Poredano po:

Broj dokumenata: 341 Traženi izraz: "pravo na pošteni postupak"

1
Pravo na mirno uživanje vlasništva · Izbor dana

Datum: 23.2.2010

Razdoblje od šest godina u kojem nije provedena pravomoćna presuda kojom je naložen povrat vozila u ispravnom stanju predstavlja povredu prava na pošteni postupak i mirno uživanje vlasništva.

2
Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava – pravo na pošteno suđenje i na poštivanje privatnog života · U središtu

Datum: 5.9.2012

Pokretanje postupka koji obvezuje osobu da se podvrgne sudskom postupku u kojem je zastupa skrbnik i u kojem se ispituju i propituju različiti vidovi njezinog privatnog života, ocjenjuje njezino mentalno zdravlje, ponašanje i osobnost, opravdano je kada postoje uvjerljivi dokazi da je mjera lišenja te osobe poslovne sposobnosti prikladan odgovor na situaciju o kojoj je riječ.

3
ESLJP - Domaći sudovi poštivali su pravo na mirno uživanje vlasništva i pravo na pošteno suđenje u postupku za otkup stana · Dnevne novosti

Datum: 5.2.2021

ZAGREB, 05. veljača 2021. (ESLJP), Europski sud za ljudska prava (u daljnjem tekstu: Europski sud) je 28. siječnja 2021. u predmetu Grozdanić i Gršković-Grozdanić protiv Hrvatske presudio da podnositeljicama zahtjeva nije povrijeđeno pravo iz čl. 6. st. 1. (pravo na pristup sudu) i čl. 1. Protokola br. 1. uz Konvenciju (pravo na mirno uživanje vlasništva).

4
Hrvatska povrijedila pravo na pošteno suđenje zbog nedostavljanja podnesaka i nepozivanja na žalbena vijeća · Dnevne novosti

Datum: 15.5.2020

ZAGREB, 14. svibnja 2020. (Hina) - Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je da je Hrvatska povrijedila pravo na pošteno suđenje osoba kojima u kaznim postupcima na očitovanje nisu dostavljeni podnesci državnog odvjetništva ili nisu pozivani na sjednice žalbenih vijeća.

5
Hrvatska u Strasbourgu izgubila tri slučaja zbog povrede prava na pošteno suđenje · Dnevne novosti

Datum: 29.3.2021

ZAGREB, 26. ožujka 2021. (Hina) - Europski sud za ljudska prava (ESLJP) donio je tri presude protiv Hrvatske zbog povrede prava na pošteno suđenje, od čega dvije zbog postupaka pred Ustavnim sudom koji je u jednom slučaju sudio više od četiri godine, a u drugom nije razmotrio sve žalbe uložene na odluku Državnog sudbenog vijeća (DSV).

6
Nema povrede prava na pošteno suđenje tijekom postupka oduzimanja poslovne sposobnosti (odluka ESLJP-a o nedopuštenosti zahtjeva M.U. protiv Hrvatske) · Dnevne novosti

Datum: 30.10.2023

Dana 26. listopada 2023. Europski sud za ljudska prava (dalje: Sud) je u predmetu M.U. protiv Hrvatske objavio odluku o nedopuštenosti utvrdivši da je zahtjev podnositeljice podnesen zbog navodne povrede prava na pošteno suđenje očigledno neosnovan.

7
ESLJP - Juričić protiv Hrvatske - Povreda prava na pošteno suđenje zbog neujednačene prakse hrvatskih sudova · Dnevne novosti

Datum: 6.12.2022

ZAGREB, 2. prosinca 2022. (Ured zastupnika Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava) - Dana 1. prosinca 2022. Europski sud za ljudska prava (dalje: Europski sud) objavio je presudu u predmetu Juričić protiv Hrvatske u kojoj je utvrdio da je podnositelju povrijeđeno pravo na pošteno suđenje zbog nesukladne prakse domaćih sudova te zbog činjenice da domaći sudovi u konkretnom predmetu podnositelja nisu razmotrili sve relavantne činjenice niti se očitovali o svim podnositeljevim argumentima koje je istaknuo u postupku.

8
ESLJP: Cvetković protiv RH (povreda prava na pošteno suđenje zbog neobrazložene presude hrvatskog suda) · Dnevne novosti

Datum: 26.9.2022

Dana 22. rujna 2022. Europski sud za ljudska prava (dalje: Europski sud) objavio je presudu kojom je utvrdio povredu čl. 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda zbog neobrazložene presude domaćeg suda.

9
Vrbanić protiv Hrvatske - predstavlja li različita sudska praksa (nužno) povredu prava na pošteno suđenje? · U središtu

Datum: 9.1.2019

U članku se razmatra pitanje predstavlja li različita sudska praksa (nužno) povredu prava na pošteno suđenje, u predmetu Vrbanić protiv Hrvatske (zahtjev broj 5917/16), odluka Europskog suda za ljudska prava od 25. rujna 2018.

10
Europski sud za ljudska prava: 'riječki Psiho' nije imao pošteno suđenje · Dnevne novosti

Datum: 23.10.2015

22. listopada 2015. (Hina), Veliko vijeće Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) presudilo je da je Hrvatska povrijedila pravo na pošteno suđenje osuđenika za trostruko ubojstvo, palež i pljačku Ivana Dvorskog, u hrvatskim medijima prozvanog 'riječki Psiho', jer prilikom policijskog ispitivanja tijekom kojeg je priznao nedjela nije bio na odgovarajući način zastupan po odvjetniku.

11
Pravo na odabir branitelja kao dio prava na pošteno suđenje – napušta li Europski sud stajalište zauzeto u presudi Dvorski protiv Hrvatske? · U središtu

Datum: 14.3.2018

Veliko vijeće Europskog suda za ljudska prava donijelo je 20. listopada 2015. presudu kojom je utvrdilo da je podnositelju Ivanu Dvorskom povrijeđeno pravo na pošteno suđenje iz članka 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda zbog toga što tijekom ispitivanja u policijskoj postaji nije imao pravo na odabir odvjetnika po vlastitom informiranom izboru ( fully informed choice ).

12
Sud EU-a: Kriteriji ocjene moguće opasnosti od povrede temeljnog prava tražene osobe na pošteno suđenje · U središtu

Datum: 1.3.2022

Odbijanje izvršenja europskog uhidbenog naloga: Sud je pojasnio kriterije na temelju kojih pravosudno tijelo izvršenja može ocijeniti moguću opasnost od povrede temeljnog prava tražene osobe na pošteno suđenje

13
Nova presuda ESLJP-a - Bulić protiv Hrvatske - povreda prava na pošteno suđenje zbog proizvoljne odluke hrvatskih sudova · Dnevne novosti

Datum: 28.9.2023

Dana 26. rujna 2023. Europski sud za ljudska prava (dalje: Sud) objavio je presudu u predmetu Bulić protiv Hrvatske u kojoj je dana 5. rujna 2023. utvrdio povredu prava na pošteno suđenje protivno članku 6. Konvencije .

14
Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava – pravo na nepristrani sud – pravo na obranu – načelo ne bis in idem · U središtu

Datum: 21.5.2013

Davanje oprosta u odnosu na čine koji su okarakterizirani kao ratni zločini protiv civilnog stanovništva, predstavlja temeljni propust u prvom kaznenom postupku zbog kojeg su ispunjeni uvjeti za ponavljanje postupka iz stavka 2. članka 4. Protokola br. 7. uz Konvenciju .

15
Pravo na pristup sudu i na mirno uživanje vlasništva kroz odluke sudova o troškovima postupka · Izbor dana

Datum: 15.12.2023

U ovom radu riječ je o aktualnoj sudskoj praksi, kako domaćih sudova, tako i Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu temeljem koje se lakše može shvatiti u kojem slučaju je odmjeravanjem troškova postupka došlo do povrede prava na pristup sudu odnosno prava na pošteno suđenje, ali isto tako i prava na mirno uživanje vlasništva.

16
Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava – pravo vlasništva · U središtu

Datum: 8.8.2018

Podnositeljica zahtjeva nije imala legitimno očekivanje da će otkupiti stan na temelju Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo jer nije stekla stanarsko pravo na predmetnom stanu.

17
Miljenić: Vasiljković će imati pošteno suđenje · Dnevne novosti

Datum: 10.7.2015

ZAGREB, 9. srpnja 2015.(Hina), Ministar pravosuđa Orsat Miljenić izjavio je u četvrtak da će suđenje Draganu Vasiljkoviću biti pošteno i pravično, a srbijanskom kolegi Nikoli Selakoviću, koji je izrazio sumnju u to, poručio da je njegova ocjena neprimjerena te da se "bavi svojom zemljom i svojim pravosuđem".

18
Neupisano pravo vlasništva stečeno dosjelošću i kupnja nekretnine u ovršnom postupku · U središtu

Datum: 9.7.2014

Ako vlasnik svoje vlasništvo nekretnine temelji na dosjelosti, ali ga nije upisao u zemljišnoj knjizi, ne može u sudskom postupku s uspjehom suprotstaviti to svoje pravo prema osobi koja je istu nekretninu kupila u sudskom ovršnom postupku pouzdajući se u potpunost i istinitost zemljišne knjige, i koja je svoje pravo vlasništva upisala u zemljišnoj knjizi.

19
Povreda prava na pravično suđenje – pravo na invalidsku mirovinu · U središtu

Datum: 31.12.2013

Svi propisi i akti kojima se pojedincima daju prava ili nameću obveze, ne smiju se tumačiti neživotno i arbitrarno već tako da u skladu s njihovim ciljem i svrhom, omoguće stvarnu i djelotvornu pravnu zaštitu ustavnih prava pojedinaca u skladu sa specifičnim okolnostima svakog pojedinog slučaja.

20
Dok nas AI ne zamijeni, sa strankama pošteno · Kolumne

Datum: 16.5.2023

Primijetili ste, možda, kako u posljednje vrijeme o pravnicima čitamo gotovo isključivo u kontekstu novih tehnologija i njihova utjecaja na naš svakodnevni rad. Umjetna inteligencija predvodi trend, ali novina ima mnogo - toliko mnogo da profesija ulaže sve više napora samo da bi održala korak. U takvom je okruženju lako zaboraviti da postoje aspekti našeg djelovanja u kojima se kotač promjene okreće ponešto sporije. U dobrom pravcu, ali ipak sporije.

21
Sabor: tko je (ne)pošteniji, tko je više potrošio? · Dnevne novosti

Datum: 26.9.2013

ZAGREB, 25. rujna 2013.(Hina), Žestoki verbalni obračun HDZ-ovih i SDP-ovih zastupnika, međusobne optužbe za (ne)poštenje, pljačku te osobne uvrede, 'obilježile' su raspravu u Hrvatskom saboru o Vladinu prijedlogu da se Državni ured za trgovinsku politiku priključi Ministarstvu vanjskih poslova.

22
Proceduralna pogreška prilikom objave rješenja u stečajnom postupku nije u suštini spriječila podnositelja u osporavanju tražbine, pa stoga nije utjecala na njegovo pravo na pravično suđenje. · Izbor dana

Datum: 18.9.2009

Podnositelj zahtjeva pred Europskim sudom za ljudska prava je trgovačko društvo iz Švicarske koje prigovara da u stečajnom postupku koji se vodi nad Ž. bankom d.d. nije imalo pošteno suđenje...

23
Proceduralna pogreška prilikom objave rješenja u stečajnom postupku, nije u suštini spriječila podnositelja u osporavanju tražbine, pa stoga nije utjecala na njegovo pravo na pravično suđenje. · Izbor dana

Datum: 23.4.2009

Podnositelj zahtjeva pred Europskim sudom za ljudska prava je trgovačko društvo iz Švicarske koje prigovara da u stečajnom postupku koji se vodi nad Ž. bankom d.d. nije imalo pošteno suđenje u smislu članka 6. stavka 1. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, jer nije moglo osporiti potraživanje Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB).

24
Pristranost sudaca kao povreda prava na pravično suđenje · U središtu

Datum: 28.10.2019

Sastavni dio prava na pravično suđenje, kako je propisano člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike i člankom 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda jest pravo na suđenje pred zakonom ustanovljenim neovisnim i nepristranim sudom. Nepristranost suda podrazumijeva da sud i njegov sastav jamče dovoljno sigurnosti, kojom isključuju svaku opravdanu sumnju u eventualnu pristranost suda, odnosno njegova sastava (sudaca).

25
Sud EU-a: Mogućnost suđenja i osude optuženika u odsutnosti i njegovo pravo na ponovno pokretanje postupka s ispitivanjem merituma predmeta u njegovoj prisutnosti · U središtu

Datum: 17.6.2022

U slučaju da se optuženik ne može locirati, može mu se suditi ili ga se može osuditi u odsutnosti, ali on ima pravo naknadno ishoditi ponovno pokretanje postupka, s ispitivanjem merituma predmeta u njegovoj prisutnosti. Međutim, to mu se pravo može uskratiti ako je namjerno izbjegao suđenje time što je tijela vlasti spriječio u tome da ga obavijeste o suđenju.

26
Zamolba za odgodu ročišta u kontekstu prava na obranu · U središtu

Datum: 8.12.2023

U pojedinim situacijama neprihvaćanje zamolbe okrivljenika za odgodu ročišta može implicirati povredu prava na obranu, a što u konačnici može rezultirati i bitnom povredom odredba prekršajnog postupka, pa ćemo u ovom članku prikazati takvu situaciju kroz jednu noviju odluku Vrhovnog suda RH.

27
Pravo na ispravak objavljene informacije u sudskoj praksi · U središtu

Datum: 19.11.2018

Sloboda medija obuhvaća slobodu izražavanja mišljenja, slobodu informiranja i profesionalno-institucionalnu slobodu medija. Pravo osobnosti i sloboda medija često su u sukobu, tj. mogu se pojaviti kao ograničenje jedno drugome, a najčešće je moguć sukob s pravima na čast i ugled, privatnost i identitet. Do sukoba dolazi kada se pravo izražavanja ostvaruje na štetu osobnih prava.

28
Pregled novije sudske prakse u predmetima stjecanja prava vlasništva na temelju zakona · U središtu

Datum: 22.5.2023

Općepoznata je činjenica da se pravo vlasništva može steći na nekoliko načina: na temelju pravnog posla, na temelju zakona, na temelju nasljeđivanja odnosno na temelju odluke suda ili druge nadležne javne vlasti. U ovome članku ćemo se pozabaviti prikazom recentnije sudske prakse u predmetima stjecanja prava vlasništva na temelju zakona i nekim specifičnostima tužbi kojima se ono utvrđuje.

29
Uloga "prijateljskog rješenja" kod zaštite prava na suđenje u razumnom roku · U središtu

Datum: 11.9.2017

Pravo na suđenje u razumnom roku jedno je od prava koje jamče Konvencija (čl. 6.) i Ustav RH (čl. 29. st. 1). Nagodbe između tuženih država i podnositelja zahtjeva pred Europskim sudom za ljudska prava, kolokvijalno nazvane "prijateljska rješenja" ( friendly settlement ), dodatni su mehanizam zaštite pravičnog suđenja koji često prethodi zaštiti u matičnoj zemlji članici ili pak, radi pravičnih naknada na čiju je isplatu obvezana tužena država, u bitnom utječu na ažurnost u postupanju pravosudnih tijela prilikom okončanja redovnog sudskog postupka.

30
Povreda prava na pristup sudu kod računanja zastare u građanskim predmetima · U središtu

Datum: 21.11.2024

Europski sud za ljudska prava (u daljnjem tekstu: ESLJP) u brojnim je svojim odlukama postavio načela pravičnog postupka koja su implementirana u ustavnosudsku praksu te su obvezujuća za odlučivanje redovnih sudova, jer Republika Hrvatska nesporno pripada europskoj obitelji gdje je težište na ujednačavanju sudske prakse i harmonizaciji zakonodavstva svake države članice Europske unije.

31
Sud za ljudska prava: Fredu Margušu nisu prekršena prava · Dnevne novosti

Datum: 14.11.2012

ZAGREB, 13. studenog 2012.(Hina), Europski sud za ljudska prava presudio je da Fredu Margušu (51), osuđenom na 14 godina zbog ratnog zločina nad civilima na osječkom području, Hrvatska nije prekršila prava na pošteno suđenje i prava da ne bude optužen i osuđen dva puta za isto djelo.

32
Tadić očekuje da će mišljenje ICJ-a o Kosovu biti na temelju međunarodnog prava · Dnevne novosti

Datum: 22.7.2010

BEOGRAD, 21. srpnja 2010. Predsjednik Srbije Boris Tadić je, povodom mišljenja Međunarodnog suda pravde (ICJ) o legalnosti proglašenja neovisnosti Kosova, čije je izricanje najavljeno za danas, izrazio očekivanje da će to mišljenje biti utemeljeno na osnovnim načelima međunarodnog prava te istaknuo kako je Srbija spremna za svaku odluku tog suda.

33
Stjecanje prava vlasništva dosjelošću · U središtu

Datum: 4.7.2011

Uvjete za stjecanje prava vlasništva dosjelošću, kao temelja za stjecanje prava vlasništva, propisuje Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima . Vezano uz izvršavanje poštenog posjeda kao uvjeta za stjecanje prava vlasništva dosjelošću, postoji jedna zanimljiva sudska odluka u kojoj se rješavalo pitanje izvršavanja, odnosno savjesnosti (poštenja) posjeda za maloljetnu osobu i za osobu koja je odsutna.

34
Antikorupcijski postupci obilježili još jednu godinu na hrvatskim sudovima · Dnevne novosti

Datum: 30.12.2013

ZAGREB, 28. prosinca 2013.(Hina), Suđenje bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu obilježilo je i ovu pravosudnu godinu, pred čiji je kraj u antikorupcijsku mrežu upao dugogodišnji predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević s najbližim suradnicima, ali i čelnici Hrvatsk...

35
Je li pošteno da koncesionar morske plaže plaća puni iznos naknade za gospodarsko korištenje pomorskog dobra? · U središtu

Datum: 19.8.2024

Morske plaže zauzimaju najljepša mjesta na hrvatskoj obali. Prema pojmovniku iz važećeg Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama morske plaže su prirodni ili izgrađeni i uređeni kopneni i pripadajući morski prostor pomorskog dobra koji služi za boravak, rekreaciju i kupanje te s tim povezane aktivnosti.

36
Pravo očeva na poštovanje privatnog i obiteljskog života u kontekstu presuda ESLJP-a protiv RH · U središtu

Datum: 26.3.2021

Epidemija razvoda danas pogađa sve veći broj brakova. Tijekom postupka razvoda braka, sud donosi odluku o sadržaju roditeljske skrbi. U praksi, sud češće skrb o djetetu dodjeljuje majci, dok očevima pripadne pravo na susrete i druženja s djecom. Ponekad susreti i druženja oca s djetetom bivaju zapriječeni što najviše pogađa djecu i njihovo pravo na ravnopravno roditeljstvo, ali i očeve koji se žale na zapostavljanje od strane institucija i diskriminaciju temeljem spola.

37
Nove odluke Europskog suda za ljudska prava · Dnevne novosti

Datum: 12.10.2020

Europski sud za ljudska prava je 8. listopada 2020. g. objavio tri presude kojima je utvrdio povredu prava na pošteno suđenje i povredu prava djeteta na poštivanje njegovog obiteljskog života te presudu kojom je utvrdio da podnositelju nije povrijeđeno pravo da ne bude dva puta suđen ili kažnjen u istoj stvari (čl. 4. Protokola br. 7).

38
Ogledni postupak i mediji · U središtu

Datum: 18.1.2021

Autorica u tekstu analizira pristup medija pitanju Općinskog suda u Pazinu u predmetu P 1413/2019 o valjanosti sporazuma o konverziji koji je sklopljen na osnovi tzv. Zakona o konverziji ; je li on nepostojeći ili ništetan u slučaju kada su ništetne odredbe osnovnog ugovora o kreditu o promjenjivoj kamatnoj stopi i valutnoj klauzuli.

39
Primjena prakse Europskog suda za ljudska prava na području vraćanja stečenog bez osnove pred hrvatskim sudovima · U središtu

Datum: 9.12.2019

Posljednjih nekoliko godina protiv Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava donesene su dvije odluke kojima je utvrđeno, iako su postupci vođeni te su odluke donesene sukladno važećim zakonima, da je došlo do povrede prava pojedinca na mirno uživanje vlasništva. To su predmeti Čakarević protiv Hrvatske i Solomun protiv Hrvatske.

40
Nove odluke Europskog suda za ljudska prava · Dnevne novosti

Datum: 3.11.2020

Europski sud za ljudska prava (u daljnjem tekstu: Europski sud) je objavio četiri odluke o nedopuštenosti zahtjeva/tužbi podnositelja u predmetima Tomac , Horvatin , Tarabarić i Matozan protiv Hrvatske. U predmetu Urukalo protiv Hrvatske Europski sud je utvrdio povredu prava na suđenje u razumnom roku, dok nije došlo do povrede prava na privatni život.

41
Obustava upravnog spora nakon prestanka šutnje uprave – kada (ni)je tužitelju opravdano priznati troškove spora (Na primjeru prava na pristup informacijama) · U središtu

Datum: 29.6.2020

Novija ustavnosudska praksa odriče postojanje jednoobraznog odgovora na pitanje treba li tužitelju, nakon što tuženik u upravnom sporu zbog šutnje uprave donese rješenje, kod obustave spora priznati troškove spora. Iznesen je primjer u kojem, po mišljenju autora, postoje valjani razlozi za nepriznavanje ovih troškova.

42
Nove odluke Europskog suda za ljudska prava · Dnevne novosti

Datum: 9.6.2020

Europski sud za ljudska prava donio je presudu u predmetu Uzelac i Đekić protiv Hrvatske te odluke u predmetima Butijer protiv Hrvatske i Bevc protiv Hrvatske . Radi se o mirnom uživanju vlasništva zbog povrata mirovina koje su im isplaćene pogreškom nadležnih tijela, pravu na pošteno suđenje i mirnom uživanju vlasništva te pravu na slobodu kretanja.

43
Zahtjev Srpske pravoslavne crkve protiv RH zbog povrede prava vlasništva Europski sud za ljudska prava proglasio očigledno neosnovanim · U središtu

Datum: 24.7.2020

Dana 23. srpnja 2020. Europski sud za ljudska prava (dalje: Europski sud) proglasio je očigledno neosnovanim zahtjev (tužbu) Srpske pravoslavne crkve da joj je povrijeđeno pravo vlasništva zbog navodno premalenog iznosa dobivenog za povrat zemljišta koje joj je oduzeto još u vrijeme SFRJ, a na kojem se danas nalazi hidroelektrana Peruča, kao i da joj je povrijeđeno pravo na pošteno suđenje zbog retroaktivne primjene domaćih propisa.

44
Crtice o pravu na obrazloženu sudsku odluku u revizijskim sporovima – u pogledu recentne odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske · U središtu

Datum: 10.10.2024

Judikatura Vrhovnoga suda neće biti dobro obrazložena i razumljiva ako taj sud odlučuje u (pre)velikom broju predmeta. Stoga je još Novela Zakona o parničnom postupku iz 2019. promijenila paradigmu revizije prema kojoj je, radi smanjenja preopterećenosti Vrhovnog suda, dana prednost njenoj javnoj funkciji. To je otvorilo mnoga pitanja, a jedno od njih je svakako i kvaliteta obrazloženja, posebno odbijanih, odluka Vrhovnog suda. Cilj je rada, osvrtom na odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, analizirati pravne standarde koje bi najviši sud u okviru nacionalnog pravnog sistema morao uzeti u obzir pri

45
Europski sud za ljudska prava presudio u korist Petrine · Dnevne novosti

Datum: 20.2.2014

ZAGREB, 19. veljače 2014.(Hina), Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je u predmetu "Petrina protiv Hrvatske" u korist primoštenskog načelnika Stipe Petrine utvrdivši da mu je povrijeđeno pravo na pošteno suđenje u postupku koji se do 2009. na hrvatskim sudovima protiv njega vodio zbog pokušaja nanošenja teške tjelesne ozljede 2002. godine.

46
Pregled novije poredbene sudske i zakonodavne prakse, 3/2022. Pomorsko pravo, pravo osiguranja · U središtu

Datum: 15.4.2022

Autor u trećem dijelu članka donosi pregled novije poredbene sudske i zakonodavne prakse s područja pomorskog prava i prava osiguranja.

47
Europski sud za ljudska prava - Komšo protiv Hrvatske · Dnevne novosti

Datum: 24.5.2017

Zagreb, 23. svibanj 2017 (Ured zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava), Europski sud za ljudska prava je 11. svibnja 2017. g. donio odluku kojom je odbacio kao očito neosnovan podnositeljičin zahtjev da je Republika Hrvatska povrijedila njezino pravo na pošteno suđenje i pravo na mirno uživanje vlasništva (članak 6. Konvencije i članak 1. Protokola br. 1. uz Konvenciju).

48
Pusić o arbitraži: očekujem ishod temeljem međunarodnog prava · Dnevne novosti

Datum: 9.6.2014

ZAGREB, 6. lipnja 2014.(Hina), Prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić ponovila je u petak da od Arbitražnog suda u Haagu očekuje presudu o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu u skladu međunarodnim pravom, dobrosusjedskim odnosima i pravednosti.

49
Vladavina prava: Mađarska pod nadzorom parlamentaraca Vijeća Europe · Dnevne novosti

Datum: 13.10.2022

STRASBOURG, 12. listopada 2022. (Hina/AFP) - Parlamentarna skupština Vijeća Europe (PACE) izglasala je u srijedu odluku o pokretanju postupka pojačanog nadzora nad Mađarskom zbog "problema u vezi s vladavinom prava", navodi se u njezinu priopćenju.

50
Zastupnici: Izbor Dobronića korak je u pravom smjeru · Dnevne novosti

Datum: 14.10.2021

ZAGREB, 13. listopada 2021. (Hina) - Saborski zastupnici u srijedu su se gotovo jednoglasno složili da je izbor Radovana Dobronića na čelo Vrhovnog suda korak u pravom smjeru, izrazivši zadovoljstvo što se višemjesečna "trakavica" oko izbora privodi kraju.

Uključi filtre Isključi filtre
Vrsta