava na privatnost novinari imaju veliku odgovornost, upozorio je predsjednik Hrvatskoga novinarskog društva (HND) Saša Leković na 4. Danima privatnosti i slobode izražavanja u slovenskim Mokricama.

32
Ustavna prava migranata u Hrvatskoj · U središtu

Datum: 4.3.2019

Ustavni sud se u svojoj nedavnoj odluci broj: U-IIIBi-1385/2018 od 18. prosinca 2018. po prvi puta pozabavio ustavnim pravima migranata, u vezi njihova smještaja u prihvatnim centrima u Republici Hrvatskoj, za vrijeme dok čekaju da se odluči o njihovim zahtjevima za međunarodnu zaštitu (azil).

33
Povreda ustavnog prava na pravično suđenje · U središtu

Datum: 6.10.2011

Nadležni sudovi, pri izricanju najstrože stegovne mjere, trebaju provesti test razmjernosti i utvrditi je li takva mjera razmjerna legitimnom cilju koji se želi postići odnosno utvrditi predstavlja li izricanje najstrože stegovne mjere za podnositelja nerazmjeran teret.

34
Europski sud za ljudska prava - povreda prava na slobodu vjeroispovijedi zbog nošenja vjerske kape u sudnici · U središtu

Datum: 20.6.2018

Pravo na slobodu vjeroispovijedi jedno je od temeljnih ljudskih prava što podrazumijeva da demokratska društva moraju tolerirati i održavati pluralizam i različitost te omogućiti pojedincu iskazivanje svoje vjere prema drugima. Uloga nadležnih tijela nije ukloniti uzrok tenzija eliminirajući pluralizam, nego osigurati da se suprotne grupacije međusobno toleriraju i poštuju.

35
Zaštita prava neubrojivih osoba pred Ustavnim sudom · U središtu

Datum: 28.3.2017

Ustavne tužbe podnositelja koji se smatraju neubrojivim osobama, većinom su vezane uz određivanje prisilnog smještaja i zakonitog psihijatrijskog vještačenja. Ako su ispunjene sve procesne pretpostavke, ustavne tužbe rješavaju se u meritumu stvari odlukama. Kad se ustavnom tužbom osporava rješenje kojim ... (doneseno na temelju članka 325. stavka 2. Zakona o kaznenom postupku ), zauzeto je stajalište da nije riječ o pojedinačnom aktu iz članka 62. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu RH te se donosi rješenje o odbačaju ustavne tužbe.

36
Ustavni sud: svaka razlika prema novinama utječe na slobodu tiska · Dnevne novosti

Datum: 18.7.2013

ZAGREB, 17. srpnja 2013.(Hina), Odluku kojom se privremeno odgodila primjena Zakona o PDV-u na dnevne novine, prema kojemu su porez od pet posto plaćali samo dnevnici s najmanje 25.000 riječi, Ustavni sud obrazložio je tvrdnjom da svaka neopravdana razlika u postupanju prema novinama izravno utječe na slobodu tiska, kao dio ustavne slobode izražavanja misli, bez čega nema demokratskog društva.

37
Ustavni sud ukinuo dvostruko pravo glasa za manjine · Dnevne novosti

Datum: 1.8.2011

ZAGREB, 29. srpnja 2011.(Hina), Ustavni sud ukinuo je prvi članak lani izmijenjenog Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina , ocjenjujući neustavnom odredbu po kojoj se jednoj, srpskoj manjini u okviru općeg izbornog sustava unaprijed zakonom jamče zastupnička mjesta u Saboru.

38
Brošura i Priručnik o provedi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina · Dnevne novosti

Datum: 23.1.2018

ZAGREB, 22. siječnja 2018. (Hina), Ministarstvo uprave na svojim je internetskim stranicama objavilo Brošuru i Priručnik o Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina (UZPNM) , namijenjen službenicima na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini u svakodnevnom radu, a svrha mu je na sažet i pristupačan način obraditi teme ostvarivanja prava manjina temeljem Ustavnog zakona te korištenja e-sustava.

39
Povreda ustavnih prava na žalbu i pravično suđenje – brisovna tužba · U središtu

Datum: 30.8.2012

Nasljednik, i prije nego ishodi upis svog prava vlasništva u zemljišnoj knjizi, ovlašten je brisovnom tužbom zahtijevati brisanje nevaljane odnosno neistinite uknjižbe i uspostavljanje prijašnjeg zemljišnoknjižnog stanja.

40
Pravo na prekid trudnoće - sažetak Rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske · U središtu

Datum: 2.3.2017

Ustavni sud Republike Hrvatske svojim Rješenjem broj: U-I-60/1991 i dr. od 21. veljače 2017. nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece (koje je podnijelo sedmero predlagatelja). Ustavni sud naložio je Hrvatskom saboru da u roku od dvije godine donese novi zakon u skladu s utvrđenjima Ustavnog suda navedenim u obrazloženju rješenja. Sažetak Rješenja prenosimo u cijelosti.

41
Sabor: Petnaest godina od donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina · Dnevne novosti

Datum: 12.12.2017

ZAGREB, 11. prosinca 2017. (Hina), Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina doprinio je razvoju manjinskih prava u Hrvatskoj, no visoki standardi koji su postignuti ne mogu biti konačni, neki su od naglasaka sa skupa upriličenog u povodu 15. obljetnice donošenja tog Zakona koji je okupio njegove kreatore, predstavnike političke, akademske i vjerske zajednice, te veleposlanike.

42
Ustavni sud BiH: zabranom kretanja prekršen Ustav, ugrožena prava građana · Dnevne novosti

Datum: 23.4.2020

SARAJEVO, 22. travnja 2020. (Hina) - Ustavni sud Bosne i Hercegovine u srijedu je zaključio kako su zabranom kretanja osobama mlađim od 18 i starijim od 65 godina vlasti u toj zemlji prekršile Ustav i ugrozili temeljna prava građana.

43
Povreda ustavnog prava na pristup sudu - formalna ispravnost privatne tužbe · U središtu

Datum: 9.6.2016

U postupcima po privatnoj tužbi ne postoji procesna radnja prethodnog ispitivanja osumnjičenika, odnosno ne predviđa se obveza prethodnog ispitivanja okrivljenika, pa inzistiranje redovnih sudova na doslovnoj primjeni svih pretpostavki propisanih za podizanje optužnice, uključujući i prethodno ispit...

44
Povreda ustavnog prava na rad – izvanredni otkaz zbog zloupotrebe bolovanja · U središtu

Datum: 3.6.2015

Prema stajalištu Ustavnog suda, pod pravom na rad podrazumijeva se i pravo pojedinca da mu radni odnos ne prestane na način suprotan od onog utvrđenog mjerodavnim zakonom. Taj je sud nedavno donio odluku o tome je li podnositelju ustavne tužbe povrijeđeno ustavno pravo na rad time što je dobio izvanredni otkaz zbog sudjelovanja u izborima zastupnika za Hrvatski sabor za vrijeme bolovanja.

45
Ograničenje prava na štrajk – Ustavni sud ukinuo odredbu Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji · U središtu

Datum: 16.2.2024

Ustavni sud je odlukom broj: U-I-1621/2023 od 6. veljače 2024. ukinuo članak 43. stavak 3. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji ("Narodne novine" broj 137/10., 76/12., 78/16., 46/17., 73/17., 94/18., 114/22. i 20/23.; dalje: ZoHRT) koji je uređivao ograničenje prava na štrajk na Hrvatskoj radioteleviziji (dalje: HRT).

46
Pravo na život u materijalnom aspektu (važna dogradnja prakse Ustavnog suda) · U središtu

Datum: 10.8.2020

Ustavni sud Republike Hrvatske je u odluci broj: U-III-3875/2019 od 24. lipnja 2020. razmatrao jedan od prvih slučajeva odgovornosti države za napad na život pojedinca koji su učinile osobe koje se mogu smatrati dijelom državnog represivnog aparata. Još veći značaj ovom predmetu daje okolnost da se radi o slučaju povezanom s počecima Domovinskog rata.

47
Locus standi poslovnih banaka - neke rješidbe Ustavnog suda i Europskog suda za ljudska prava · U središtu

Datum: 15.9.2021

Javnopravna tijela imaju opću pravnu sposobnost biti stranke u postupcima pred sudovima, no to ne znači automatski da imaju i sposobnost biti nositelji zaštite ustavnih prava u postupku pred Ustavnim sudom.

48
Ženska mreža Hrvatske predala dopis Ustavnom sudu protiv zabrane prava na pobačaj · Dnevne novosti

Datum: 30.12.2015

ZAGREB, 29. prosinca 2015. (Hina), Povodom najave da će Ustavni sud nakon 24 godine raspravljati o ustavnosti zakona o pravu na pobačaj iz 1978., Ženska mreža Hrvatske predala je u utorak dopis tom sudu u kojem ga upozorava da je taj zakon usklađen sa svim međunarodnim dokumentima, a posebno s Konvencijom UN-a o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena te preporukama koje je ove godine dao odbor UN-a za praćenje Konvencije.

49
Obvezno cijepljenje (djece) u praksi Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda RH · U središtu

Datum: 30.8.2021

Europski sud za ljudska prava (dalje ESLJP ili Sud) u travnju 2021. donio je jednu povijesnu presudu. S obzirom na trenutnu aktualnost pravnih pitanja iz te odluke, sve članice Europske unije, ali i šire, izvijestile su svoje građane o postojanju ove presude. Riječ je o presudi u kojoj se ESLJP prvi put izjasnio o tome krše li se temeljna ljudska prava nametanjem obveze cijepljenja djece. Ova presuda ESLJP-a u pravilu se spominje u kontekstu ohrabrenja državama članicama Europske unije kada je u pitanju suzbijanje pandemije uzrokovane virusom Covid 19. Međutim, mnogo je elemenata koji su utjecali

50
Intervencija države u slobodu udruživanja u sindikate (Povodom presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Vlahov protiv Hrvatske) · U središtu

Datum: 2.6.2022

Autor u članku obrađuje tematiku intervencije države u slobodu udruživanja u sindikate kroz presudu Europskog suda za ljudska prava u predmetu Vlahov protiv Hrvatske .

Uključi filtre Isključi filtre
Vrsta